img
Loader
Beograd, 16°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Senzacionalizam

Plašenje naroda nuklearnim ratom

21. novembar 2024, 11:01 T.S.
Testiranje interkontinentalne balističke rakete u Jarsu, Rusija Foto: Russian Defense Ministry Press Service via AP
Testiranje interkontinentalne balističke rakete u Jarsu, Rusija
Copied

Koliko je svet daleko od nuklearnog rata Rusije i Zapada? Ako verujete srpskim tabloidima, uveliko je vreme da pakujete kofere, stvarate zalihe hrane i bežite u neko improvizovano atomsko sklonište. Realnost je, ipak, malo drugačija

Nuklearni rat samo što nije – ukoliko čitate srpske tabloide.

Ako, pak, informacije tražite na nekom drugom mestu, shvatićete da je totalni sukob nije baš verovatan.

Predsednik Rusije Vladimir Putin je ranije ove nedelje potpisao izmenu nuklearne doktrine, po kojoj će se konvencionalni napad na Rusiju od strane bilo koje zemlje, koju podržava nuklearna sila, smatrati zajedničkim napadom te zemlje i te sile na njegovu zemlju.

U noći između 18. i 19. novembra, Ukrajina je, prema podacima koje potvrđuju i Kijev i Moskva, upotrebila američke ATACMS rakete, gađajući strateške ciljeve unutar granica Rusije. Dan nakon što je na Rusiju lansirala dalekometne rakete američke proizvodnje, u noći između 20. i 21. novembra Ukrajina je prvi put ispalila britanske rakete dugog dometa Storm Shadow na rusku teritoriju, javljaju britanski mediji.

U četvrtak, 21. novembra, Ukrajina je optužila Rusiju da je gađala Dnjepar interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM), prvi put od početka rata. Međutim, kako javlja „Fajnenšal tajms“, raketa nije sadržala nuklearnu bojevu glavu.

Širenje straha počinje s vrha

Nije dugo prošlo od ukrajinske upotrebe američkih raketa, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić je već sa svih televizija sa nacionalnom frekvencijom upozorio na veliki rizik od svetskog sukoba. Dodajući, pritom, i da je Srbija u pogledu broja skloništa potpuno nespremna ukoliko do takvog scenarija dođe. Sa druge strane, pohvalio se robnim rezervama države.

„Naše robne rezerve su na veoma visokom nivou i dalje nisam sasvim zadovoljan, ali od mesa, soli, šećera, ulja, suncokreta, kukuruza, pšenice, svinjskog, goveđeg mesa, pasulja, ribljih konzervi, to je sve prepuno“, rekao je Vučić tokom obraćanja javnosti.

Kako je dodao, u robnim rezervama je 13,5 do 14 miliona kilograma soli, još više šećera, kukuruza, pšenice.

U naredna dva dana, plašenje građana nuklearnim ratom postala je tema broj jedan za tabloide.

Šta ima u tabloidima?

„AKO PUTIN ZAPOČNE NUKLEARNI RAT! Ovo su najsigurnije zemlje u koje biste mogli pobeći“, piše Alo.

Blic objavljuje tekst pod naslovom: „PRIPREMA ZA NUKLEARNI RAT! Evo šta je Rusija počela masovno da proizvodi u trenutku kada je Amerika odobrila Ukrajini upotrebu ATACMS raketa (VIDEO)“, dok Informer piše o tome kako je: „Nuklearni rat bliži nego ikad! Putin ne naseda na provokacije Zapada, rešenja će biti samo za stolom!“

Naslov Informera je istovremeno i primer tipičnog klikbejta, pošto u samom tekstu nema ni govora o tome kako je „nuklearni rat bliži nego ikad“.

Naprotiv, sagovornik Informera Stefan Srbljanović, politikolog i predsednik organizacije Savet za strateško planiranje i održivi razvoj, kaže da je siguran da je „pretnja nuklearnim arsenalom samo to, pretnja, jer je i jednoj i drugoj strani jasno da bi ceo svet bio zbrisan“.

Kurir u sredu objavljuje tekst sa naslovom: „PANIKA! SVET ČEKA REAGOVANJE RUSIJE: Moskva može da baci termobaričke bombe, ŽRTVE I RAZARANJE slični atomskom udaru!“, dok u podnaslovu navodi da „eksplozije izazivaju razorni talas i temperature do 2.000 stepeni“.

Šta kažu analitičari i svetski mediji?

Sa druge strane, uprkos zastrašujućim naslovima tabloida, brojni svetski mediji pišu o tome dasituacija i nije tako crna. O ovome govori i vojni analitičar Aleksandar Radić, koji za „Danas“ kaže da je vest o izmeni ruske nuklearne doktrine „stvaranje slike da nam preti nuklearni sukob“.

„Te emocije koje se izazivaju kod ljudi su u službi propagande. Rusi žele da slika o Rusiji bude takva da izgleda da su odlučni, a zapravo je ta izmena o nuklearnoj doktrini napravljena pre više meseci. I to ne znači i da će biti iskorišćena“, navodi Radić.

On kaže da Moskva neće doneti nijednu ozbiljnu odluku dok Donald Tramp ne uđe u Belu kuću. Naprotiv, kaže Radić, sve ide ka završetku rata i prekidu borbenih dejstava.

„I to će se desiti i ostaće onako gde i kako se budu zatekle zaraćene strane. Naravno da će Rusi u međuvremenu dejstvovati. Isto tako Tramp se pojavljuje u trenutku u kojem će moći da profitira na situaciji koju je zapravo nasledio. Očekivani tok je da će do proleća početi da postoji atmosfera u kojoj će biti moguće zamisliti konačno primirje, jer ni jedna ni druga strana nisu u stanju da naprave neki veći pobednički iskorak. I jedni i drugi su iscrpljeni“, navodi vojni analitičar Aleksandar Radić.

Svetski mediji: Malo verovatan scenario

Kako pišu svetski mediji, uprkos pretnjama Moskve, SAD su saopštile da nisu primetile nikakve znake neuobičajenih aktivnosti na mestima gde se skladište rusko nuklearno oružje, što ukazuje da nije bilo promena u fizičkom rasporedu taktičkih bojevih glava.

Ministar odbrane SAD Lojd Ostin izjavio je za „NBC njuz“ da ne vidi nikakve naznake da Moskva namerava da upotrebi nuklearno oružje u bliskoj budućnosti.

„Ne vidim promenu u njihovom strateškom položaju snaga. Nastavićemo da budemo oprezni u tom pogledu“, rekao je Ostin na hiljaditi dan od početka rata u Ukrajini.

Britanski „Gardijan“ navodi i da „većina stručnjaka smatra da je malo verovatno da će Rusija trenutno upotrebiti nuklearno oružje, ali upozoravaju da oprez mora postojati”. Pavel Podvig, viši istraživač u Institutu Ujedinjenih nacija za istraživanje razoružanja, izjavio je da ne veruje da Moskva razmatra upotrebu nuklearne bombe u Ukrajini „pre svega zato što to ne bi pomoglo da se postignu bilo kakvi vojni ciljevi, a Rusija trenutno napreduje“. Ipak, on je dodao da određeni rizik svakako postoji.

U ruskoj „Pravdi“ se ocenjuje da Putinov dokument ne sadrži radikalno nove odredbe, ali da je značajan kao važan signal drugim državama.

„Zemlje koje su spremne da uđu u konflikt s Rusijom rizikuju nuklearni odgovor. Ta doktrina je pre svega odgovor odlazećem timu američkog predsednika“, objašnjava ruski politikolog Nikolaj Kostikin, piše Dojče vele.

Nije prvi put

Kako je ranije pisalo „Vreme“, ovo nije prvi put da je Rusija zapretila nuklearnim sukobom. U nedelju, 27. februara 2022. godine, tri dana nakon početka invazije na Ukrajinu, predsednik Rusije Vladimir Putin stavio je nuklearnu komandu Ruske federacije u „stanje pripravnosti“ i podigao „snage za odvraćanje“ u režim borbene gotovosti. Nakon ruske najave, i oružane snage Sjedinjenih Američkih Država proporcionalno su podigle svoju borbenu gotovost (skr. DEFCON).

Tada je, tek treći put u istoriji, prema procenama platforme DefconLevel koja je globalno citirana, i DEFCON dostigao nivo 2. Dan kasnije, ova procena je smanjena na nivo 3, a koliko je i ovaj nivo borbene gotovosti visok govori da je 11. septembra 2001. američka vosjka bila na nivou pripravnosti DEFCON 3. Američka DEFCON skala se kreće od 5 do 1, gde je 5 normalno stanje, a na 1 je nuklearni rat neizbežan. DEFCON 2 znači da je „nuklearni rat blizu“.

Promena načina ratovanja

Prvi put je nivo DEFCON 2 proglašen 24. oktobra 1962. godine, u jeku Kubanske krize, kada je Sovjetski Savez naoružao Kubu nuklearnim bojevim glavama, što će tadašnji hladni rat dovesti do usijanja, a svet u stanje nuklearne paranoje, pisalo je „Vreme“.

Sledeći put je na nivou 2 DEFCON bio 15. januara 1991, kada je uoči operacije Pustinjska oluja u Iraku združeni generalštab smatrao da je potrebno za tu akciju imati pripravnost svih rodova vojske.

Što se tiče Kubanske krize, ona se smatra trenutkom kada je svet bio najbliži nuklearnom ratu. Samo 17 godina od kraja Drugog svetskog rata, završenog upravo bacanjem dve atomske bombe na Hirošimu i Nagasaki, i u jeku Hladnog rata – svet je bio svestan razaranja koji može doneti eskalacija sukoba između Sjedinjenih Američkih Država i Sovjetskog saveza. Danas, 62 godine od Kubanske krize – okolnosti su potpuno drugačije.

Razlog tome je „strategija odvraćanja“ velikih svetskih nuklearnih sila. U prevodu, i Moskva i Vašington svesni su da je cena nuklearnog napada prevelika. Upravo iz tog razloga, kroz godine su potpisani brojni sporazumi koji su doveli do postepenog smanjivanja nuklearnog arsenala obe države. U međuvremenu, najčešći vid sukoba u svetu postali su tzv. „periferni ratovi“, koji se vode u ograničenim dimenzijama, uglavnom bez direktnog učešća SAD i Rusije.

Izvori: Alo/Informer/Blic/Kurir/Danas/DW/Guardian/NBC News/Financial Times

Tagovi:

Nuklearni rat Rat u Ukrajini Rusija SAD Ukrajina
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet
Donald Tramp

Evropska unija

24.maj 2025. B. B.

Spremni smo da se branimo: EU odgovara na Trampovu najavu povećanja carina

Evropski komesar za trgovinu Maroš izjavio je da je trgovina između EU i SAD „bez premca“ i da mora da se zasniva „na međusobnom poštovanju, a ne na pretnjama“

Uhapšeni venecuelanski opozicioni političar Juan Pablo Guanipa

Svet

24.maj 2025. M.S.

Hapšenje opozicionara u Venecueli, navodno i Srbi učestvovali u „zaveri“

Istaknuti venecuelanski opozicioni političar Juan Pablo Guanipa uhapšen je u petak pod optužbom da je planirao sabotažu predstojećih parlamentarnih i regionalnih izbora koje je opozicija obećala da će bojkotovati. Među uhapšenima navodno i Srbi

Čistka na Harvardu

23.maj 2025. I.M. / T.S.

Tramp protiv Harvarda: Sud privremeno zaustavio proterivanje stranih studenata

Iako je Donald Tramp pokušao da ukine Univerzitetu Harvard pravo da upisuje strane studente, sud je tu odluku privremeno zabranio. Iz Bele kuće poručuju da bi „Harvard trebalo da troši vreme i resurse na stvaranje bezbednosnog okruženja na kampusu, umesto što podnosi neozbiljne tužbe“

SAD

23.maj 2025. B. B.

Politika ultimatuma: Donald Tramp sada preti EU carinama od 50 odsto

„Naši razgovori sa njima ne vode nikuda!  Zbog toga, preporučujem direktnu tarifu od 50 odsto za Evropsku uniju, počevši od 1. juna 2025“, napisao je predsednik SAD Donald Tramp na društvenoj mreži Truth Social

Protest protiv deportacija u nemačkom gradu Bonu

Imigranti u Nemačkoj

23.maj 2025. Ivan Đerković (DW)

Masovne deportacije iz Nemačke: Srbi u prvih pet po broju proteranih

Srbi su među pet najčešće deportovanih naroda iz Nemačke, a broj proteranih bi mogao dodatno da poraste. Nova Vlada najavljuje još oštrije mere

Komentar

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1794
Poslednje izdanje

Režimski napad na visoko obrazovanje

Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati se
Intervju: Vladimir Horovic, advokat

Srbija ne sme da postane Pinočeov Čile

Nenad Gladić – Lepi Brka, Kosjerić

Izbori kao moba

Transplantacija organa

Šta Srbiji nedostaje za efikasan sistem

Intervju: Vladan Joler, umetnik i profesor

Odmotavanje planetarnog sistema komunikacije

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure