Ideja je prosto genijalna: možete na svojoj terasi da instalirate svoju ličnu, malu solarnu elektranu. Em smanjujete račun za struju, em činite nešto za životnu sredinu.
Ove „elektrane za balkon“ su relativno povoljne – sistem snage 800 vati košta između 450 i 800 evra; traju veoma dugo, garancija se daje na 20 do 40 godina; isplati se da kupite ovakav solarni sistem i ako ste podstanar jer su konstruisani tako da i laici mogu brzo i lako da ih montiraju i demontiraju; veliki su otprilike 1 x 1,70 metara; vode se kao „električni uređaji“, pa ni procedura da se prijave ne bi trebalo da bude komplikovana.
Kompleti sa baterijom koja akumulira električnu energiju koštaju oko 1000 evra, procena njihove isplativosti zavisi od načina potrošnje električne energije.
Prodaja cveta
U Nemačkoj se prodaje sve više ovakvih solarnih sistema za terese. Takozvane „elektrane za balkon“ poslednjih godina doživljavaju pravi bum, piše nemački „Špigel“. U međuvremenu ih je više od 400.000 u upotrebi, a samo u prvom kvartalu ove godine je prodato više od 50.000. Ima ih verovatno mnogo više, jer statistika obuhvata samo registrovane uređaje.
Da bi podstakla potražnju ovih solarnih uređaja Savezna vlada je donela uredbu koja od 1. aprila olakšava njihovu prijavu, bitno smanjuje birokratsku proceduru. Dozvoljena snaga je sa 600 povećana na 800 vati.
Kada se uređaj montira običnim kablom za struju se povezuje sa štekerom u kući. Urađaj koji je priključen – veš mašina, bojler ili kompjuter – onda prevashodno koriste struju iz solarnih ćelija. Preporučuje se da se na jedan šteker ne priključuje istovremeno više uređaja.
Stručnjaci polaze od toga da se na ovaj način na godišnjem nivou štedi do 20 odsto električne energije.