img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Kršenje ljudskih prava

Amnesti i BIRN: Srpska BIA špijunskim softverom na novinare i aktiviste

16. децембар 2024, 08:56 N.R.
Foto: Tanjug/Zoran Žestić
Koga i za koga prisluškuje BIA?
Copied

Istraživanje BIRN-a i forenzička analiza Amnesti internešnal otkrili su da je BIA, koristeći izraelsku tehnologiju Cellebrite, otključavala telefone aktivista koje je pozivala ili privodila na razgovore i na te uređaje ubacivala domaći špijunski program NoviSpy

Srpske službe su navodno instalirale špijunski softver u telefone barem 13 novinara i aktivista, tvrde Amnesti internešnal i BIRN.

U dva slučaja softver, koji potiče od izraelske kompanije Selebrit (Cellebrite), korišćen je da se telefonu „otključaju“ pre nego što su zaraženi špijunskim virusom, navodi se u izveštaju.

Nalazi otkrivaju rutinsku upotrebu invazivnog špijunskog softvera, uključujući i Pegasus, zajedno sa novim domaćim sistemom špijunskog softvera NoviSpy za Android uređaje, koji je prvi put otkriven u ovom izveštaju.

Prema Amnestiju, srpski špijunski softver nazvan NoviSpy potom je pravio skrinšotove (snimke ekrana) telefona, kopirao kontakte i ubacivao ih na server pod kontrolom vlasti.

„U više slučajeva su aktivisti i novinari prijavili sumnjivu aktivnost na svojim mobilnim telefonima odmah nakon saslušanja kod srpske policije ili bezbednosnih službi“, navodi Amnesti.

Izraelci ispituju stvar

Agencija Rojters prenosi da joj srpska ministarstva unutrašnjih i spoljnih poslova, kao ni Bezbednosno-informativna agencija (BIA) nisu odgovorili na upite na ovu temu.

Proizvodi izraelske firme Selebrit naširoko se koriste po svetu. Upotrebljava ih i američki FBI kako bi otključao telefone.

Šef marketinga izraelske firme David Gi rekao je da ispituju optužbe iznete u Amnestijevom izveštaju.

„Ukoliko su te optužbe tačne, to bi potencijalno moglo biti kršenje dogovora o krajnjem korisniku“, rekao je Gi. A u tom slučaju, dodao je, firma bi mogla srpskim vlastima da uskrati korišćenje softvera.

On je naveo da je firma već pokušala kontakt sa srpskim vlastima, ali nije otkrivao detalje. „Mi se apsolutno ne bavimo“ instaliranjem softvera za prismotru na telefonima, rekao je Gi.

Sve ide na server BIA

Jedan od aktivista koji govori u izveštaju Amnestija naveo je da su svi njegovi kontakti iz telefona kopirani odmah posle razgovora u BIA.

On je Rojtersu rekao da je odneo telefon digitalnim forenzičarima koji su dokazali prisustvo softvera NoviSpy koji je kopirao kontakte i slao privatne fotografije na server koji kontroliše BIA.

Prema Amnestiju, Srbija je dobila „ključ“ za telefone od Selebrita u sklopu šireg paketa koji je trebalo da pomogne da se ispune neki standardi za prijem u Evropsku uniju u pogledu borbe protiv organizovanog kriminala.

Norveške kritike

Taj paket finansirala je vlada Norveške, a njime je upravljala jedna kancelarija Ujedinjenih nacija. U Srbiji je dopremljen između 2017. i 2021. godine.

„Tvrdnje u izveštaju (Amnestija) su zabrinjavajuće i, ako su tačne, to je neprihvatljivo“, rekla je Marija Varteresijan, zamenica ministra spoljnih poslova Norveške.

Ona je navela da očekuje od Agencije UN za nabavke (UNOPS) da ispita stvar.

UNOPS je pozdravio izveštaj Amnestija i naveo da je od 2017. primenio mehanizme kako se softveri ne bi zloupotrebljavali, ali nije izneo detalje.

BIA odbacuje „besmislene“ navode u „interesu grupa za pritisak“

Povodom „izveštaja“ Amnesti internešnal , objavljenog 16.12.2024. godine, Bezbednosno–informativna agencija „može samo da konstatuje da trivijalni senzacionalizam njegovog sadržaja ukazuje na svrhu Amnesti internešnal  koja se ogleda u radu za interese pojedinih agencija i grupa za pritisak“, stoji na sajtu BIA.

„Bezbednosno–informativna agencija radi isključivo u skladu sa zakonima Republike Srbije i stoga nismo u stanju čak ni da komentarišemo besmislene navode iz njihovog teksta, kao što i inače ne komentarišemo slične sadržaje“.

Izvor: Rojters

Tagovi:

Amnesti internešnal BIA Prisluškivanje Prisluškivanje aktivista softver za nadzor mobilnih telefona
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure