Hronologija novosadske tragedije
Ko je bio u lancu izdavanja dozvola za rekonstrukciju železničke stanice u Novom Sadu, da li su radovi obuhvatali nadstrešnicu ili ne, i ko se od odgovornih jedini do sada nije oglasio
Eurostat navodi da se, nakon naglog porasta koji se desio u drugom delu 2022, cene struje i gasa stabilizuju
Prosečna cena struje za domaćinstva u Evropskoj uniji u prvoj polovini 2023. godini iznosila je 28,9 evra za 100 kilovat sati, što je rast u odnosu na isti period prošle godine kada je cena struje za domaćinstva iznosila 25,3 evra za 100 kilovat sati, piše Nova Ekonomija.
Prosečna cena struje u EU po kilovat satu u prvoj polovini ove godine je za domaćinstva iznosila 0.2890 evra (što je oko 33,86 dinara), dok je sa druge strane cene struje za domaćinstva u Srbiji od 1. januara do 1. maja koštala 12,40 dinara po kilovat satu sa porezima i taksama (odosno 8,796 dinara bez poreza i taksi).
Cena struje u Srbiji je u međuvremenu poskupela, pa je od 1. maja do 1. novembra ove godine iznosila 13,31 dinar po kilovat satu sa porezima i taksama (odnosno 9,50 dinara bez poreza i taksi). Od 1. novembra, struja za domaćinstva koštaće 14,29 dinara po kilovat času sa porezima i taksama, odnosno 10,26 dinara bez poreza i taksi.
U Evropskoj uniji su i prosečne cene gasa takođe porasle u poređenju sa istim periodom 2022. godine, sa 8,6 evra za 100 kilovat sati (u prvoj polovini 2022. godine) na 11,9 evra za 100 kilovat sati u prvoj polovini 2023.
Od 1. januara do 1. maja cena prirodnog gasa za domaćinstva u Srbiji je iznosila 4,50 dinara po kilovat času sa porezima i taksama, odnosno 4,08 dinara bez poreza i taksi.
Nakon toga je cena gasa poskupela, pa od 1. maja košta 4,55 dinara po kilovat času sa porezima i taksama (4,13 dinara bez poreza i taksi).
Od 1. novembra će cena gasa u Srbiji koštati 5,02 dinara po kilovat času sa porezima i taksama (4,54 dinara bez poreza i taksi).
Eurostat navodi da se, nakon naglog porasta koji se desio u drugom delu 2022, cene struje i gasa stabilizuju.
Cene energenata su porasle zbog povećanja cene prirodnog gasa do čega je došlo zbog smanjenja uvoza iz Rusije (zbog ruske invazije na Ukrajinu) i traženja drugih uvoznika.
B.G./Nova ekonomija
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Ko je bio u lancu izdavanja dozvola za rekonstrukciju železničke stanice u Novom Sadu, da li su radovi obuhvatali nadstrešnicu ili ne, i ko se od odgovornih jedini do sada nije oglasio
Od ponoći je Stari Savski most formalno zatvoren. Aktivisti hoće po svaku cenu da spreče početak demontaže, a vlast, za sada, odogovornost za kašnjenje sa radovima prebacuje na Kineze. Počela je poznata igra mačke i miša
U Srbiji je na snazi jednodnevna, u Novom Sadu trodnevna žalost. Četrnaestoro ljudi je poginulo kada se na njih u petak obrušila nadsteršnica železničke stanice u Novom Sadu. Ko je za to kriv? Kritičari vlasti kažu da su krivi javašluk i lopovluk, ugrađivanje u svaki građevinski poduhvat
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je povodom tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu da će odgovorni biti kažnjeni. On je istakao da traži od Višeg tužilaštva u Novom Sadu i Vlade da odgovorni za ono što se dogodilo budu strogo procesuirani i kažnjeni, i da traži političku, a pre toga krivičnu odgovornost
Zakazani protest u Valjevu protiv Euro litijuma prerastao je u odavanje pošte nastradalima u Novom sadu, i najavu oslobođenja Srbije
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve