
Akademici protiv režima
25 članova SANU zatražilo ostavku Aleksandra Vučića
U javnom apelu 25 članova Srpske akademije nauka i umetnosti optužuje predsednika Srbije za urušavanje institucija, medija, pravosuđa i osnovnih stubova društva
Irski novinar Čej Bouz snimio je prvi deo dokumentarca pod nazivom „Rat iz senke“ koji se bavi uticajem stranih sila koje mešetare Srbijom i navodno rukovode „obojenom revolucijom”. Za koga zapravo radi ovaj čovek koji živi u Moskvi a na koga se poziva „Informer”
„Dobrodošli u Beograd, u Srbiju. Dobrodošli u rat iz senke.“
Ovako počinje film koji je deo serije dokumentaraca o tome šta se dešava u Srbiji, a najviše o navodnim tokovima stranog novca koji se sa zapada uliva u Srbiju kroz nevladin sektor.
Irski novinar Čej Bouz izveštava iz centra Beograda, na maternjem engleskom jeziku. Izgleda pomalo kao prilog sa BBC-ija. O ovom filmu je pompezno izvestio i „Informer“.
„Bouz se fokusirao na pitanje kako strani akteri, uključujući zapadne vlade, filantropske fondacije i NVO, oblikuju politički pejzaž Srbije, zemlje od šest miliona stanovnika koja se nalazi na raskršću između Istoka i Zapada“, piše „Informer“.
„Analizirao je i motive iza stranog finansiranja, ulogu NVO u protestima i posledice po suverenitet Srbije“, obaveštava glasilo Dragana J. Vučićevića, i uporedio Srbiju „sa drugim suverenim zemljama koje prolaze kroz istog toplog zeca, poput Gruzije, Slovačke i Mađarske, ukazujući na globalni obrazac stranog mešanja“.
A War in the Shadows.
The first part of my documentary investigating the vast NGO network funded by foreign cash and influencers.
Thanks to all who have supported me in this important work.
The right to disagree is being eroded in Europe. We have to fight for it. pic.twitter.com/R3birAz0Ng
— Chay Bowes (@BowesChay) May 19, 2025
Traganje za novcem za rušenje Srbije
„Na tragu smo stotina miliona evra stranog novca i pomoći koji se ulivaju u ovu zemlju, ali i u mnoge druge širom sveta. Upravo sada, ovde se odvija veliki protest – najveći u Srbiji poslednjih decenija“, objašnjava Bouz u uvodu.
Nije važno na koju stranu će pasti novčić u ovom sporu. Zanimaju ga, kaže, pare. Odakle dolaze? Kuda idu? I kako utiču na pravo običnih Srba da donose odluke pod svojom zastavom?
Mnogo više od novinara
Bouz jeste Irac, ali Irac koji živi u Moskvi i radi za „Raša tudej“. On, dakle, nije novinar BBC-ja, već radnik nezvaničnog javnog servisa – Ruske Federacije. Mreža emituje program na engleskom jeziku puna 24 časa bez prestanka u 100 različitih država na pet kontinenta, a od skoro postoji i u Srbiji.
Ideja joj je meka moć – širenje ruske propagande širom sveta među ljudima koji ne govore ruski.
Čej Bouz nije samo novinar. On je i biznismen koji se, na poziv Rusije, 2023. godine obratio najvišem telu Ujedinjenih nacijama za donošenje odluka i podržao rusku invaziju.
Tada ga je Rusija predstavila kao „specijalistu za malokalibarsko oružje i municiju“, a u UN je govorio o sukobu u Ukrajini. Rekao je Savetu bezbednosti da NATO podržava vojni „zastupnički“ sukob u zemlji koju je Stejt department SAD opisao kao „endemski korumpiranu“.
Agree? pic.twitter.com/fgTiTqgeas
— Chay Bowes (@BowesChay) May 22, 2025
Dodao je i da Ukrajinci umiru na bojnom polju u „samoubilačkim, napadima“.
Ukrajinska misija pri UN nazvala je Bouza i „ruskim lažovom,“.
„U Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija idemo zbog posla, a ne zbog primitivnih propagandnih emisija“, dodali su Ukrajinci.
Bouz je u proleće 2025. godine priveden i proteran iz Rumunije, požalili su se sa „Raša tudej“.
Rumunske vlasti su objasnile da Bouz podleže zabrani ulaska u zemlju, a portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova optužila je rumunske vlasti da sprečavaju novinara da radi svoj posao.
Economic Partnership? Yes.
Policial Union? No.
Agreed? pic.twitter.com/2EGqUoXBMd
— Chay Bowes (@BowesChay) May 23, 2025
Šta je to Bouz raskrinkao u Srbiji?
„Nabrajajući najznačajnije NVO koje su, prema njemu, ispostave stranog uticaja, Bouz primećuje da njihov rad u Srbiji ima i mnogo širi spektar od puke borbe za vlast“, dodaje „Informer“.
Navodi da „nije iznenađujuće što je Srbija postala leglo stotina stranih NVO“. Pominje „Građanske inicijative, Inicijativu mladih za ljudska prava (YIHR), Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTU), kao i Mrežu za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK) i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).
„Prema našim izvorima i istraživanjima, ove organizacije su glavni primaoci zapadnog finansiranja, uključujući sredstva od ozloglašenih organizacija poput Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Nacionalne zadužbine za demokratiju (NED), kao i fondova iz Velike Britanije i pojedinih zemalja EU preko njihovih ambasada. Ne smemo zaboraviti ni filantropske milijardere – Soroša i Rokfelera, koji su takođe u igri. Sve ove grupe koriste svaku priliku da se priključe političkim talasima i promovišu svoj globalistički pogled na sve“, tvrdi Irac.
Ističe da su NVO direktno suprotstavljene suverenom pravu Srba da odlučuju o svojoj zemlji.
„Iako je USAID zatvorio svoja vrata, novac i dalje teče“, zaključuje Bouz. „Preko američkog Stejt departmenta, NED-a i organizacija za koje nikad niste čuli“.
U javnom apelu 25 članova Srpske akademije nauka i umetnosti optužuje predsednika Srbije za urušavanje institucija, medija, pravosuđa i osnovnih stubova društva
Balansiranje između Istoka i Zapada dobilo je novu dimenziju tokom neočekivane posete Aleksandra Vučića Ukrajini. Nemački list FAZ ocenjuje da je predsednik Srbije uspeo da retorički zadovolji sve strane — ali pitanje je koliko još dugo ta politička gimnastika može da traje bez pucanja
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da se u Srbiji izbori neće održati pre kraja 2026. ili početka 2027. godine, dok studenti okupljeni oko blokada univerziteta poručuju da je vreme za vanredne izbore sada. Ukazuju na drastičan pad podrške SNS-u na lokalnim izborima u Zaječaru i Kosjeriću
Kada vlasnik nelegalne televizije u direktnom prenosu nazove nezavisne novinare „fašistima“, pitanje nije samo etike — već i zakona. Upravo zbog toga je direktor Media i reform centra Nikola Stojanović podneo krivičnu prijavu protiv Bojana Avramovića, direktora Niš TV, ukazujući na sve prisutnije targetiranje profesionalnih medija u Srbiji
Poverenje građana Srbije u Evropsku uniju je u rekordnom padu. Jedva 39 još uvek zemlju želi da vidi u EU
Izbori u Kosjeriću i Zaječaru
Kako je naprednjački brod počeo da tone Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve