Generalni štrajk
Vreme i Nedeljnik zajednički se pridružuju generalnom štrajku
U duhu solidarnosti, Vreme i Nedeljnik podržavaju generalni štrajk na koji su pozvali studenti u blokadi
Istraživanje BIRN-a i forenzička analiza Amnesti internešnal otkrili su da je BIA, koristeći izraelsku tehnologiju Cellebrite, otključavala telefone aktivista koje je pozivala ili privodila na razgovore i na te uređaje ubacivala domaći špijunski program NoviSpy
Srpske službe su navodno instalirale špijunski softver u telefone barem 13 novinara i aktivista, tvrde Amnesti internešnal i BIRN.
U dva slučaja softver, koji potiče od izraelske kompanije Selebrit (Cellebrite), korišćen je da se telefonu „otključaju“ pre nego što su zaraženi špijunskim virusom, navodi se u izveštaju.
Nalazi otkrivaju rutinsku upotrebu invazivnog špijunskog softvera, uključujući i Pegasus, zajedno sa novim domaćim sistemom špijunskog softvera NoviSpy za Android uređaje, koji je prvi put otkriven u ovom izveštaju.
Prema Amnestiju, srpski špijunski softver nazvan NoviSpy potom je pravio skrinšotove (snimke ekrana) telefona, kopirao kontakte i ubacivao ih na server pod kontrolom vlasti.
„U više slučajeva su aktivisti i novinari prijavili sumnjivu aktivnost na svojim mobilnim telefonima odmah nakon saslušanja kod srpske policije ili bezbednosnih službi“, navodi Amnesti.
Izraelci ispituju stvar
Agencija Rojters prenosi da joj srpska ministarstva unutrašnjih i spoljnih poslova, kao ni Bezbednosno-informativna agencija (BIA) nisu odgovorili na upite na ovu temu.
Proizvodi izraelske firme Selebrit naširoko se koriste po svetu. Upotrebljava ih i američki FBI kako bi otključao telefone.
Šef marketinga izraelske firme David Gi rekao je da ispituju optužbe iznete u Amnestijevom izveštaju.
„Ukoliko su te optužbe tačne, to bi potencijalno moglo biti kršenje dogovora o krajnjem korisniku“, rekao je Gi. A u tom slučaju, dodao je, firma bi mogla srpskim vlastima da uskrati korišćenje softvera.
On je naveo da je firma već pokušala kontakt sa srpskim vlastima, ali nije otkrivao detalje. „Mi se apsolutno ne bavimo“ instaliranjem softvera za prismotru na telefonima, rekao je Gi.
Sve ide na server BIA
Jedan od aktivista koji govori u izveštaju Amnestija naveo je da su svi njegovi kontakti iz telefona kopirani odmah posle razgovora u BIA.
On je Rojtersu rekao da je odneo telefon digitalnim forenzičarima koji su dokazali prisustvo softvera NoviSpy koji je kopirao kontakte i slao privatne fotografije na server koji kontroliše BIA.
Prema Amnestiju, Srbija je dobila „ključ“ za telefone od Selebrita u sklopu šireg paketa koji je trebalo da pomogne da se ispune neki standardi za prijem u Evropsku uniju u pogledu borbe protiv organizovanog kriminala.
Norveške kritike
Taj paket finansirala je vlada Norveške, a njime je upravljala jedna kancelarija Ujedinjenih nacija. U Srbiji je dopremljen između 2017. i 2021. godine.
„Tvrdnje u izveštaju (Amnestija) su zabrinjavajuće i, ako su tačne, to je neprihvatljivo“, rekla je Marija Varteresijan, zamenica ministra spoljnih poslova Norveške.
Ona je navela da očekuje od Agencije UN za nabavke (UNOPS) da ispita stvar.
UNOPS je pozdravio izveštaj Amnestija i naveo da je od 2017. primenio mehanizme kako se softveri ne bi zloupotrebljavali, ali nije izneo detalje.
BIA odbacuje „besmislene“ navode u „interesu grupa za pritisak“
Povodom „izveštaja“ Amnesti internešnal , objavljenog 16.12.2024. godine, Bezbednosno–informativna agencija „može samo da konstatuje da trivijalni senzacionalizam njegovog sadržaja ukazuje na svrhu Amnesti internešnal koja se ogleda u radu za interese pojedinih agencija i grupa za pritisak“, stoji na sajtu BIA.
„Bezbednosno–informativna agencija radi isključivo u skladu sa zakonima Republike Srbije i stoga nismo u stanju čak ni da komentarišemo besmislene navode iz njihovog teksta, kao što i inače ne komentarišemo slične sadržaje“.
Izvor: Rojters
U duhu solidarnosti, Vreme i Nedeljnik podržavaju generalni štrajk na koji su pozvali studenti u blokadi
Nekada poznato po živopisnom duhu i industriji, Vranje sada beleži masovan odlazak stanovnika. Siromaštvo, niske plate i loši uslovi rada uzeli su svoj danak, dok grad ostaje zarobljen u vrtlogu političkih i ekonomskih problema. Dok se sarme i suvo meso nude gostima, mnogi Vranjanci jedva sastavljaju kraj s krajem
„Prosvetnim radnicima se praktično savetuje da krivotvore ocenjivanje. Ocena mora da bude uneta u roku od osam dana od dana kada je zaslužena i da bude javna“, kaže za „Vreme“ predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije Dušan Kokot
Trinaestoro stranih učesnika jedne konferencije nevladinih organizacija najureno je iz Srbije uz razne neprijatnosti. Zašto vlast ovoliko sramoti Srbiju?
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve