
Univerzitet i Vlada
Rektor Đokić: Bez pomaka u rešavanju krize
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Film Dragana Bjelogrlića o nuklearnom akcidentu u Vinči 1958. godine, učestvuje na Festivalu u Lokarnu. Biće to prvi film sa Balkana u programu „Piaca grande“
Film „Čuvari formule“ Dragana Bjelogrlića biće prvi film koji je prikazan na programu „Piaca grande“ Festivala u Lokarnu sa prostora Balkana.
Biće to i svetska premijera ovog Bjelogrlićevog filma.
Filmski festival u Lokarnu je jedan od najcenjenijih u svetu, počinje 2. avgusta. Kako su saopštili United Media i CobraFilm koji stoje iza „Čuvara formule“, originalna priča o potencijalnoj nuklearnoj krizi u socijalističkoj Jugoslaviji i autentičan rediteljski pečat Dragana Bjelogrlića, bili su presudni da međunarodni žiri u Lokarnu uvrsti ovaj film u festivalski program „Piaca grande“.
Istinita priča o akcidentu u Vinči 1958. godine rađena je po bestseleru Gorana Milašinovića „Slučaj Vinča“, a scenario za filmsku ekranizaciju potpisuje Vuk Ršumović, uz Ognjena Sviličića i Dragana Bjelogrlića kao koscenariste.
Prema sinopsisu, u jeku hladnoratovske krize, grupa naučnika u Institutu Vinča sprovodi tajni projekat koji predvodi profesor Dragoslav Popović. Sticajem nepredviđenih okolnosti, oni bivaju izloženi smrtonosnoj dozi zračenja, zbog čega ih jugoslovenska tajna policija odvodi na lečenje u Kliniku Kiri u Parizu. Francuski doktorski tim na čelu sa profesorom Žoržom Mateom zaključuje da je njihovo stanje kritično i da su im dani odbrojani. Iako je profesor Mate ceo život posvetio borbi protiv nuklearnog naoružanja i duboko prezire projekat na kojem su radili jugoslovenski naučnici, on predlaže da se prvi put u istoriji izvede delikatna i neizvesna intervencija zamene koštane srži ozračenih pacijenata. Da li je u pitanju eksperiment nad živim ljudima, ili on zaista želi da im pomogne – postaje mučno pitanje za jugoslovenske naučnike.
„Bila su to zla vremena, u kojima se čovečnost postavlja kao neočekivani, ali spasonosni kontrast i kao najbolji lek, a bolja vremena nisu ni danas, kada nam, ponovo prete nuklearna razaranja i masovne pogibije“, rekao je Goran Milašinović za Nova.rs.
U filmu igraju Radivoje Raša Bukvić, kao i proslavljeni francuski glumci Aleksis Manentij, Olivie Bartelemij i Ana Sara. Direktora instituta Vinča Pavla Savića igra Predrag Miki Manojlović, a šefa državne bezbednosti SFRJ Leku Rankovića – Dragan Bjelogrlić. Uloge mladih jugoslovenskih naučnika dodeljene su Jovanu Jovanoviću, Alisi Radaković i Ognjenu Mićoviću.
S.Ć./SEEcult
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Rezolucijom Evropskog parlamenta o Srbiji koja je većinom glasova usvojena u sredu (7. maj), traži se oslobađanje šest političkih zatvorenika u Novom Sadu, članova Pokreta slobodnih građana i organizacije Stav
Na Svetski dan slobode medija, Nezavisno udruženje novinara Srbije uručilo je nagrade novinarima koji ne pristaju na tišinu. Po 20. put, nagrada „Dejan Anastasijević“ odala je priznanje onima koji svojim istraživačkim radom otvaraju teme koje vlast pokušava da zatvori
Nakon brojnih pokušaja vlasti da zaustavi ili omete blokade fakulteta, najnovija metoda je - pretnja isključenjem električne energije
Kada se u subotu srušio plafon u jednoj prostoriji beogradske bolnice, tabloidi su bili spremni - kriva je povređena sestra. Prostorija je, navodno, bila zaključana, obeležena i opasana stolicama. Ipak, neko je – kako tvrde nadležni, noću odlučio da je otvori
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve