img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Životna sredina

Kanalizacija, slaba tačka Srbije

01. новембар 2023, 15:01 Sanja Zrnić
Foto: Instagram/@pijanistq
Performans "Krvava reka", umetnik Andrej Josifovski, Pijanista
Copied

Beograd je jedini glavni grad u Evropi koji nema sistem za prečišćavanje otpadnih voda i sve ih ispušta u reke Savu i Dunav. Zbog planske i neplanske urbanizacije ranije predviđenja rešenja više nije moguće sprovesti. Dok se čeka na nove predloge, umetnik Andrej Josifovski, zvani Pijanista, izveo je performans “Krvava reka” da bismo se, kako kaže za portal “Vremena”, trgli iz bunila u kome se već dugo nalazimo

Od pet postrojenja za obradu otpadnih voda koja su planirana na teritoriji Beograda nije izgrađeno nijedno. Istovremeno se beleže veliki izlivi neprečišćene vode u Savu, Dunav, gradske vodotokove i melioracione kanale.

Kako piše Nova ekonomija, to su neki od glavnih identifikovanih problema u radu beogradskog kanalizacionog sistema (BKS), vidi se iz Strategije uređenja i održavanja vodotoka drugog reda na teritoriji Beograda.

Glavni problemi više nisu rešivi

Među glavnim problemima beogradskog kanalizacionog sistema ističe se i to što kapitalni objekti (tuneli, kolektori, crpne stanice, retenzije) koji su predviđeni u Generalnom rešenju beogradske kanalizacije iz 1977. godine uglavnom nisu izvedeni. Zbog planske i neplanske urbanizacije više ih nije moguće ni izvesti.

Još jedan problem je i što je određeni broj crpnih stanica kanalizacionog sistema u lošem stanju, kao i to što je kanalisanje atmosferskih otpadnih voda nepotpuno realizovano.

Krvava reka

Umetnik Andrej Josifovski izveo na Savi je performans “Krvava reka” koji, kako kaže za portal “Vremena”, treba da ukaže na to što se može desiti ukoliko se ne trgnemo iz bunila u kome se već dugo nalazimo. 

Projekat između ostalog, ukazuje i na zagađenja direktnim izlivanjem fekalnih voda iz svih kolektora iz ovog rečnog sliva.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Andrej Josifovski PIJANISTA (@pijanistq)


“To je bio eksperiment koji je trebalo da pokaže i šta nas čeka ako zaista dođe do dugo najavljivanog iskopavanja litijuma. Izabrao sam mesto baš ispod ‘zabranjenog grada’, s obzirom da je to jedan arhitektonski masakr koji je naš grad doživeo”, kaže Josifovski.

On dodaje da je performans “Krvava reka”  višeznačan. 

“Zapravo pored ‘zabranjenog grada’ postoji jedan veliki tunel, kanal, koji zovu ‘Mokroluška reka’. Kada se pogleda snimak iz drona, bude vam jasno šta je to zapravo. Postoji i jedan kolektor uzvodno prema Sajmu gde vam takođe može biti jasno da se tu ispušta kanalizacija, direktno sa Banovog brda. 

Krvava reka zapomaže i vrišti, pre nego što će poslednji put živa proteći kroz naš Beograd, tada će se ujedno i zatvoriti slavine naših života. Na nama je da to ne dopustimo i da se izborimo, a čini mi se da smo vrlo blizu”, kaže za Josifovski za portal “Vremena”.

Iščekivanje rešenja

Problem kanalizalizacione mreže je jedna od slabih tačaka Srbije, a na njegovo rešenje čeka se već godinama. 

Prema poslednjim dostupnim podacima godišnjeg izveštaja Agencije za zaštitu životne sredine, nešto više od trećine domaćinstava u Srbiji je bez kanalizacije. Najveći procenat priključenih na kanalizaciju je u Beogradu 89,1 odsto, a najmanji u regionu Južne i Istočne Srbije, gde svako drugo domaćinstvo koristi septičke jame.

Beogradski kanalizacioni sistem (BKS) prostire se na površini od oko 15.000 hektara i obuhvata prostor starog Beograda, Novi Beograd, Zemun i pojedina naselja na levoj obali Dunava.

Na kanalizacionu mrežu, izgrađenu u desetak gradskih opština, priključeno je preko 1.200.000 stanovnika. Ipak, i uglavnom gradu veliki broj stanovnika koristi sopstvene septičke jame.

Prema istraživanju Vojvođanskog istraživačko-analitičkog centra (VOICE) otpadne vode iz više od polovine domaćinstava u Vojvodini ispuštaju se u septičke jame, koje potom, u najvećem broju slučajeva svojim cisternama crpe privatnici. Gde na kraju završavaju, uglavnom nije poznato.

Neophodan plan za budućnost

U Srbiji samo 20 odsto opština ima postrojenja za prečišćavanje komunalnih otpadnih voda, dok ih nemaju ni drugi veliki urbani centri pored glavnog grada, Novi Sad i Niš. 

O značaju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda za portal “Vremena” govorio je ranije i profesor na Tehnološko-metalurškom fakultetu u Beogradu prof. dr Dragan Povrenović. 

Kako kaže, Srbiji je pre svega neophodna kadrovska analiza i plan za budućnost, kao i podizanje svesti građanja o ličnoj odgovornosti. 

Neophodno je imati na umu, kaže prof. dr Povrenović, nedostatak stručnog kadra u Srbiji. 

“Zbog toga se u prošlosti odustajalo od izgradnje postrojenja, uz izgovor da nema sredstava, a što je još mnogo gore, nema ni dovoljno stručnog kadra koji bi ta postrojenja održavao u radnom režimu. 

Pošto se mahom radi o biološkom prečišćavanju otpadnih voda, neophodno je čitav sistem održavati u životu, pa male greške mogu dovesti do neželjenih efekata i na kraju, prestanka rada sistema”, objasnio je Povrenović.

Kako je rekao, u ranim osamdesetim bio je jedan talas izgradnje različitih postrojenja širom naše zemlje, ali čim su puštena u rad i kada ih je bilo potrebno održavati u funkciji, mi to nismo umeli da uradimo, pa otuda imamo mnoge ‘spomenike’ koji svedoče o našem odnosu prema samima sebi, jer smo ih platili, pa  pustili da propadaju.

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue nawww.vreme.com

Tagovi:

Andrej Josifovski krvava reka otpadne vode pijanista Zagađenje
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Povezane vesti

Životna sredina

01.јун Z.S.

Otpadne vode u Srbiji: Nedostatak školovanog kadra veći problem od novca

O značaju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda za portal “Vremena” govorio je profesor na Tehnološko-metalurškom fakultetu u Beogradu prof. dr Dragan Povrenović. Kako kaže, Srbiji je pre svega neophodna kadrovska analiza i plan za budućnost, kao i podizanje svesti građana o ličnoj odgovornosti

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure