
Protesti u Srbiji
Novosađani poručuju: „Kukavice, raspiši izbore“
U Novom Sadu se održava još jedan protest na kome okupljeni, između ostalog, traže raspisivanje izbora
Pred Ministarstvom prosvete u Beogradu održan je skup na kojem su nastavnici istakli da godinama trpe urušavanje svog položaja, ali da su spremni da se bore za dostojanstvo profesije i budućnost obrazovanja
Nekoliko stotina ljudi okupilo se pred zgradom Ministarstva prosvete, a predvodili su ih učenici i nastavnici srednjih škola. Skupu su se prudružili studenti.
Nakon 15 minuta tišine, obratili su se profesori srednjih škola.
Sanja Štrbac, nastavnica u Zemunskoj gimnaziji, je navela da su se prosvetni radnici i prosvetne radnice pobunili kako bi upozorili ministarstvo da prestane sa pretnjama.
„Ne samo nama, već i deci, studentima, svakome ko misli i bilo šta traži, a naročito da se obrati pažnja na ispunjenje studentskih zahteva. Bez pretnji, uz ispunjenje studentskih zahteva”, rekla je Štrbac za „Vreme“.
„Mi nismo ovde iz zadovoljstva. Ovo su dani kada ne treba da ćutimo. Već godinama
se urušava naš položaj, kažu nam da ćutimo. Kažu nam da nam je stalo samo do plate. Mi, koji smo danas ovde, pokazujemo da nam je stalo do dostojanstva i profesije. Biramo da strah stavimo iza sebe. Prosveta je borac u ringu, koja se ovih dana bori da ne dobije nokaut. Sutra u 13 sati Ministarstvu prosvete predajemo naše zahteve”, rekla je jedna od nastavnica u osnovnoj školi.
Iva Draškić, dekanka Filološkog fakulteta, poručila je inspekciji da prestane sa progonom nastavnika u školama.
„Molimo Ministarstvo prosvete i prosvetnu inspekciju da stanu sa ucenama i progonima nastavnika u osnovnim i srednjim školama. To smo jasno stavili do znanja, međutim svakodnevno dobijamo informacije da progoni i pritisci ne prestaju. Ministarstvo i inspekcija su zaboraviki ulogu koju imaju – da brinu o prosveti i nastavnicima. Umesto toga, oni su se pretvorili u izvor otvorenog nasilja prema prosvetnim radnicima“, rekla je Draškić.
Posle studentske blokade Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati, povodom tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici kada je u padu nadstrešnice 1. novembra 2024. stradalo 15 ljudi, a dve osobe su teško povređene, kao i jednodnevne blokade beogradske Autokomande nekoliko dana pre, istim povodom, studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola širom gradova Srbije nastavljaju sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Dragana Stanišić, profesorka biologije u Osnovnoj školi „Dule Karaklajić“ iz Lazarevca, otkrila je da su nastavnici koji su u obustavi u ovoj školi u manjini.
„Ovde smo da podržimo studente, univerzitetske nastavnike, ali i da izrazimo sopstveno nezadovoljstvo, jer mi u osnovnim školama trenutno možda trpimo najveći pritisak, zato što imamo malu decu, roditelji nas podržavaju, ali im je teško. Osnovci ovde gube najviše. Pretnje sa svih strana izazivaju upravo ovo”, kaže ona, osvrćući se na masu pred zgradom ministarstva“, naglasila je Stanišić.
U Novom Sadu se održava još jedan protest na kome okupljeni, između ostalog, traže raspisivanje izbora
U požarima na teritoriji Kuršumlije izgorelo je 36 kuća, 89 pomoćnih objekata, više od 300 hektara zemljišta, poljoprivredna mehanizacija i 89 pčelinjih zajednica. Vanredna situacija traje već desetak dana, a komisije na terenu i dalje procenjuju razmere katastrofe
Više od 40 profesora Pravnog fakulteta podnelo je Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu krivičnu prijava protiv nepoznatih pripadnika Žandarmerije zbog sumnje da su 3. jula, nešto posle ponoći, upotrebom prekomerne sile prekršili više zakona prilikom intervencije ispred i u prostoru Pravnog fakulteta u Beogradu
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv tri odgovorna lica Doma za smeštaj starih i odraslih lica „Ivanović“ u Barajevu u kome je u požara u januaru 2025. stradalo 11 osoba
Starović je ocenio da je „najnoviji oblik antisemitizma koji dolazi sa levice evidentiran u Sjedinjenim Američkim Državama uvezen i u Srbiju, gde se može uočiti kroz studentske i plenumske pokrete“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve