U mnogim školama u Srbiji ni danas nije bilo zvona za početak i kraj časa. U koliko tačno, to se i dalje ne zna, pošto se podaci Ministarstva prosvete i sindikata i udruženja prosvetnih radnika razlikuju.
Poziv na obustavu rada imao je učinak, kažu za „Vreme” iz neformalna grupa beogradskih osnovnih škola Puls.
„Ono što je dobro je što je broj škola u Beogradu pozivom na obustavu nastave u četvrtak i petak značajno porastao, slika je sasvim drugačija u odnosu na pre dva dana kada je to bilo poražavajuće za Beograd u odnosu na ostatak Srbije”, kaže za „Vreme” Dragana Stanišić, učiteljica u osnovnoj školi u Lazarevcu i članica Pulsa.
Prema podacima Puls-a, više od 6.000 zaposlenih u osnovnim školama u Beogradu u četvrtak je bilo u obustavi rada.
Podaci Ministarstva prosvete, govore o tome da je od ukupno 1.773 škola u Srbiji, nastava u četvtak realizovana u 92 odsto škola, piše Danas.
Kako napominju, u ovu brojku su uračunate i škole u kojima radi samo deo nastavnika i obrazovne ustanove u kojima časovi traju 30 minuta, ali nisu precizirali koliko škola je danas u zakonskom štrajku.
U osam odsto osnovnih i srednjih škola nema nastave, naveli su iz Ministarstva prosvete.
Aleksadnar Vinić iz Asocijacije škola u štrajku kaže za „Vreme” da je problem što Ministarstvo računa da škola nije u obustavi čak i ako jedan njen nastavnik radi.
Olivera Ljubičić, nastavnica u jednoj osnovnoj školi, kaže za „Vreme” da je u njenoj školi u obustavi 37 od oko 90 zaposlenih, te se škola kao celina ne prikazuje u podacima o broju škola u kojima se nastava ne održava.
Podaci Ministarstva nemaju veze sa realnošću
Dušan Kokot, predsednik Nezavisnog udruženja prosvetnih radnika Srbije kaže za „Vreme” da podaci Ministarstva prosvete nemaju veze sa realnošću i da je samo u Beogradu u četvtak u nekoj vrsti obustave nastave bilo oko 70 odsto osnovnih i srednjih škola.
„Imamo uspone i padove u broju nastavnika u obustavi. U velikom broju škola drugo polugodište još nije počelo, nisu zaključene ocene iz prvog polugodišta. Škole u Užicu, Čačku i Zrenjaninu su u potpunoj obustavi, u Novom Sadu nastave nema u srednjim školama”, kaže Kokot za „Vreme”.
„Što nas više stane, pre ćemo doći do rešenja problema”, dodaje Kokot.
Objašnjava i da je veliko pitanje koje podatke Ministarstvu šalju školske uprave, jer, kako objašnjava, postoji sistem straha.
Prema podacima Pulsa, saopštenim na skupu pred Ministarstvom prosvete u četvrtak, 65 odsto beogradskih osnovnih škola je u nekoj vrsti obustave nastave.
Mrtvo more
Među onima koji u obustavi rada više nije je Dušan Grašić, jedini prosvetni radnik iz Smederevske Palanke koji je uz nastavnike muzičke škole u tom gradu, nije držao nastavu.
„Krenuo sam da radim, jer se niko nije pridruživao obustavi, pa sam ispadao više klovn nego neko ko iskazuje sopstveni stav”, kaže u četvrtak 13. februara, prvog dana poziva na potpunu obustavu nastave u školama u Srbiji, Grašić za „Vreme”.
Dodaje da je u tom gradu organizovan sastanak nekih radnika u tamošnjim školama povodom poziva na obustavu rada, ali rezultat je bio, kaže Grašić „mrtvo more”.
„Totalna nezainteresovanost. Predlagali smo čak i obustavu samo u petak, ali ništa”, govori Grašić za „Vreme”.
U tom gradu u obustavi su neki od nastavnika Osnovne muzičke škole Božidar Trudić, a u četvrtak, rad je obustavilo i oko 40 radnika Mašinsko-elektrotehničke škole Goša, priča Grašić.
U potpunoj obustavi nastave oko 10.000 prosvetnih radnika
Dok u ovom gradu masovni poziv na obustavu rada nije imao mnogo odjeka, situacija je u drugim mestima drugačija.
U nekoj vrsti obustave nastane u Srbiji je oko 500 škola članica Asocijacije škola u štrajku.
Ovo nije konačan broj škola koje su u obustavi nastave, napominju iz te asocijacije.
Prema podacima te asocijacije, oko 10.000 nastavnika i učitelja u četvrtak je bilo u potpunoj obustavi nastave, dok oko 3.000 zaposlenih u prosveti držalo časove od 30 minuta.
Na dvodnevnu obustavu nastave pozvala je neformalna grupa beogradskih osnovnih škola Puls, koja je prethodno uputila svoje zahteve Ministarstvu prosvete.
Puls zahteva prestanak represivnih mera prema zaposlenima koji štrajkuju i izmene i dopune posebnog kolektivnog ugovora, koji su 30. januara potpisali Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović i četiri sindikata u prosveti.
Zahtevaju i poboljšanje materijalnog položaja i društvenog statusa svih zaposlenih u prosveti i utvrđivanje reprezentativnosti sindikata, kao i ispunjenje svih zahteva studenata u blokadi.
Iz Pulsa su odbili poziv Ministarstva prosvete na razgovor, jer njihovi zahtevi nisu ispunjeni.
Dragana Stanišić, učiteljica u jednoj osnovnoj školi u Lazarevcu, kaže za „Vreme” da je Ministarstvo pozvalo predstavnike Pulsa u četvrtak na razgovor, a da je njihov odgovor bio protest koji je organizovan pred zgradom ministarstva.
„Mi smo jasno stavili prošlog četvrtka kada smo predali zahteve u Ministarstvo da nema pregovora dok se zahtevi koje smo tamo naveli ne ispune, jer su to zahtevi koji su ispunjivi momentalno i da tek posle toga možemo da uđemo u pregovore. Ministarstvo apsolutno nije našlo sluha za to, tako da je danas odgovor bio skup ispred ministarstva da pregovora nema dok se zahtevi ne ispune”, kaže Stanišić za „Vreme”.