Odavno se sumnja da je Katar debelo platio pojedinim funkcionerima FIFA-e ne bi li postao domaćin Svetskog prvenstva u fudbalu, korupcionaške afere su potresale svetsku fudbalsku organizaciju. Ali hapšenje jedne od 14 potpredsednica Evropskog parlamenta Eve Kaili zbog „korupcije i pranja novca“ je već sada najveći skandal u istoriji institucija Evropske unije.
Četrdesetčetvorogodišnja Eva Kaili je funkcionerka grčke socijalističke partije PASOK. Među 750 članica i članova Evropskog parlamenta, od kojih je većina nepoznata čak i onima koji su ih birali, Grkinja se isticala energičnim, neki kažu briljantnim govorima, atraktivnim izgledom, naglašeno luksuznim odevanjem i frizurama. Bilo je pomalo čudno što je u nekim ranijim govorima tvrdila da se u Kataru uzorno primenjuju radnička prava, dok je opšta percepcija bila da vladaju robovlasnički uslovi za rad i da strani radnici iz siromašnih zemalja ginu tokom isforsirane izgradnje stadiona za Svetsko prvenstvo u fudbalu, ali bože moj, tako to vidi lepa Grkinja.
Govorila je nadahnuto o tome kako je sportska diplomatija dovela do istorijskih promena u Kataru, kako su katarske reforme isnpirisale čitav arapski svet. Čak je u jednom odboru Evropskog parlamenta glasala za vizne olakšice za Katar, mada joj tamo uopšte nije bilo mesto, pa su je naknadno optužili da se „ušunjala“ kada je nakon glasanja primećeno da postiji jedan glas više iz frakcije socijalističkih partija.
Kaili je uhapšena u svojoj kući, a njen otac je pokušao da pobegne sa torbom punom para. Pretres u Briselu je otkrio nekoliko skrovišta sa gomilom novca, zaplenjeno je oko 600.000 evra.
Prominentne veze
U akciji je uhapšen i njen životni partner, Italijan Franćesko Đorđi sa kojim ima dvogodišnju ćerku. Đorđi je saradnik jednog evroparlamentarca i osnivač nevladine organizacije Fight Impunity koja se, kako stoji u opisu njenog delovanja, bori protiv korupcije.
Uhapšen je i predsednik te nevladine organizacije Pjer Antonio Panzeri, nekadašnji socijaldemokratski poslanik u Evropskom parlamentu. Kako piše „Politiko“, Panzeri je lobirao u EP u korist Katara i Maroka. Njegova žena i ćerka se nalaze u kućnom pritvoru, pretresaju se kancelarije saradnika EP iz nevladinog sektora.
Panzeri važi za čoveka sa dobrim vezama u Briselu. U njegovoj NGO Fight Impunity su neku funkciju imali mnogi prominentni političari: bivši premijer Francuske Bernar Kaznev, bivši komesar EU za migracije Dimitris Avramopolus, bivša poslanica EP Sesilija Vikstrem, bivša šefica diplomatije EU Federika Mogerini… Svi oni su pod hitno prekinuli sve veze sa ovom organizacijom.
U Italiji su u sklopu akcije uhapšeni i generalni sekretar Međunarodnog saveza sindikata IGB Luka Visentini.
Istraga se vodi na osnovu sumnje da je „jedna zemlja Persijskog zaliva vršila uticaj na neke političare Evropske unije“, a mediji unisono tvrde da se radi o Kataru koji je donosioce odluka u EP obasipao skupim poklonima i parama. Državno tužilaštvo Belgije govori o „učešću u kriminalnom povezivanju, pranju novca i korupciji“.
U centru istrage se nalazi Eva Kaili koja je smesta razrešena dužnosti potpredsednice EP, isključena iz svoje Socijaldemokratske partije, ali je ugled Evropskog Parlamenta trajno poljuljan.
Jedan predstavnik katarske Vlade je saopštio da njegova zemlja nije upoznata ni sa kakvom istragom, te da su sve tvrdnje o umešanosti Katara u nekakve bespravne radnje neprimerene.
Razmere čitave afere još uvek ne mogu da se sagledaju.
Mlada, lepa i prkosna
Lice evropskog skandala je Eva Kaili, piše nemački „Špigel“.
Ona je postala poznata kao voditeljka vesti privatne grčke televizije Mega TV. Poslanica u Evropskom parlamentu je od 2014. godine, jedna od oblasti kojom se bavila je digitalizacija.
Političku karijeru je počela u rodnom Solunu. Kao dvadesetogodišnja studentkinja arhitekture je ušla u gradsku skupštinu. Na listi PASOK-a kasnije je bila jedna od najmlađih poslanica u grčkom Parlamentu ikada. Kao poslanica je završila master na temu međunarodnih i evropskih odnosa.
Još pre desetak godina je „Špigel“ pisao o tome da je mlada političarka bila izložena seksističkim napadima. Tada je tadašnjem premijeru i partijskom drugu Andreasu Papandreu osporavala vođstvo i tražila njegovu ostavku. Papandreu je, usred finansijske krize koja je potresala zemlju, bio tražio da se Grci na referendumu izjasne o kursu štednje. Za Kaili je ta inicijativa došla „prekasno“, njeno „ne“ Papandreovom kursu je bilo uvod u unutarpartijsku pobunu koja je završila njegovom ostavkom, piše „Špigel“.
Kaili je svako malo odskakala od partijske linije. Kada je vlada u Atini posle višegodišnjeg natezanja postigla dogovor sa vladom u Skuplju o promeni imena Makedonija u Severna Makedonija, ona je na Tviteru napisala da je to „nepopravljiva greška za istoriju, Makedoniju i Grke“. Mislila je, naravno, na grčku provinciju Makedoniju. To je bio stav konzervativne partije Nea Demokratia.
Posle raskola sa partijskim vrhom PASOK-a Kaili se orijentisala na Evropsku uniju i 2014. je izabrana u Evropski parlament.
U EP su u toku krizne radnje sa ciljem saniranja štete
J.H./L’Echo/AFP/ARD/Politico/Spiegel
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com