Pitka voda koja već sada postaje strateški resurs i zbog koje će se voditi ratovi u budućnosti u Srbiji se nemilosrdno zagađuje, upozorava Ekološki ustanak
Ogranak Ekološkog ustanka iz Vranja upozorio je da se jalovište rudnika Grot često preliva i da jalovina završava u Korbevačkoj reci, a potom i Južnoj Moravi.
„Slična situacija je i u slivu Egejskog mora. Crna reka je često bela od olova, a ona zajedno sa Musuljskom i Ljubatskom rekom napaja Lisinsko jezero iz koga se voda pumpama prebacuje u Vlasinsko jezero. Pitka voda koja već sada postaje strateški resurs i zbog koje će se voditi ratovi u budućnosti kod nas se zagađuje nemilosrdno“, navode iz Ekološkog ustanka, a pišu Južne vesti.
Nikakva korist od rudnika
Ekološki ustanak istakao je da žitelji Bosilegrada i Krive Feje, ali ni država, nemaju nikakvu korist od tog rudnika.
„Ono što nama ostaje su olovom, cinkom i cijanidom zagađeni potoci i reke. U mnogima nema više živog sveta. Malo je i to bilo pa je Musuljska reka gurnuta u cev za MHE kako bi se Grot snadbevao strujom“.
Iz Ministarstva rudarstva i energetike poručuju da je rudarska inspekcija kontrolisala ovaj rudnik avgusta 2023. godine i da tada nisu utvrđene nepravilnosti, pa nisu naložene nikakve mere.
Vanredni inspekcijski nadzor
Međutim, to ministarstvo najavljuje novi vanredni inspekcijski nadzor zbog prijave koje su dobili od Ministarstva zaštite životne sredine.
„Rudarska inspekcija je nedavno zaprimila predstavku Sektora za nadzor i preventivno delovanje u životnoj sredini, Ministarstva zaštite životne sredine, u kojoj se navodi da se u rudniku Grot vrši flotacija olova i cinka i da je po prijavi meštana iz sela Gornja Ljubata došlo do ispuštanja veće količine otpadnih voda iz rudnika. Shodno zaprimljenoj predstavci rudarski inspektor će izvršiti vanredni inspekcijski nadzor po Planu inspekcijskog nadzora“, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.
Nemilosrdno bušenje Besne kobile
Ekološki ustanak već je upozoravao da se planina Besna Kobila na njenoj istočnoj strani „nemilosrdno buši“ u potrazi za olovo-cinkanom rudom, odnosno galenitom.
„Tridesetak bušotina ostavljeno je bez zaštite, a teren nije vraćen u pređašnje stanje. Bušenje se odvija svakodnevno, što smo zabeležili i na terenu.
Prilikom samog bušenja uzima se voda iz planinskih čistih i bistrih potoka, a u šumu i zemljište se vraća voda iz bušotina pomešana ko zna kojim i kakvim sredstvima“, saopštili su iz Ekološkog ustanka.
Kažu da su zatekli otvorene i nezaštićene bušotine nekoliko stotina metara duboke koje predstavljaju opasnost po ljude i životinje.
„Jagma za našim prirodnim bogatstvima se nastavlja jer nam je rudna renta tri do pet odsto pa onaj koji vrši iskopavanje rude ima ekstra profit, ne mora da poštuje ekološke zakone jer institucije ne funkcionišu, a vlast je korumpirana i radi u njihovom interesu”, upozorava Ekološki ustanak.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Saobraćajnu gužvu u Beogradu Petar J. „pobeđuje” električnim trotinetom. Obezbedi mu, kako kaže, jutro bez nervoze, ali naglašava da u gradu nedostaju biciklističke staze, kako bi vozači trotineta mogli bezbednije da se kreću
Svi podaci ukazuju na to da će 2024. godina biti najtoplija ikada zabeležena, kako u Srbiji, tako i u svetu. U Srbiji, ekstremno vreme nas je pratilo gotovo čitave godine, a posebno tokom leta
Tragični događaji i masovni protesti obeležili su 2024. u Srbiji. Uprkos tome, čitaoci su se često okretali temama iz svakodnevnog života. Ovo su najčitaniji tekstovi „Vremena“ u godini koja izmiče
Režim Aleksandra Vučića se hvali da ima para koliko hoćeš na računu – pa je ipak zadužio Srbiju za još milijardu evra pod užasnom kamatom. Zašto? Jer im se može
„Novinari“ koji su, nepotpisani, priredili ispovest porodice koja je izgubila dve devojčice pod nadstrešnicom dobro su znali šta rade i u šta uprežu ucveljene ljude
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!