Ispred fabrike Jura u Leskovcu u utorak je počeo generalni štrajk, koji se nastavio i danas. Savez samostalnih sindikata Srbije poslao je u sredu 12. juna, dopis predsedniku Vlade Srbije Milošu Vučeviću, sa molbom da Vlada posreduje između radnika koji štrajkuju i poslodavca, piše Insajder.
„Dobili smo brz odgovor, da će u 14 časova doći predstavnik Ministarstva rada „, rekao je za Insajder Slavko Blagojević, generalni sekretar Sindikata metalaca u Savezu samostalnih sindikata Srbije.
Prema njegovim rečima, rukovodstvo kompanije, i pored prekida rada, uopšte nije razgovaralo sa štrajkačkim odborom.
„Naprotiv, vršili su pritiske na zaposlene da istupe iz štrajka. Obećavali, pretili i privodili radnike u kancelarije. Zbog takvih radnji, mi smo juče ponovo tražili vanredni nadzor inspekcije rada“, navodi sagovornik Insajdera.
Šta traže radnici
Pored većih plata, traže bolje uslove rada, među kojima i one osnovne – higijenske. Žale se da u toaletima često nema ni sapuna, ni papira.
Traže da im topli obrok bude povećan sa 250 na 400 dinara. Kažu, sa stimulacijama primaju oko 60 hiljada dinara, zbog čega traže povećanje plate za 20 odsto.
Šta piše u pismu predsedniku Vlade
U pismu predsedniku Vlade Srbije Milošu Vučeviću, između ostalog, navodi se da su „zbog učestalog mobinga i nedopustivog kršenja važećih zakona Republike Srbije, zaposleni u kompaniji ‘Jura’ stupili u štrajk, kao krajnje rešenje, prinuđeni odbijanjem poslodavca da pregovorima i dijalogom reše probleme“.
U pismu Saveza samostalnih sindikata Srbije se navodi: „Bojim se da trenutna dešavanja u toj kompaniji vode ka daljoj eskalaciji, što svakako nije u interesu ni radnika ni poslodavca, te da je jedini pravi put upravo hitan početak pregovora. Očekujem da bi Vaš autoritet i Vaša reakcija pomogli u rešavanju ove neprijatne situacije, jer, naš cilj je isti, da kompanije rade, a radnici zaposleni u njima od svog rada, u zdravom okruženju i uz poštovanje njihovih prava, mogu dostojanstveno da žive“.
U Juri kažu da organizatori nisu zaposleni u fabrici
U Juri navode da je poslodavac do sada inicirao dva pregovaračka sastanka, a da je štrajkački odbor neosnovano napustio pregovarački sastanak u petak, pre nego što je i počeo, bez ikakvog obrazloženja, navodeći u medijima kao razlog „da Kompanija nije imenovala pravnika za Pregovarački tim“, uprkos tome što su, kako navodi fabrika, u Pregovaračkom timu kompanije dva pravnika, i uprkos tome što niti jednom zakonskom odredbom nije određeno koje bi profesije morali biti članovi pregovaračkog tima.
Dodaju da je na jučerašnjem pregovaračkom sastanku koji je inicirala kompanija, uprkos jasnom obrazlaganju kompanije da se na pojedinim zahtevima već uveliko radi na zahtev Saveta zaposlenih, a da je ostale zahteve nemoguće uvažiti „do 16 časova“, kako su tražili organizatori štrajka, organizatori štrajka izneli su jasan stav da će nastaviti sa štrajkom dok im se svi zahtevi ne ispune.
„Kompanija Jura kontinuirano radi na poboljšanju prava zaposlenih i uslova rada u kompaniji jer je i sama zainteresovana da ljudi u lokolanoj zajednici zasnuju radni odnos upravo u Juri. Uprkos vrlo negativnoj slici o Kompaniji koja egzistira isključivo zahvaljajući kontinuranim iznošenjem neistina od strane pojedinih lica, Kompanija Jura ne krši ljudska i radnička prava i posluje u skladu sa propisima Republike Srbije, pod tržišnim uslovima, i zapošljava vredne i radne ljude koji su plaćeni za svoj rad u skladu sa zakonom i opštim akima poslodavca“, navodi se u saopštenju.
Kompanija navodi da u toj fabrici ne štrajkuju „zaposleni u Juri“ već deo članova Sindikalne organizacije koji ne postupaju u skladu sa Zakonom o štrajku.