Predlog predsednika Srbije da se o njegovom razrešenju izjašnjavaju građani na referndumu nije utemeljen u Ustavu. To je čist marketing, manipulacija građanima, kaže za „Vreme“ profesorka prava i narodna poslanica Jelena Jerinić
Častio je demonstrante svakakvim pogrdama, zgražavao se nad monstruoznim lažima koje izgovaraju i rekao da oni svi zapravo „hoće njegovu glavu“, pa eto im je: on će zamoliti „svog prijatelja“ Miloša Vučevića da opoziciji obezbedi potreban broj poslanika u Narodnoj skupštini, pošto ih nema dovoljno, da mogu da pokrenu proceduru o izglasavanjuu nepoverenja predsedniku Republike, a onda će se raspisati i referendum o opozivu predsednika, to jest njega, pa neka se narod izjasni. Što se njega, Vučića, tiče, može već u decembru.
„Pobedite, i više nisam predsednik, neću da čekam ni kraj mandata“, poručio je Vučić.
Predsednikov „prijatelj“, premijer i formalni šef Srpske napredne strane, Vučević rekao je na to da će SNS podržati predsednika Srbije Aleksandra Vučića u nameri da se raspiše referendum o poverenju predsedniku Republike, objavljeno je na Instagram nalogu ovu partije.
Miloš Vučević je već jednom u svojstvu potpredsednika SNS-a direktno učestvovao u jednoj od Vučićevih demagoških šarada kada je u avgustu 2021. podneo krivičnu prijavu protiv Aleksandra Vučića, koji je tada i formalno bio naprednjački predsednik, i to „povodom optužbi kriminalnog klana Veljka Belivuka i njegovih saradnika i laži njima bliskih tajkunskih političara i njihovih medija“.
Vučević je krivičnu tužbu protiv svog šefa podneo kako bi građani i u sudskom postupku „jasno videli sve dokaze“, „ko laže, zašto to čini, sve pipke mafijaške hobotnice, spregu ovog monstruoznog kriminalnog klana sa raznim političkim i drugim centrima moći, nakon čega će celokupnoj javnosti biti nedvosmisleno jasno zašto im je svima sve vreme zajednička meta Vučić“.
U međuvremenu se Vučević uzdigao u naprednjačkoj hijrarhiji.
Foto: N1Predsednik Vučić tokom jučerašnjeg obraćanja
Manipulacije i dezinformacije
Profesorka Pravnog fakulteta u Beogradu i narodna poslanica Zeleno-levog fronta Jelena Jerinić ocenjuje za „Vreme“ da je u pitanju manipulacija predsednika Srbije kako bi se dezinformisali građani Srbije, što je za poziciju na kojoj je Vučić nalazi – nedopustivo.
„U pitanju je nekakva Vučićeva procedura koja ne postoji u zakonu. Ona nije nigde predviđena. Ono što Ustav predviđa je razrešenje predsednika Republike. Radi se o utvrđivanju odgovornosti predsednika za kršenje Ustava. Ta inicijativa se pokreće na predlog jedne trećine poslanika, njih 84. Nakon toga, kada poslanici podnesu taj predlog, o tome odlučuje Ustavni sud, koji treba da kaže da li je predsednik prekršio Ustav ili ne“, objašnjava Jerinić.
Dodaje da bi u tom slučaju poslanici Skupštine Srbije odlučivali o tome i da je potrebna dvotrećinska većina da bi se on razrešio.
„Dakle, Ustav uopšte ne predviđa učešće građana u toj proceduri. Vrlo je važno reći da to nije opoziv u smislu političke odgovornosti i da će građani da ga opozovu, već je to odgovornost za povredu Ustava i o tome odlučuju institucije. Zbog svega toga se postavlja pitanje da li je takav referendum koji najavljuje Vučić uopšte moguć i da li je dozvoljen“, kaže sagovornica „Vremena“.
Plebiscit o litijumu
Procedura koju najavljuje Vučić bi imala formu plebiscita, ocenjuje Jerinić.
„Na sličan način bi bio i organizovan referendum o tome da li treba da se iskopava litijum ili ne. Mislim da je to prevashodna ideja Vučićevog jučerašnjeg nastupa, ali objašnjenje te ideje nećemo naći u pravnim aktima naše zemlje“, istakla je Jerinić.
Govoreći o premijeru Vučeviću i njegovoj izjavi da će SNS podržati predsednika Srbije u nameri da se raspiše referendum o poverenju predsedniku Republike, ona je napomenula da to takođe nije predviđeno zakonom, zato što Ustav definiše da Narodna Skupština može da stavi na referendum pitanja iz svoje nadležnosti, uz saglasnost sa Ustavom i zakonima naše zemlje.
„Ne može bilo šta da se stavlja na referendum, baš zbog toga što je to vrlo lako zloupotrebiti. Ja mislim da Vučić vrlo dobro zna o čemu priča i da vrlo dobro poznaje Ustav, kao i njegovi savetnici i saradnici.
Zbog svega toga, Jeriniće je uverena da se ovde radi o marketinškom nastupu predsednika Srbije, u čijem je središtu manipulacija građanima, kao što je to radio mnogo puta do sada.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Pripadnici kosovske policije priveli su i odveli na saslušanje u južni deo Kosovske Mitrovice jednu osobu srpske nacionalnosti u vezi sa, kako tvrde, dešavanjima u Banjskoj u septembru prošle godine
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio je da će sa krajem ove godine na ulicama biti ukupno 750 novih autobusa, od trenutka kada je postao gradonačelnik. Većina autobuskih linija polako odlazi u ruke privatnika, dok o uslovima rada u javnom prevozu gradonačelnik „više ne može da sluša”
Arhivska agencija Kosova dobila je arhivsku dokumentaciju zaplenjenu iz nedavno zatvorenih srpskih institucija na severu Kosova. Agencija je ocenila da je preuzimanje arhivske građe iz opština na Severu nastale od 1943. do 2000. godine „izvanredno dostignuće celokupne zvanične arhivske mreže“. Iz Narodne banke Srbije u Leposaviću zaplenjeni su preostali dinari
Američki ambasador Kristofer Hil izjavio je kako „nema sumnje" da Srbija ide ka Zapadu, a da u protestima protiv litijuma vidi i borbu protiv tog puta. Na ovu izjavu je reagovao Dragan Đilas, koji je ambasadoru uputio otvoreno pismo u kome tvrdi da je Hil dokazao „da je na Vučićevom platnom spisku”
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković zarađuje 752.363 dinara mesečno, ali prema imovinskoj karti na računu nema ni žute banke. Ona bar pare mlati transparentno za razliku od ostatka otuđene vrhuške režima
Za Ministarstvo kulture upitan je uticaj monografija o Aniti Mančić i Egonu Savinu na "kvalitet kulturnog života", pa je odbilo da pomogne Udruženju dramskih umetnika Srbije da ih objavi. Šteta što nismo dovoljno naivni i neiskusni pa da poverujemo u to
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!