Kanadska kompanija „Saga Metals“ u saradnji sa kompanijom Rio Tinto otvara novi projekat istraživanja zaliha litijuma u kanadskom Kvebeku, koji postaje severnoameričko središte iskopavanja litijuma u tom delu sveta, piše „Mining Technology“, prenosi Euronews.
Uprkos tome što Kanada nije zemlja sa najvećim zalihama litijuma na svetu, kanadska vlada i kompanije uz podršku javnosti nastoje da se na polju snabdevanja zalihama ovog minerala pozicionira kao jedan od najvažnijih igrača u procesu tranzicije na obnovljive izvore energije.
Kanada je imala ograničenu proizvodnju litijuma od 2014. do 2020. godine, te se 2022. godine nalazila na osmom mestu u svetu sa 500 tona proizvedenog litijuma godišnje, piše „Natural Resources Canada“.
Trenutno se litijum se u Kanadi kopa u dva rudnika, u Manitobi i u Kvebeku, a kanadska vlada je identifikovala litijum kao kritični mineral jer je on ključ za tranziciju na obnovljive izvore energije, pišu zvaničnici na stručnom sajtu nacionalnih resursa Kanade. Odatle dolazi i interesovanje za novim istraživanja zaliha litijuma.
O ovome je govorio i Evan Pivnik, programski menadžer „Clean Energy Canada“, koji je rekao da Kanada mora da iskoristi prednosti zaliha ovog kritičnog minerala.
„Litijum je veoma važna prilika za Kanadu“, rekao je on, prenosi kanadski CBC.
Sa dokazanih 3,2 miliona tona litijum oksida rude koje Kanada poseduje na lokalitetima, ona iz godine u godinu povećava obim proizvodnje, ali i izvoza, jer je kanadska vlada prepoznala šansu da ograničene količine rude iskoristi u svetskoj trci za ovom „belom naftom“.
Vlada Kanade o litijumu
Na sajtu Vlade Kanade stoji objašnjenje da litijum i njegova jedinjenja omogućavaju čistu energiju i transport putem punjivih baterija za električna vozila. Dodaje se da se litijumova jedinjenja proizvode u različitim oblicima, uključujući litijum karbonat (Li2CO3), litijum oksid (Li2O) i litijum hidroksid (LiOH).
Kao najvažniju upotrebnu vrednost litijuma, Vlada Kanade je pobrojala proizvodnju baterija za elektroniku i električna vozila.
Konstatuje se da je Australija najveći svetski proizvođač litijuma, čineći skoro polovinu globalne proizvodnje u 2022. godini, a da Bolivija, Čile i Argentina, koji čine „litijumski trougao“ imaju najveće procenjene rezerve, sa skoro 50 miliona tona litijuma.
Izvor: Euronews