Čudesna šuma smrti: Dronovi tragaju za samoubicama
Šuma Aokigahara u Japanu čuvena je – po broju samoubistava. Sada se noću nadgleda dronovima
Cilj projekta "Umetnici. Sad!" jeste da naše umetnike i kreativce učinimo "zvezdama" jer oni to i jesu
Najnoviji projekat Fondacije „Novi Sad – Evropska prestonica kulture“ atraktivnog naziva „Umetnici. Sad!“ pokrenut je s ciljem da mrežom kulturnih stanica osnaži novosadsku kulturnu scenu i poveća njene kapacitete. Osim pomenutog, projekat obuhvata raznovrsne umetničke programe, saradnju sa udruženjima i studentima i, ono što je trenutno verovatno najatraktivnije – Poziv i Konkurs lokalnim umetnicima. Konkurs je otvoren do 24. jula a izabranima će omogućiti da realizuju svoje programe u prostorima kulturnih stanica od avgusta do oktobra ove godine.
Kako je na predstavljanju projekta rekao Nemanja Milenković, direktor Fondacije „Novi Sad – Evropska prestonica kulture“, za osnaživanje lokalne scene biće uloženo više od 30 miliona dinara, a isključivo za program, odnosno umetnička dela i stvaralaštvo novosadskih umetnika, namenjeno je više od 11 miliona dinara.
„Mreža kulturnih stanica je novi model kulturne prakse, koji ima svoj, da se poslužimo terminologijom duha vremena – hardverski i softverski izraz“, objašnjava za „Vreme“ Violeta Đerković, koordinatorka mreže kulturnih stanica u Novom Sadu. „Ta praksa obuhvata mrežu različitih prostora, mahom onih koji su van centra zbivanja što izražava jedan od njenih ključnih principa – decentralizaciju kulture. Svi ovi prostori, u ovom trenutku ih je osam, a do kraja godine očekujemo jedanaest, unutar mreže kulturnih stanica uspostavljaju jedan novi sistem međusobnog funkcionisanja zasnovan na saradnji i deljenju. Ukoliko se opet poslužimo analogijom iz digitalne sfere, mogli bismo razmenu svega onoga što bi odgovaralo softveru – a to su pre svega kreativni resursi i ideje unutar naše mreže – uporediti sa ekonomijom deljenja (sharing economy). Razmenjujući i deleći sve vrste naših resursa, svaka od pojedinih kulturnih stanica u mogućnosti je da kreira novi kvalitet za koji ne bi imala kapacitet kao monada, samostalna jedinka.“
Cilj rada kulturnih stanica je decentralizacija kulture, kaže Violeta Đerković, ali ne samo u odnosu na publiku „već i u odnosu na scenu i umetnike, koji se takođe nalaze u jednoj novoj situaciji istraživanja i otkrivanja novih prostora i nove publike. Mislim da ovim projektom svi zajedno izlazimo iz zone komfora. Podatak o više od 90 hiljada posetilaca u prvoj godini rada prve dve kulturne stanice, Svilare i Eđšega, ukazuje na to da je ova vrsta promene paradigme i te kako opravdana i potrebna. Mi smo se, kroz razvoj ove mreže, oslobodili svih vrsta predrasuda o tome gde postoji ili ne postoji određena vrsta publike, koja mesta su prikladna ili neprikladna za određene vrste izvođenja. Publika kulturnih stanica je u prilici da sa svog bicikla siđe na plato ispred neke kulturne stanice i posluša vrhunsko izvođenje umetničke muzike u svom komšiluku. To što slušalac nije u toaleti koja se uobičajeno zamišlja kao prikladna za ovu vrstu koncerata, ni najmanje ne umanjuje kvalitet ni izvođenja ni recepcije, a otvara neophodne kanale za razvoj i negovanje publike.“
Projektom „Umetnici. Sad“ Fondacija je napravila važan iskorak motivišući biznis sektor da se značajnom finansijskom podrškom uključi u projekat, pa je u trenutnim okolnostima ova vrsta proaktivnog pristupa izuzetno važna. Violeta Đerković objašnjava da su Konkurs i Poziv kulturnih stanica „formulisani tako da umetničkim organizacijama i pojedincima omoguće što širi okvir i što raznovrsnije forme izražavanja, uz grantove od 75.000 dinara za projektnu ideju i njenu realizaciju u okviru Poziva za pojedince kao autore projektne ideje, do 150.000 dinara za lokalne umetnike i udruženja u okviru Konkursa. Ovim projektom želimo da naše umetnike i kreativce učinimo „zvezdama“ jer oni to i jesu.“ Kriterijumi za odabir projekata biće umetnički kapaciteti, odnosno reference umetnika, kvalitet projektnih ideja i njihova inovativnost.
Violeta Đerković: „Cilj Fondacije je da se što veći deo scene uključi na što raznovrsnije načine u projekat ‘Novi Sad – Evropska prestonica kulture’, pre svega zbog toga što on pruža ogromne mogućnosti za razvoj same scene. Način uključivanja, naravno, i može i treba da obuhvati i kritički diskurs, on mora da postoji. Kako vreme odmiče, mislim da svest o važnosti ovog projekta sazreva i unutar scene i da će aktuelni konkursi to i pokazati.“
Pandemija korona virusa nametnula je Fondaciji neplanirane zadatke. Vuk Radulović, rukovodilac sektora podrške programu, kaže za „Vreme“ da su tokom vanrednog stanja pokrenuti „produkcijski kapaciteti radi što raznovrsnijeg i kvalitetnijeg kulturnog sadržaja pa smo tako imali onlajn premijere četiri koncerta i filma, pet onlajn izložbi, šest književnih večeri i deset muzičkih emisija. Volonteri Novosadskog volonterskog servisa, pokrenutog u okviru saradnje Novi Sad – Evropska prestonica kulture i OPENS 09, njih 400, učestvovali su u humanitarnim projektima podrške penzionisanim umetnicima i drugim aktivnostima usmerenim ka sprečavanju širenja epidemije, digitalizovali smo postojeće sadržaje i emitovali ih posredstvom internet sajta i društvenih mreža. Osim toga, Fondacija je producirala i potpuno nove digitalne sadržaje, a ovom prilikom bih izdvojio Pocket globe ciklus world music umetničkog pravca, digitalne književne večeri ‘Oko(m) knjige’ i digitalne izložbe. Nastojali smo da održimo minimalni nivo internacionalne kulturne razmene kroz program ‘Kizuna’, koji podstiče razmene između lokalne i japanske kulturne scene ‘Umetnik u gostima’, koji je omogućio da umetnici stvaraju u inostranstvu i u periodu krize. Sve navedeno je samo početak, jer je upravo u toku Konkurs podrške lokalnoj umetničkoj sceni, kojim nastojimo da, konsultujući predstavnike scene, dođemo do potencijalno novih formi umetničkog izražavanja u uslovima krize.“
Od nabrojanih aktivnosti zbog i tokom vanrednog stanja prouzrokovanog pandemijom, izdvojimo video-poruke umetnika, kao svojevrstan dokument ovog vremena. Vuk Radulović kaže da je ideja Fondacije bila da „evropski i lokalni umetnici ostvare kontakt s publikom i, makar u digitalnom obliku, pošalju poruke podrške i ohrabrenja. Osim toga, želeli smo da umetnici sa našim sugrađanima podele kako oni prevazilaze izazove karantina i predlože knjigu, film ili drugi umetnički sadržaj u kome građani mogu uživati kod kuće. Posebno smo ponosni i na projekat ‘Evropa kod kuće’, koji Novi Sad realizuje u saradnji sa 40 gradova širom Evrope gde su prikazani radovi više stotina umetnika uključujući i Mariju Kovač i Lasla Vegela iz Novog Sada.“
U ovo vreme zatvorenosti država zbog korone, posebno je značajna mreža EPK gradova, asocijacija 60 bivših, budućih i sadanjih Evropskih prestonica kulture koje su imale čast da ponesu tu titulu tokom 35 godina. Vuk Radulović kaže da je „cilj ove mreže da omogući razmenu znanja i najboljih praksi između gradova i omogući uspešnu pripremu projekata Evropske prestonice kulture u gradovima koji će biti centar evropske kulture u narednim godinama. S obzirom na navedeno, ne iznenađuje činjenica da je odmah po izbijanju pandemijske krize održana serija digitalnih konsultacija svih gradova koja je omogućila zauzimanje zajedničkih stavova i realizaciju hitnih mera koje su usmerene ka podršci lokalnim umetnicima i kulturnim organizacijama i omogućavanju kulturne razmene između evropskih država. Upravo na bazi ovih konsultacija urađena je strategija rada i aktivnosti projekta ‘Novi Sad – Evropska prestonica kulture’, koja je omogućila da kultura i umetnost žive i tokom perioda karantina.“
Vuk Radulović: „Verujem da su najznačajniji rezultati vezani za strateške procese, koji su započeti upravo sa ciljem podrške i razvoja lokalne kulturne scene. Najpre bih pomenuo razvoj novih kulturnih stanica, koje su donele umetničke sadržaje u susedstva širom Novog Sada. Zatim bih svakako naveo i izradu petogodišnjih strategija rada svih kulturnih ustanova na teritoriji Novog Sada. Izdvojio bih nadalje i internacionalizaciju kulturne scene, koja je podržana kroz brojne projekte mobilnosti, umrežavanja, kao i finansijske podrške projektima finansiranim iz EU programa. Ovo je dovelo do višestrukog povećanja ulaganja u kulturu iz inostranih fondova. Naposletku bih pomenuo i razvoj intersektorske saradnje u gradu, razvoj produkcionih mogućnosti partnera, kao i brojne programe podizanja kapaciteta koji su bili usmereni ka prevazilaženju problema koji nastaju u praksi umetnika i kulturnih radnika.“
Šuma Aokigahara u Japanu čuvena je – po broju samoubistava. Sada se noću nadgleda dronovima
Američki predsednik Džon F. Kenedi ubijen je 22. novembra 1963. godine. Sećanje na njega i dalje traje. Ko je bio i kako je ubijen
Ljudi koji uspešno smršaju mogu da se suoče sa jo-jo efektom, odnosno da se ponovo ugoje. Sada taj efekat ima i naučno objašnjenje
Dokumentarna fotografija ima neprocenjivu i nezamenjivu vrednost jer beleži istinu; ona je svedočanstvo koje prikazuje stvarnost. Trenutno, dostupna je na festivalu Vizualizator
Ukupna tržišna vrednost kapitala pet najvećih korporacija na svetu iznosi 12.280 milijardi dolara, koliko i 44 procenta američkog bruto domaćeg proizvoda. Samo Majkrosoftova vrednost jednaka je godišnjem bruto domaćem proizvodu Francuske, sedme najveće ekonomije sveta
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve