Odredba da „vozilo kojim se obavlja taksi prevoz mora da bude bele boje“, predviđena je Odlukom o taksi prevozu iz 2021, a primenjuje se od danas – 8. maja. Taksisti čija su vozila drugih boja rizikuju novčane kazne od 40.000, odnosno 80.000 dinara, u zavisnosti da li je reč o preduzetniku ili preduzeću.
Pre gotovo tri godine – u septembru 2021. godine – stupila su na snagu izmene Odluke o taksi prevozu, prenosi N1.
Jedna od tih izmena odnosila se na boju taksi vozila koja od 8. maja 2024. na području Grada Beograda sme da bude isključivo – bela.
Taksisti koji ipak nastave putnike da prevoze u automobilima drugih boja, rizikuju da plate kaznu od 40.000 dinara, ukoliko su registrovani kao preduzetnici. To je isti iznos kazne koji im preti za, na primer – neposedovanje klima uređaja u vozilu, što je propisano istom odlukom.
Ako je, pak, reč o preduzeću registrovanom za obavljanje taksi prevoza, tu su kazne duplo više, pa će ovaj prekršaj privredno društvo koštati 80.000 dinara.
Za ove prekršaje prekršajni nalog izdaje, kako se navodi u odluci – inspektor drumskog saobraćaja, odnosno komunalni milicionar.
Koliko košta farbanje u belo
Taksistima koji nisu imali bela vozila u ovom prelaznom periodu je preostalo samo da – ili kupe nova, sa ili bez državne subvencije, ili pak da postojeća – prefarbaju. Postoji i mogućnost prelepljivanja automobila posebnim folijama, što je, prema rečima jednog beogradskog auto-lakirera, upravo bio i najčešći izbor taksista u prestonici.
„Cena farbanja automobila kreće se od 600-700 evra, pa do 2.000 evra u zavisnosti od tipa automobila, njegove veličine, stanja u kojem se vozilo nalazi i – od toga kojom bojom se lakira. Najskuplja je boja ‘bela perla’“, kaže nam vlasnik jedne auto-lakirerske radnje.
Farbanje vozila traje četiri do pet dana, dok posao stavljanja specijalnih folija u beloj boji traje jedan dan.
Prelepljivanje vozila folijama
„Postoji i mogućnost da se automobil prelepi specijalnim folijama u beloj boji i to može da košta od otprilike 500 evra do 1.000 evra, možda čak i nešto više od 1.000 evra. U tom slučaju unutrašnja boja auta ostaje originalna, a spolja je vozilo belo. Ta folija traje najmanje godinu-dve, dok najkvalitetnije folije mogu da traju i više od pet godina“, navodi naš sagovornik.
Taksisti se, dodaje – masovno odlučuju za folije.
„Folija je dobro rešenje za sve taksiste koji kasnije žele da prodaju svoj automobil. Poznato je da je beli automobil uvek jeftiniji. Tako da taksista kada bude hteo da proda automobil prelepljen folijom samo skine tu foliju koja ne ostavlja oštećenja na farbi i ponovo dobije automobil u fabričkoj boji, kakav je i bio pre lepljenja folija“, navodi sagovornik.
Odlukom o izmenama i dopunama Odluke o taksi prevozu propisano je pre tri godine da sva taksi vozila budu bele boje. Izvor za „Vreme“ kaže da su ranije dobili objašnjenje da je ovo usvojeno kako bi se razlikovali od divljih taksista, ali da je nejasno jer se oni već svakako razlikuju od njih po tablicama „TX“.
Kada je i zašto doneta Odluka o taksi prevozu
Pre tri godine usvojene su izmene i dopune Odluke o taksi prevozu prema kojoj sva taksi vozila treba da budu bele boje. Rok za taksi prevoznike da promene boju svojih automobila istekao je danas.
Odluka predviđa da vozila koja taksi prevoznici nabavljaju kroz subvenciju Vlade Republike Srbije moraju biti bele boje, a prelazni period od godinu dana važiće za taksiste koji vozila budu nabavljali iz sopstvenih sredstava.
Piše i da su taksi prevoznici, koji imaju odobrenje za obavljanje taksi prevoza, dužni da usklade svoje poslovanje u roku od tri godine od dana stupanja na snagu ove odluke, što je bilo 2021. godine.
Tadašnji zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić izjavio je: „Želimo da beogradski taksisti imaju dobre automobile, da građanima pružaju najbolju uslugu i da posao taksiste postane cenjeno zanimanje“.
Međutim, anoniman izvor za „Vreme“ iz „Pink taksija“ kaže da se on sa svojim kolegama sve vreme pita na osnovu kog zakona je ovo usvojeno. Dodaje i da im je rečeno da ukoliko ne promene boju svog vozila neće dobiti ni dozvolu za rad.
Drugi izvor, koji je takođe želeo da ostane anoniman za „Vreme“ na pitanje koja je poenta uvođenja ove odluke kaže da je obrazloženje da svi budu u istoj boji, ne samo zbog belog grada (Beograd), već i kako bi se razlikovali od divljih taksista.
Međutim, navodi da se oni svakako razlikuju od divljih taksista po tablicama „TX“ jer ne može svako da dobije TX tablice.