Kultura sećanja
JFK: Atentat koji i dalje raspaljuje maštu
Američki predsednik Džon F. Kenedi ubijen je 22. novembra 1963. godine. Sećanje na njega i dalje traje. Ko je bio i kako je ubijen
Sve ono što se nalazi između krajnosti – Zastavinog "koral ina" od 3770 evra i "poršea 911 turbo" koji košta 115.900 evra – jesu ili manji gradski ili porodični automobili čije se cene kreću od 10.000 do 20.000 evra
Ako do sada niste uspeli da uštedite bar 1000 evra, nemate platu od 400 i dobru volju da se odreknete njene trećine narednih nekoliko godina kako biste otplaćivali kredit, možete bar da izvadite iz džepa svoj mobilni telefon s kamerom ili fotoaparat i da se slikate pored atraktivnih kola i žena. To su, uostalom, ovih dana uglavnom i radili posetioci 45. međunarodnog salona automobila. S druge strane, ako imate pomenutu sumu ili veću, možete da započnete ozbiljniji obilazak 620 izlagača smeštenih na postojećih 40.000 kvadratnih metara izložbenog prostora i još dve pridodate montažne hale površine 3700 kvadratnih metara.
Najveća je verovatnoća da tražite samo ekonomičan automobil koji ne košta i ne troši mnogo. Ako ste isključivo za kupovinu domaćeg ili imate svega nešto malo novca, stalno zaposlenje, veliku šansu da ga zadržite narednih nekoliko godina i prosečnu srpsku platu, možda možete nešto da uradite, ali verovatno jedino na Zastavinom štandu, što nije toliko loše ukoliko se vodite široko rasprostranjenim tvrdnjama da niko ne voli svoj automobil koliko vlasnik Zastave. Naime, ono što je na Sajmu predstavio domaći proizvođač, sve zajedno ne premašuje petocifrenu brojku: „koral in“ sa raznim popustima košta oko 305.000 dinara ili 3770 evra, „101 skala 55“ košta manje od 3800 evra, a „florida in 1.3“ oko 4800 evra. Cene dodatne opreme su u skladu sa ovima: metalik boja od 7788 dinara (nešto manje od 100 evra), električni podizač stakla je 2726 (nešto više od 30 evra), farovi za maglu 2950 dinara (nešto manje od 40 evra)… I pored toga, razlog za veliku gužvu na Zastavinom štandu ipak je „zastava 10“ koja je ponuđena sa evro 3 i evro 4 motorom (1.2l), s klimom ili bez klime. „Zastava 10“ kao standardnu opremu već ima servo, air bag za vozača, kodiran ključ i još nekoliko detalja, a pomenuti modeli koštaju od 7351 do 7544 evra.
DA RADI: Na sajmu se za sumu manju od 10.000 evra može naći još ponešto, pa čak i „ševrolet“, mada model koji nije nimalo nalik onome na šta pomislimo kad se pomene ševrolet, ali u SAD najprodavaniji u 2004. godini. Ovaj proizvođač je u okviru lizing akcije „na rate a bez kamate“, pored još nekoliko većih i skupljih ponudio i majušni „aveo“, sportski autić sa troje vrata, prosečnom potrošnjom od 5,5 litara i zapreminom motora od 1,2 litra koji se može kupiti za 9060 evra od čega na učešće odlazi 1152 evra plus PDV i još četiri godine otplate mesečnih rata od po 135,96 evra. „Aveo“ sa petoro vrata skuplji je od osnovnog modela za 350 a sa četvoro vrata za 800 evra. Nešto slabijih performansi i sa skromnom opremom je Pežoov najjeftiniji model 107. Može se kupiti za 8980 evra, a ukoliko to uradite tokom trajanja sajma – za 300 evra manje, koliko iznosi sajamski popust. Ovaj „pežo 107“ dostiže maksimalnu brzinu od 157 kilometara na čas, ubrzanje do 100 kilometara na čas za 13,7 sekundi i u mešovitoj vožnji, kako tvrdi proizvođač, troši 4,6 litara benzina. Ukoliko ste klijent Komercijalne banke, imate platu od 379 evra ili više i možete da učestvujete sa 1798 evra, za 88 meseci, „pežo 107“ je vaš. Svi ostali modeli izloženi na štandu Verano motorsa premašili su početni budžet od 10.000 evra. Ali, za te pare ili tačnije za 9983 evra može se kupiti osnovni model „škode fabije“ sa motorom zapremine 1,2 litre (60 ks), petoro vrata, što imaju sve „škode“, i serijskom opremom u koju ulaze servo, čelične felne, branici u boji vozila, retrovizori u crnoj boji, zadnja svetla za maglu, tonirana stakla, centralna brava, air bag za vozača, priprema za radio-aparat sa četiri zvučnika i još nekoliko sitnica.
Sve popularnija, ponajviše zbog skromnije cene, odnosno jedna od najprodavanijih u Srbiji, rumunska Dačija u vlasništvu Renoa između ostalih, predstavila je i model „logan MCV“ (Multi Convivial Vehicle), čija osnovna verzija košta 8625, dok karavan sa sedam sedišta smeštenih u tri reda, lansiran u septembru 2006, treba platiti 10.508 evra. Ako je verovati proizvođaču, i u trećem redu sedišta moći će udobno da se smesti putnik visine oko 190 centimetara, a za kolena će imati 174 milimetara prostora. Zapravo, za ovaj novac se gotovo na svakom štandu, bar proizvođača manjih gradskih i porodičnih automobila, može pronaći po jedan, najosnovniji model.
ZA PRVI SUDAR: Ukoliko ste se do sada zgražavali zbog skromnosti pomenutih performansi i cena, tek za vas na Sajmu ima koječega. Ako niste, ni ne možete da uđete iza staklene ograde najpraznijeg štanda na Sajmu – Poršea, na kojem se nalaze četiri vozila i retki odabrani posetioci. Reč je, naravno, o modelu koji je nedavno napravljen i u pozlaćenoj verziji: sa pozlaćenom karoserijom, felnama, delovima volana i još nekoliko detalja, i koji je četvrti po redu na spisku „automobila na koje se žene najviše ‘pale’“. Naime, povodom Dana zaljubljenih, MSN Cars je istraživao šta bi muškarci trebalo da voze kako bi bili uspešni na prvom sastanku s devojkom, s obzirom na to da, kako tvrde, uspeh sastanka umnogome zavisi od toga u kom automobilu je muškarac došao po devojku. Automobili koji garantuju uspešan prvi i sigurno ugovaranje sledećeg sastanka su pojedini modeli „ferarija“, „jaguara“, „mercedesa“, „maseratija“, „alfa romea“, „aston martina“… Najjeftiniji „porše“ koji je ponuđen na Sajmu je novi „bokster“. Košta 54.300 evra, brzinu od 100 kilometara na čas dostiže za 6,2 sekunde, a brzinu od 160 kilometara na čas za 14,5 sekundi. Maksimalna brzina „bokstera“ je 256 kilometara na čas. Najskuplji su opet 142.500 hiljade evra vredan „kajen turbo S“ i model koji se proizvodi već 43 godine, „porše 911 turbo kupe“, koji sve sa šestocilindričnim motorom, 480 ks, vodenim hlađenjem, kožom, navigacionim i drugim sistemima za ovo i ono kao standardnom opremom košta 115.900 evra.
Na pomenutom spisku MSN Carsa, pored „poršea 911 turbo“, nalazi se i „mini“, koji je iz ovog ili nekog drugog razloga takođe atrakcija ovogodišnjeg Sajma automobila. „Mini“ je ponuđen u nekoliko verzija, ali u svakoj je mnogo jeftiniji od ostalih automobila sa „švalerskog spiska“ i mnogo skuplji od automobila sličnih dimenzija i performansi. „Mini one“ kao osnovni model košta 18.800 evra, a „mini kuper“ sa motorom zapremine 1,6l, koji dostiže brzinu od 100 kilometara na čas za 9,1 sekundu i maksimalnu brzinu od 203 kilometara na čas, a na pređenih 100 kilometara troši 5,8 litara, košta 20.520 evra.
Od ukupno 67 premijera, na beogradskom Sajmu pojavilo se i nekoliko „egzotičnih“ utomobila, odnosno marki koje se ne mogu videti na srpskim ulicama. Asta Group je tako predstavila „SsangYong“ i „Geely“. SsangYong (u prevodu dvoglava aždaja) četvrti je po veličini južnokorejski proizvođač automobila koji je pre više od pola veka pravio džipove za američku vojsku. Godine 1991. udružio se sa današnjim Dajmler Krajslerom, a od 2004. godine 49 odsto vlasništva kompanije prodato je kineskom proizvođaču SAIC (Shanghai Automotive Industry Corporation). Najzanimljiviji model kompanije SsangYong predstavljen na Sajmu, „rekstan II“, sa 2,7 – litarskim dizel motorom i petostepenim automatskim menjačem preuzetim od Mercedes Benca, košta 36.220 evra.
Sve ono što se nalazi između dve krajnosti, Zastave i Poršea, jesu ili manji gradski ili porodični automobili čije se cene kreću od 10.000 do 20.000 evra, razne „honde“, „opeli“, „fijati“, „renoi“… Sajam naravno nudi i onu zlatnu sredinu: „džip čiroki“ može se kupiti za 33.800 evra, a Volvo je sa svojih sedam modela ponudio čak 48 različitih cena, od 26.750 pa sve do 80.790 evra. Među hiljadama automobila, svako je mogao bar da se zabavi, bilo pravljenjem neke blještave fotografije ili slušanjem detaljnih ubeđivanja pripadnika Saobraćajne policije kako je ipak moguće da radar zabeleži prekoračenu brzinu čak i ako je automobil u koloni. Pa, ako ni to nije dovoljno, uvek vam ostaju debate o zagađenju životne sredine, rezervama fosilnih goriva, globalnom zagrevanju i hibridima koji nikako da se pojave u Srbiji.
69 premijera
10 dana
620 izlagača iz 32 zemlje
67 nacionalnih premijera
43.000 kvadratnih metara izložbenog prostora
2 nova brenda – Dodž i Smart
2 test poligona
70 godina Beogradskog sajma
60 godina Poslovnog udruženja proizvođača i uvoznika drumskih vozila Srbije, suorganizatora manifestacije
1 izbor za mis Salona
Američki predsednik Džon F. Kenedi ubijen je 22. novembra 1963. godine. Sećanje na njega i dalje traje. Ko je bio i kako je ubijen
Ljudi koji uspešno smršaju mogu da se suoče sa jo-jo efektom, odnosno da se ponovo ugoje. Sada taj efekat ima i naučno objašnjenje
Dokumentarna fotografija ima neprocenjivu i nezamenjivu vrednost jer beleži istinu; ona je svedočanstvo koje prikazuje stvarnost. Trenutno, dostupna je na festivalu Vizualizator
Ukupna tržišna vrednost kapitala pet najvećih korporacija na svetu iznosi 12.280 milijardi dolara, koliko i 44 procenta američkog bruto domaćeg proizvoda. Samo Majkrosoftova vrednost jednaka je godišnjem bruto domaćem proizvodu Francuske, sedme najveće ekonomije sveta
Pobeda nad Danskom bi Srbiju odvela u krug najboljih evropskih timova u Ligi nacija i na lakši put do Mundijala. Remi i poraz smeštaju Srbiju na treće mesto u četvrtoj grupi, pa bi mlorala u doigravanje za ostanak u A diviziju Lige nacija, kao i teži posao u kvalifikacijama za Svetsko prevenstvo 2026.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve