Predsednik Tajvana, Laj Čing Te (64), preuzeo je dužnost usred sve jačih napetosti sa Kinom.
Laj i njegova potpredsednica, Sjao Bi Kim, položili su zakletvu u Predsedničkom kabinetu u Tajpeju.
Događaju su prisustvovale međunarodne delegacije iz SAD, Japana, Kanade i drugih zemalja.
U inauguracionom govoru, Laj je govorio o „mnogim pretnjama i pokušajima infiltracije“ od strane Kine. „Moramo pokazati odlučnost da branimo našu naciju“, dodao je on.
On je pozvao Peking da prekine sa „političkim i vojnim zastrašivanjem“ kao i da sa Tajvanom podeli odgovornost za bezbednost u Tajvanskom moreuzu.
Kina vidi Laja, 64, kao „opasnog separatistu“ koji će doneti „rat i propast“ regionu.
Suočavanje sa ratobornim Pekingom
Laj je služio kao potpredsednik pod predsednicom Tsaj Ing Ven, tokom čije osmogodišnje vladavine je ostrvo doživelo značajan ekonomski i društveni napredak, ali i sve lošije odnose sa Kinom.
Laj, koji je nekada sebe nazivao „pragmatičnim radnikom za nezavisnost Tajvana“, od tada je ublažio retoriku, obećavajući da će održavati status kvo, što znači očuvanje suvereniteta Tajvana bez formalnog proglašenja nezavisnosti.
Peking je odbacio Lajeve pokušaje dijaloga i pojačao vojne aktivnosti u blizini Tajvana od njegove izborne pobede.
Kina vidi demokratski Tajvan kao svoju teritoriju i navodi da upotreba sile za stavljanje ostrva pod svoju kontrolu nije isključena.
Uoči Lajeve inauguracije, Kancelarija za tajvanska pitanja u Pekingu opisala je „nezavisnost Tajvana i mir u moreuzu“ nespojivim poput „vode i vatre“.
Izazovi za novo rukovodstvo
Laj i Sjao su oboje članovi Demokratske progresivne partije (DPP), koja se zalaže za suverenitet Tajvana.
Prema novom predsedniku, Tajvan će nastaviti sa politikom povećanja izdvajanja za odbranu i jačanjem veza sa demokratskim zemljama, posebno sa SAD, svojim ključnim partnerom i dobavljačem oružja.
Na domaćem planu, partija se suočava sa izazovima nakon gubitka parlamentarne većine u januaru.
U petak je došlo do tuče među poslanicima zbog parlamentarnih reformi koje opozicija forsira.
Kina sankcioniše američke odbrambene firme
U međuvremenu, Kina je uvela sankcije za tri američke odbrambene kompanije zbog prodaje oružja Tajvanu, izvestila je državna novinska agencija Sinhua u ponedeljak.
Kompanije General Atomics Aeronautical Systems, General Dynamics Land Systems i Boeing Defense sada više ne mogu da obavljaju uvozno i izvozno poslovanje sa Kinom.