“Videli smo da je glumica Milena Radulović naglasila da je Branislav Lečić u glumačkim krugovima poznat po nedoličnom ponašanju i da su mnoge mlađe koleginice imale loša iskustva sa njim. Videli smo i talas podrške sa svih strana. To već govori o snazi čina Anđele Jovanović i sigurna sam da će se u budućnosti solidarnost samo još više graditi”, rekla je za “Vreme” Jelena Riznić iz Ženske solidarnosti
Danas, 6. marta, biće održano prvo pripremno ročište po tužbi koju je podneo Branislav Lečić “za povredu časti i ugleda” nakon što je njegova koleginica, glumica Anđela Jovanović, odbila da igra sa njim u televizijskoj seriji “Radio Mileva” koju emituje RTS.
„Odbila sam da igram zbog neprijatnog događaja iz prošlosti koji sam imala s njim. Ni sada, ni bilo kada u budućnosti ne želim da budem u istom kadru s tim čovekom, kako zbog onoga kroz šta sam ja prošla, tako i zbog onoga za šta su ga moje koleginice optuživale”, rekla je za „Blic“ Anđela Jovanović.
Jelena Riznić iz Ženske solidarnosti za “Vreme” kaže da je važno vratiti se na to kako pravosudni sistem funkcioniše u našoj državi. Njoj se čini da smo gotovo uvek kritički nastrojeni prema odlukama krivično-pravnog sistema kada je reč o procesuiranju raznih mafijaških grupa, političara ili sinova ličnosti bliskih režimu koji ubijaju ljude na ulici, predsednikovih kumova koji su pod dejstvom narkotika i drugih.
IMG_7691Branislav Lečić: Tužio Anđelu Jovanović za „povredu ugleda i časti“ / Foto: Screenshot/Yotube/Blic TV
“Tada smo sigurni da sistem nije u redu. Međutim, kada na red dođe odluka istog sistema po pitanju nasilja nad ženama, a posebno seksualnog nasilja, odjednom postoji apsolutno poverenje u sistem i presude koje donosi”, ukazuje Riznić.
Dodaje da odluka Anđele Jovanović, ali i masovna podška kolega i koleginica iz branše, ukazuje na (ne)pravednost sistema i kako žene ponekad nastavljaju borbu protiv nasilja vaninstitucionalnim sredstvima koja imaju na raspolaganju.
“U slučaju Anđele Jovanović, to je integritet. Ovde je, međutim, dodatno zanimljivo kako nasilnici imaju na raspolaganju čitav niz oružja za odbranu sopstvenog statusa, institucionalnih i vaninstitucionalnih”, kaže naša sagovornica.
Podrška Anđeli Jovanović
Ženska solidarnost, Tampon zona, ali i mnoge kolege – Mirjana Karanović, Sloboda Mićalović, Milena Radulović pružili su podršku Anđeli. Među njima je i Danijela Štajnfeld koja je optužila Branisalva Lečića za silovanje, ali je Više javno tužilaštvo odbacilo njenu krivičnu prijavu.
Štajnfeld je uz fotografiju koleginice Jovanović napisala: “Hvala ti za snagu što si rekla ‘ne’”.
Na pitanje da li ovo može da ohrabri i druge žene da javno progovore, Riznić kaže da iskustvo pokazuje da su reakcije uvek lančane.
“Videli smo da je glumica Milena Radulović naglasila da je Lečić u glumačkim krugovima poznat po takvom ponašanju i da su mnoge mlađe koleginice imale loša iskustva sa njim. Videli smo i talas podrške sa svih strana. To već govori o snazi Anđelinog čina i sigurna sam da će se u budućnosti solidarnost samo još više graditi”, ukazuje naša sagovornica.
Konačno, kada je reč o akcijama, Ženska solidarnost će uvek biti tamo gde je potrebna podrška, kaže Riznić, što u slučaju Anđele Jovanović znači na ročištima, ali i kao dodatan nivo pritiska na nadležne ukoliko je to potrebno.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Da bi ostao na vlasti, Bonaparta III je promenio državno uređenje, uklonio je sve političke neprijatelje, parlament je bio samo fasada režima, poslanike je potkupio velikim platama, skupština se nije pitala ni kod objave rata ili mira, a car je sebe često nazivao vrhovnim komandantom i u miru. Napoleon III bio je srećan, na velikim mitinzima proslavljao je novu pobedu i obnovu velike popularnosti
O novom filmu Kirila Serebrenikova Nestanak Jozefa Mengelea sa njegovim koproducentom Milošem Đukelićem, zahvaljujući kome će Srbija posle 30 godina biti deo Glavnog programa Filmskog festivala u Kanu
Sve ostale stanice na trasi ove pruge – Adaševci, Morović, Višnjićevo i Sremska Rača – zapuštene su, pune smeća, u nekima su ostavljeni delovi nameštaja, mape, signalizacija, a u jednoj čak i ceo (zaključani) sef
Hrvatska menja Zakon o grobljima kojim se traži uklanjanje nadgrobnih spomenika postavljenih nakon 30. maja 1990. koji „veličaju srpsku agresiju na Hrvatsku“. Među Srbima u Hrvatskoj vlada strah da će biti uklonjeni svi grobovi sa ćirilićnim natpisima
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Gde je Šešelj stao, Vučić nastavlja. Zašto je članica Glavnog odbora SPS-a Ana Grozdanović zaslužila funkciju ministarke pravosuđa u vladi dr Macuta? I šta režim želi postići staljinističkom kampanjom zastrašivanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!