img
Loader
Beograd, 20°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Svet

Emanuel Makron: Podrivanje atomske ravnoteže straha

15. октобар 2022, 09:35 M.N.
Foto: AP Photo / Francois Mori
Copied

Evenatualni nuklearni napada Rusije na Ukrajinu ne bi ugrozio fundamentalne interese Francuska, pa ona u tom slučaju ne bi odgovorila svojim atomskim arsenalom, izjavio je francuski predsednik i izazvao salvu kritika

Nagomilavanje nuklearnog oružja u doba Hladnog rata opravdavalo se “strategijom odvraćanja” ili uspostavljanjem “ravnoteže straha”. Drugima rečima: koliko god puta vi nas možete da sravnite sa zemljom, toliko puta možemo i mi vas, to jest, nuklearni rat između Zapadnog i Istočnog bloka doveo bi do propasti čovečanstva.

Kako su decenije prolazile, tako je jenjavao strah od Trećeg svetskog, atomskog rata. Ljudi su se bili svikli na postojanje oružja koje može da uništi život na planeti, niko relevantan se nije poigravao sa nuklearnom pretnjom, ravnoteža straha je učinila da je strah od nukleranog rata nestao. Zveckanje atomskim arsenalom posatalo je tabu, osim u Severnoj Koreji, koja ga zapravo nema.

Sve do napada Rusije na Ukrajinu.

Ukrajina ne spada u “fundamentalne interese” Francuske

Kako Rusija trpi neuspehe na ukrajinskom frontu, tako Vladimir Putin i njegovo okruženje sve češće u usta uzimaju svoj nuklearni arsenal. Tabu je razbijen, duh atomske pečurke je pušten iz boce.

Svako malo se može čuti mišljenje na zapadu da bi Putin, sateran uza zid i pod imperativom ruske pobede u Ukrajini, moga da naredi lansiranje atomskog projektila umerene razorne moći na neki strateški cilj u susednoj zemlji. Odgovor iz Vašingtona je da bi Moskva u tom slučaju naišla na odgovarajući nuklearni odgovor, jer da je Zapad ujedinjen u odbrani Ukrajine svim sredstvima.

To jedinstvo u „nuklearnom odgovoru“ na ruski atomski napad na Ukrajinu je sada narušio Emanuel Makron, predsednik jedine članice Evropske unije koja raspolaže atomskim arsenalom.

Upitan u jednom televizijskom intervjuu o opasnosti od atomskog rata i odvraćanju Rusije da upotrebi nuklearno oružje u Ukrajini, Makron je prvo odgovorio: „Što manje se o tome govori, što manje se zvecka tom pretnjom, to je ona verodostojnija“.

A onda je na direktno pitanje novinarke kanala France 2 da li bi Francuska taktički atomski udar Rusije na Ukrajinu ocenila kao nuklearni napad, misleći da bi to pedstavljalo atomski napad na bezbednost Evrope i Francuske, Makron odgovorio: „Naša doktrina počiva na onome što se naziva fundamentalnim interesioma nacije koji su jasno defininisani. Oni ne bi bili ugroženi, ako di došlo do balističkog nukleranog napada na Ukrajinu ili u tom regionu“.

Drugim rečima: nije u „fundamentalnom interesu“ Francuske da Ukrajinu atomskim oružjem brani od eventualnog ruskog atomskog napada.

Podrivanje Bajdena

Šta je to rekao Makron? Pre svega, da li je isuviše rekao? Da li je predsednik Francuske napravio tešku taktičku grešku u ophođenju sa Putinom, pitao se nemački „Špigel“. Reči Makrona poremetile su „ravnotežu straha“ u korist Rusije. Da li je en passant tako ugrozio verodostojnost Zapada da bi na ruski atomski udar u Ukrajini odgovorio istom merom?

Što se dosadašnje reakcije druge evropske nuklearne sile na Putinove nuklaerne pretnje tiče, premijerka Velike Britanije Liz Tras je ćutala, ali je ona trenutno preokupirana unutrašnjim problemima.

Sa druge strane Atlantika predsednik SAD Džo Bajden je na Putinove pretnje odgovorio „mogućim Armagedonom“, to jest da bi se na svaki nuklearni udar Rusije na Ukrajinu odgovorilo nuklearnim udarom na Rusiju. Po principu ravnoteže straha.

Imamo sada, dakle, Veliku Britaniju koja ćuti, što se može tumačiti i ovako i onako, SAD koja preti direktnim nuklearnim odogovorom i Francusku koja na eventualni ruski nuklearni napad na ruski region ne bi potezala svoj nuklerani arsenal.

„Špigel“ tumači da bi svaka naznake oklevanja na Zapadu da bi odgovorio istom merom samo mogle da podstakne Putina da ipak stvari u Ukrajinu reši u svoju korist nuklearnim oružjem. A Makron je čak otišao korak dalje od oklevanja.

Jelisejska palata sada pokušava da ispegla stvar pa je saopštila da bi „vitalni intersi“ Francuske mogli da se prilagode razvoju rata u Ukrajini, piše „Špigel“. Međutim, šteta ravnoteži straha već je načinjena.

U treći plan je posle njegove izjave pala najava da će Francuska Ukrajini da isporuči radarske sisteme i protivvazušne sisteme tipa Caesar.

Neodlučnost Zapada pod ruskom nuklearnom pretnjom još je nehotice podvukao i šef diplomatije EU Žozep Borelj koji je, baš kao i Makron, rekao malo previše, umesto da ćuti, konstatuje „Špigel“. „Svaki nuklearni napad naići će na odgovor“, rekao je Borelj, „ne nuklearni“, doduše, ali toliko snažana da će „uništiti rusku armiju“.

„Špigel“ je na to citirao nekog iz Makronovog najbližeg okruženja: „Žozep Borelj nije taj, koji može da pritisne na dugme i raspali atomsku vatru“.

M.N./Spiegel

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

Atomski rat Emanuel Makron Francuska rat u ukrajini Nuklearni rat Rat u Ukrajini ravnoteža straha rusija atomsko oružje taktika obraćanja Treći svetski rat ukrajina atomski napad ukrajina nuklearni udar vladimir putin nuklearno orožje
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Novi broj „Vremena“

03.јул 2025. R.V.

Narod na barikadama: Goli pendrek i doba otpora

Građani Srbije su svakodnevno na barikadama ne samo uprkos režimskom nasilju – nego baš zbog njega. To je naslovna tema novog broja „Vremena“

Protesti

03.јул 2025. N. R. / I. M.

BLOG Jutro je počelo blokadom na Novom Beogradu

Studenti u blokadi najavljuju velike akcije nakon prebijanja i privođenja studenata i profesora ispred Pravnog fakulteta u Beogradu

Sloboodni univerzitet u Nišu

02.јул 2025. B. B.

Slobodni univerzitet u Nišu poručuje Vučiću da raspiše parlamentarne izbore

„Raspišite vanredne parlamentarne izbore, jer to je jedini način da se obezbedi povratak u institucionalni okvir i normalizuje društveni život“, zatražio je Slobodni univerzitet u Nišu od predsednika Srbije

Stav Evrope prema Srbiji

02.јул 2025. Dragoslav Dedović / DW

Nemački mediji: Hoće li Berlin konačno podržati demokratiju u Srbiji

Nemačka i čitava Evropska unija pomno posmatraju društveno-političku situaciju u našoj zemlji. Deluje da Vučić uskoro može da ostane bez podrške zapada

Sloboda mišljenja

02.јул 2025. M. L. J.

Slučaj autoprevoznika Jaćimovića: Odmazda vlasti i uništavanje života

Slučaj autoprevoznika Milomira Jaćimovića, kojem je vlast uništila posao, je pokazao kako se naprednjaci svete ljudima koji smatraju da im Ustav garantuje pravo da drugačije misle

Komentar

Komentar

Vidovdan 2025. i ujka Albert

Generacija koja vodi ovu pobunu prihvata razlike kao deo svog horizonta normalnosti, nešto prirodno i podrazumevano. Otuda je njihov patriotizam čist, nimalo nalik toksičnom nacionalizmu iz devedesetih

Jelena Jorgačević

Komentar

Igra blokadera i policije

Ako se akcije brzopoteznog postavljanja barikada i blokada istovremeno na mnogo lokacija i povlačenja kada dođe policija nastave, režim je nagrabusio

Andrej Ivanji

Komentar

Narodno blokiranje Srbije

Nikad se još nije desila istovremena blokada svih većih gradova u zemlji za puka dva sata. Sada jeste. Studenti i građani tu neće stati, jer osim otpora nemaju drugog izbora. Kako će teći narodno blokiranje Srbije i što se dalje može očekivati

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Povezane vesti

Svet

15.октобар DW

Evropski nebeski štit: Zajednička odbrana 15 država

U sklopu inicijative Evropski nebeski štit 15 država, među kojima i Mađarska, Rumunija i Bugarska, kupiće zajednički najmodernije sisteme protivvazdušne odbrane. Inicijativa je potekla iz Nemačke

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure