Stranka slobode i pravde (SSP) predložila je danas da Grad Beograd ove godine rebalansom budžeta uštedi na tabletima i „drugim nedefinisanim uslugama u budžetu“ i da za taj novac nabavi udžbenike za sve učenike od prvog do osmog razreda, kao i za sve beogradske srednjoškolce.
Predsednica beogradskog odbora SSP Mila Popović je u pisanoj izjavi naglasila da SSP predlaže i da se u planiranom rebalansu budžeta obezbedi novac za po jedan besplatan obrok u školama, za sve beogradske osnovce i srednjoškolce. Umesto „besmislenih i sumnjivih troškova“, gradska vlast može direktno da pomogne Beograđanima tako što će njihova deca dobiti od svog grada nešto što će im zaista koristiti i olakšati im školovanje, predlaže Mila Popović.
„Ako je novca bilo za ‘tajnu’ nabavku tableta koji se ne koriste u nastavi, ima i za udžbenike i obroke“, zaključila je Popović.
Nova školska godina počinje za tri nedelje. Cena kompleta udžbenika za starije osnovce je oko polovine prosečne srpske minimalne plate. Ako imate mlađu decu, i cena je niža.
Za prvi razred osnovne škole komplet od 10 udžbenika izdavačkih kuća Klet i Zavoda za udžbenike košta 7.724 dinara odnosno 8.440. Trinaest Kletovih knjiga za drugi razred košta 9700 dinara a deset u Zavodu 9343 dinara.
Za peti osnovne, 14 knjiga koje se odnose na glavne predmete a objavio ih je Klet koštaju 12.050 dinara, dok su one iz Zavoda nešto jeftinije – 11. 376 dinara.
Osamnaest knjiga Zavoda za udžbenike za najvažnije predmete sedmaka su 13.244 dinara, a u Kletu -15.050. Za 19 knjiga osmaka treba platiti 12.709 u Zavodu, dok je cena 18 knjiga u Kleti 15.980 dinara
Roditeljima koji kupuju udžbenike preko škole omogućeno je da ih plate u ratama, pa će tako komplet od 18 knjiga za šesti osnovne od 16.283 dinara moći da se plati u šest rata. Ako kupite i četiri knjige lektire, dodaćete još 920 dinara.
Lektira je inače najniža stavka na spisku – u jednoj školi iznosi 660 dinara.
U Srbiji nema besplatnih udžbenika, u regionu ima.
U Republici srpskoj su besplatni za niže osnovce, a u Banjaluci za sve razrede. U Sloveniji đaci do trećeg osnovne dobijaju besplatne udžbenike i ne vraćaju ih, a ostali, od četvrtog do devetog razreda, dobijene besplatne udžbenike vraćaju na kraju školske godine. Sredstva za besplatne udžbenike dobijaju se iz državnog budžeta.
U Hrvatskoj takođe. Zakonom je regulisano da su besplatni udžbenici vlasništvo škole.
Crna Gora osnovcima poklanja udžbenike. U Bosni i Hercegovini udžbenici se kupuju.
Pravo na besplatne udžbenike osnovne škole u Srbiji omogućeno je Programom za nabavku nastavnih sredstava, za posebne kategorije učenika i polaznika.
S.Ć./ FoNet/NovaS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com