img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Svet

Francuska: Kako učenice prkose Vrhovnom sudu i Vladi

11. септембар 2023, 10:21 B.G.
Foto: AP
Copied

Vrhovni upravni sud podržao je vladinu zabranu nošenja abaje u državnim školama, dugačkog ogrtača koji obično nose muslimanke. Oko 300 francuskih učenica nosilo je abaju prvog dana škole

Prvog dana školske godine oko 300 francuskih učenica nosilo je abaje, dugački ogrtač koji obično nose neke muslimanke, prkoseći najavi vlade o njihovoj zabrani koju je potvrdio Vrhovni sud u Francuskoj.

Odluka vlasti dolazi skoro 20 godina nakon zabrane nošenja marama u državnim školama dok pitanje šta muslimanski učenici smeju oblačiti i dalje izaziva raspravu o sekularnim zakonima zemlje i tretmanu muslimanskih manjina, pišu svetski mediji.

Odbačena tužba

Vrhovni upravni sud Francuske podržao je 7. septembra vladinu zabranu nošenja abaje devojčicama u državnim školama, odbacivši optužbe da je to diskriminatorno i da bi moglo podsticati mržnju, piše „Gardijan“.

Vlada je, napominje list, objavila neposredno pre ponovnog otvaranja škola da abaja, duga, lepršava haljina koju nose neke muslimanke, više neće biti dopuštena jer krši francusko načelo sekularizma.

Udruženje Akcija za prava muslimana (ADM) podnelo je hitan zahtev Državnom veću, najvišem francuskom sudu za tužbe protiv državnih vlasti, za ukidanje zabrane koja je, kako tvrde, diskriminatorska i koja bi mogla da podstakne mržnju prema muslimanima.

Udruženje je tvrdilo da je zabrana u suprotnosti s dečijim pravima jer „uglavnom cilja na decu za koju se pretpostavlja da su muslimani, stvarajući rizik od etničkog profiliranja u školi“.

Naglašeno je i da abaju treba smatrati tradicionalnom odećom, a ne verskom, te da vlada pokušava da iskoristi zabranu kako bi ostvarila političku korist.

Predsednik ADM-a, Sihem Zine, rekao je da je pravilo „seksističko“ jer izdvaja devojke i cilja one severnoafričkog ili afričkog porekla.

Vladina zabrana nošenja abaje, koju snažno podržava predsednik Emanuel Makron, izazvala je političku svađu oko pravila sekularizma u Francuskoj i diskriminišu li ona muslimansku manjinu u zemlji.

Od 2004. zakonom je zabranjeno nošenje navodnih verskih simbola u školama, uključujući islamsku maramu, jevrejske kipe, sikhske turbane i hrišćanske krstove.

I pored zabrane

Prvog dana školske godine francuske škole poslale su desetine devojaka kući jer su odbile da presvuku abaje, prenosi RFI, ukazujući da pitanje šta muslimanski učenici smeju da nose u školama i dalje izaziva raspravu u Francuskoj.

Od 12 miliona francuskih učenika koji su se 4. septembra vratili u školu, gotovo 300 učenica prkosilo je zabrani nošenja abaja, rekao je ministar obrazovanja Gabrijel Atal ističući da je većina pristala da se presvuče, ali da je 67 to odbilo, te da su zbog toga poslane kućama.

Makron je prošle nedelje branio kontroverznu meru i rekao da u Francuskoj postoji „manjina“ koja „otima religiju i osporava republiku i sekularizam“, što je dovelo do „najgorih posljedica“, kao što je ubistvo učitelja Samuela Patija prije tri godine.

Dok pojedine učenice tvrde da su nosile abaju tokom prethodne školske godine insistirajući da je to „normalan komad odeće“, Vrhovni sud u Francuskoj zauzeo je stav da su u većini slučajeva učenici koji su se suočili sa školskim službenicima zbog nošenja abaje rekli da to čine prvenstveno iz verskih razloga.

Mnoge francuske muslimanke tvrde da je abaja više kulturna ili tradicionalna nego što je religiozna. Međutim, pitanje abaja je samo novo obnavljanje debate u Francuskoj koja traje više od 30 godina, podseća BBC i naglašava da većina Francuza zapravo podržava odluku vlade.

Abaje, ogrtač dugih rukava, širokog kroja koji žene obično nose preko druge odjeće u dijelovima Bliskog istoka i Afrike, postao je i modni simbol, dostupan u različitim bojama, nijansama i stilovima.

Za mnoge francuske muslimane novo pravilo predstavlja uvredu jer smatraju da je njihova religija ta koja se uvek izdvaja kada je reč o zabranama.

B.G./Slobodna Evropa

Tagovi:

abaja Emanuel Makron Francuska muslimani verska obeležja
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure