img
Loader
Beograd, 23°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Nemačka zaostavština

Kao minsko polje: Izgradnja „Atine na vodi” otkopala bombe nemačke avijacije

25. април 2024, 21:01 Maja Popović
Foto: Screenshot / YouTube
Stari aerodrom "Elinikon" ispod koga su 80 godina bile bombe.
Copied

Na mestu nekadašnjeg atinskog aerodroma, gde su svojevremeno prodefilovali milioni ljudi, pronađene su bombe zaostale od Nemaca u Drugom svetskom ratu. Ni hiljade sportista, kao ni izbeglica koje su kasnije ovuda prošle, nisu ni slutile da opasnost vreba ispod tla. Tek je izgradnja „Atine na vodi” otkopala tone ekspozivnih naprava

Na području starog atinskog aerodroma „Elinikon” pronađeno je 314 nemačkih avijacijskih bombi, zaostalih od Drugog svetskog rata, saopštio je gradonačelnik opštine Elinikon-Argirupoli Janis Konstantatos, nakon današnjeg sastanka sa pripadnicima grčkog Bataljona za razminiranje.

Ovaj bataljon već duže vreme ispituje područje nekadašnjeg aerodroma, kao i oko njega, zbog novog urbanističkog plana, prema kome će se na ovom prostoru izgraditi sasvim novi i moderan kvart. Nešto poput Beograda na vodi, samo znatno veće.

Toliko eksploziva niko nije mogao zamisliti

„Tragedija je u tome što je 314 bombi, koje su Nemci uskladištili, bilo 2 metra direktno ispod nekadašnjih objekata Unije Ponda, naših vrtića i sportskih objekata, koji su se nalazili unutar bivšeg aerodroma, kao i pored Olimpijskog kompleksa! Na mestima gde su hiljade ljudi ulazile svakog dana!“ rekao je gradonačelnik Elinikon-Argirupolija Janis Konstandatos.

Prema njegovim rečima, ovoliko eksploziva niko nije mogao zamisliti.

„Hvala Bogu, nikada nije bilo štete ili eksplozije, dok je zaista neverovatno kako je ceo aerodrom i desetine opštinskih i drugih objekata delovalo u ovom minskom polju”, rekao je gradonačelnik i zahvalio se vojnicima koji sada čiste prostor oko njihovih kuća, 80 godina kasnije.

Sledi razminiranje eksplozivnih naprava, zbog čega su prema rečima Konstandatosa, građani ovog dela grčke prestonice uznemireni.

Vojna baza

Izgradnja aerodroma „Elinikon” započela je 1938, ali taj projekat nikada nije završen. Stupanje Grčke u Drugi svetski rat je zaustavilo prvobitne planove.

Tokom okupacije Nemci su ubrzali širenje vazdušne luke za vojne operacije, a saveznička avijacija je nastojala da spreči završetak radova nizom bombardovanja. Naposletku ga nisu poštedeli ni Nemci, koji su pri povlačenju uništili obe piste.

Nakon Drugog svetskog rata, aerodrom je rekonstuisan i korišćen u vojne svrhe tokom građanskog rata, da bi tek nakon višegodišnjih ratnih okršaja na ovom području dobio ime „Elinikon” (grčki), mada je njegov značajan deo ustupljen na korišćenje SAD-u, sve do 1993. godine.

Godišnje je prolazilo 10 do 12 miliona putnika

Svoje blistave trenutke aerodrom „Elinikon” dočekao je osnivanjem avio-kompanije „Olimpik” u vlasništvu Aristotela Onazisa, koja ga je renovirala i osposobila za međunarodne komercijalne letove. Tako je 1957. godine ovaj aerodrom opslužio 500.000 putnika i 4.000 tona tereta.

Foto: Screenshot / YouTube
Sletanje na aerodrom „Elinikon“

U roku od nekoliko godina, uz doprinos „Olimpika”, čije sedište se ovde nalazilo, „Elinikon” je postao jedan od najvažnijih aerodroma na Mediteranu, budući da je uporedo sa porastom turizma funkcionisao i kao ključna stanica za dopunu goriva za evropske letove iz Mediterana i Dalekog istoka.

Tokom 1990-ih ovim aerodromom je prolazilo 10 do 12 miliona putnika godišnje.

Katanac

Kako je Atina doživela potpunu transformaciju uoči Olimpijskih igara 2004, višemilionski grad dobio je potrebu za većim i savremenijim aerodromom, na pogodnijoj lokaciji. Tim povodom je iz fondova Evropske Unije izgrađen današnji aerdorom „Elefterios Venizelos”, ostavivši u senci ovaj pokraj mora.

Poslednji komercijalni putnički avion sa Elinikona odleteo je 2001, da bi nakon zvaničnog zatvaranja poslužio privatnim avionima i helikopterima, koji su uklonjeni odavde tokom Olimpijade, jer su na tom mestu nikli novi objekti, posvećeni najznačajnijem takmičenju za Grke.

Ipak, ni upotreba Olimpijskog kompleksa nije potrajala. Prostor je povremeno korišćen za održavanje različitih izložbi, dok i to nije izgustirano.

Utočište

Veliki deo starog aerodroma s početka 2016. pretvoren je u neformalni izbeglički centar. Više od hiljadu kvadratnih metara preplavile su porodice, koje su dovezene ovamo jer nisu mogle ni napred ni nazad.

Bilo je to utočište za 3.500 ljudi, uglavnom Avganistanaca, za koje su se kapije Evrope zatvorile nekoliko dana po dolasku u Grčku, jer im je ukinut izbeglički status.

Podeljene u tri kampa: hokejaški, bejzbol teren i salu za odlazne letove starog aerodroma, izbeglice su ovde samoinicijativno boravile do juna 2017, kada su raseljene u formalne izbegličke kampove, a na „Elinikon“ je ponovo stavljen katanac.

„Atina na vodi”

Preliminarni radovi na prostoru nekadašnjeg aerodroma Elinikon, započeti su 2020, kada je gradilište svečano otvoreno.

„Želimo da mesto na kome su poletali avioni postane simbol poletanja Grčke u novoj eri“, rekao je generalni direktor kompanije „Lamda Development” Odiseas Atanasiu, ne sluteći još da bi sve moglo da odleti u vazduh, bukvalno.

Atanasiu se tada zahvalio Vladi Grčke, kao i glavnom akcionaru Lamde koji je zamislio projekat i kako je naveo, podržavao ga sedam godina i pokazao poverenje u zemlju i njenu ekonomiju, uloživši preko 300 miliona evra.

Projekat “The Ellinikon” obuhvata rezidencijane zgrade, trgovačke četvrti, poslovne centre, mesta za zabavu, odmarališta, parkove, marinu, obrazovne centre. Obuhvata površinu od 6,2 miliona kvadratnih metara, otprilike tri puta veću nego Beograd na vodi.

Pre tri godine teška građevinska mašinerija radila je „punom parom” na, kako je tada najavljeno, najvećem urbanom gradilištu u Evropi, a danas na tom mestu najviše posla ima vojska, koja uklanja davno zakopanu istoriju.

Tagovi:

aerodrom Atina Beograd na vodi bombe
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet
Denis Šmigalj podneo je ostavku

Ukrajina

15.јул 2025. K. S.

Premijer Ukrajine podneo ostavku

Rekonstrukcija ukrajinske Vlade - Denis Šmigalj više nije premijer.

Nemačka

15.јул 2025. B. B.

Nemački poreznici se nameračili na bogate influensere

Poreznici sumnjaju da su influenseri u Nemačkoj izbegli poreske obaveze u milionskim iznosima

Gaza

15.јул 2025. Bjern Dake (DW)

U Gazu i dalje stiže premalo pomoći

Video-snimak jednog dečaka iz Gaze izazvao je nedavno veliku pažnju: iz centra za distribuciju hrane Mohamed se vratio praznih ruku i iz očaja jeo pesak

Finska

15.јул 2025. Jovana Kentić

Putinov prvi komšija: Aleksander Stub – predsednik čelične discipline

Trčanje, plivanje, bicikl pa na posao. Predsednik Finske Akeksander Stub ličnim primerom  propagira devizu da je u zdravom telu zdrav duh

Pobeda Bele kuće

15.јул 2025. I.M.

Vrhovni sud SAD dozvolio Trampu masovna otpuštanja u Ministarstvu prosvete

Američki Vrhovni sud privremeno je ukinuo zabranu Trampovog plana o otpuštanju hiljada zaposlenih u Ministarstvu prosvete, čime je Bela kuća zabeležila novu pobedu pred pravosuđem. Liberalne sudije upozorile su da odluka narušava ustavnu podelu vlasti

Komentar

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Otvaranje „Prokopa“ 2023. godine: Već mora na rekonstrukciju

Komentar

Nebulozni govor vlasti

Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure