Novi broj „Vremena“
Šta može i šta radi opozicija
Među studentima opozicija nije dobrodošla. Šta onda ona može? Tim pitanjem se bavimo u novom broju nedeljnika „Vreme“
Film Dragana Bjelogrlića o nuklearnom akcidentu u Vinči 1958. godine, učestvuje na Festivalu u Lokarnu. Biće to prvi film sa Balkana u programu „Piaca grande“
Film „Čuvari formule“ Dragana Bjelogrlića biće prvi film koji je prikazan na programu „Piaca grande“ Festivala u Lokarnu sa prostora Balkana.
Biće to i svetska premijera ovog Bjelogrlićevog filma.
Filmski festival u Lokarnu je jedan od najcenjenijih u svetu, počinje 2. avgusta. Kako su saopštili United Media i CobraFilm koji stoje iza „Čuvara formule“, originalna priča o potencijalnoj nuklearnoj krizi u socijalističkoj Jugoslaviji i autentičan rediteljski pečat Dragana Bjelogrlića, bili su presudni da međunarodni žiri u Lokarnu uvrsti ovaj film u festivalski program „Piaca grande“.
Istinita priča o akcidentu u Vinči 1958. godine rađena je po bestseleru Gorana Milašinovića „Slučaj Vinča“, a scenario za filmsku ekranizaciju potpisuje Vuk Ršumović, uz Ognjena Sviličića i Dragana Bjelogrlića kao koscenariste.
Prema sinopsisu, u jeku hladnoratovske krize, grupa naučnika u Institutu Vinča sprovodi tajni projekat koji predvodi profesor Dragoslav Popović. Sticajem nepredviđenih okolnosti, oni bivaju izloženi smrtonosnoj dozi zračenja, zbog čega ih jugoslovenska tajna policija odvodi na lečenje u Kliniku Kiri u Parizu. Francuski doktorski tim na čelu sa profesorom Žoržom Mateom zaključuje da je njihovo stanje kritično i da su im dani odbrojani. Iako je profesor Mate ceo život posvetio borbi protiv nuklearnog naoružanja i duboko prezire projekat na kojem su radili jugoslovenski naučnici, on predlaže da se prvi put u istoriji izvede delikatna i neizvesna intervencija zamene koštane srži ozračenih pacijenata. Da li je u pitanju eksperiment nad živim ljudima, ili on zaista želi da im pomogne – postaje mučno pitanje za jugoslovenske naučnike.
„Bila su to zla vremena, u kojima se čovečnost postavlja kao neočekivani, ali spasonosni kontrast i kao najbolji lek, a bolja vremena nisu ni danas, kada nam, ponovo prete nuklearna razaranja i masovne pogibije“, rekao je Goran Milašinović za Nova.rs.
U filmu igraju Radivoje Raša Bukvić, kao i proslavljeni francuski glumci Aleksis Manentij, Olivie Bartelemij i Ana Sara. Direktora instituta Vinča Pavla Savića igra Predrag Miki Manojlović, a šefa državne bezbednosti SFRJ Leku Rankovića – Dragan Bjelogrlić. Uloge mladih jugoslovenskih naučnika dodeljene su Jovanu Jovanoviću, Alisi Radaković i Ognjenu Mićoviću.
S.Ć./SEEcult
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Među studentima opozicija nije dobrodošla. Šta onda ona može? Tim pitanjem se bavimo u novom broju nedeljnika „Vreme“
U Skupštinu Srbije stigla je ostavka premijera Miloša Vučevića, objavila je narodna poslanica Biljana Đorđević
Pred Ministarstvom prosvete u Beogradu održan je skup na kojem su nastavnici istakli da godinama trpe urušavanje svog položaja, ali da su spremni da se bore za dostojanstvo profesije i budućnost obrazovanja
Komemoracija Teofilu Pančiću održava se u petak u Beogradu, a ispraćaj na kremaciju u subotu u Novom Sadu
Rektorski kolegijum odbio je poziv predsednika Vučića na „dijalog“ što je naljutilo Anu Brnabić. Poslanik i profesor Đorđe Pavićević za „Vreme“ kaže da se univerziteti drže solidarno
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve