
In memoriam: Nađa Ivanji Švab
Preminula je Nađa Ivanji Švab autorka rubrike „Iz ateljea“
Preminula je Nađa Ivanji Švab, autorka „Vremena“. Ostavila je važne priče o ljudima i izložbama u rubrici „Iz ateljea“
Niko iz srpske vlasti nije odgovorio na zahtev ICOMOS-a da se kompleksu Geralštaba vrati status spomenika kulture. ICOMOS je najvažnija svetska organizacija za spomenike. Stupila je na snagu odluka da je Generalštab obična zgrada, kao i svaka druga. Čeka se dolazak Kušnera
Predsednik Republike Srbije, Ministarstvo spoljnih poslova, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstvo finansija i Ministarstvo kulture Srbije, nisu odgovorili na pismo koje im je uputio ICOMOS, pozivajući ih da zadrže status nacionalnog kulturnog dobra za kompleks Zgrade Generalštaba vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu.
ICOMOS je skraćenica za Međunarodni savet za spomenike i spomeničke celine, internacionalnu savetodavnu organizaciju UNESKO-a koja određuje ko će biti upisan u Listu svetske baštine.
Odgovor je jasan
Činjenica da im niko iz Srbije ništa nije odgovorio je dovoljno rečit odgovor.
Pre ICOMOSA-a, zbog istog razloga, Srpskoj Vladi, Ministarstvu kulture i ostalim nadležnim institucijama, pisao je i ICOMOS Srbija, i nisu dobili odgovor. Oni su tražili da se odluka Vlade povuče pre njenog stupanja na snagu, pre subote 23. novembra.
U Centralnom registru spomenika kulture, barem je tako bilo u sredu ujutro, je još uvek upisan kompleks Zgrade Generalštaba vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu. Ima ga i na sajtu Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda. To znači da Ministarstvo kulture još uvek nje uputilo zahtev Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture da izbriše Generalštab iz Registra – takva je procedura.
Zašto to već nije urađeno, verovatno je pitanje ažurnosti a ne nekog kolebanja vlasti i premišljanja da li da ipak povuče odluku o ukidanju statusa. Iskustvo govori da ova vlast ne priznaje grešku a i ne odriče se zarade.
Profit od 22 odsto
Ugovor o revitalizaciji kompleksa Generalštaba potpisao je 15. maja tada ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Vladi Srbije Goran Vesić sa kompanijom „Affinity Global Development“ Džareda Kušnera, zeta Donalda Trampa. Tim ugovorom, koji još nije objavljen, Srbija je zemljište kompleksa iznajmila na 99 godina.
Pre toga, „Njujork tajms“ je 18. marta objavio da je ova investicija vredna 500 miliona dolara i da bi država Srbija, prema predlogu ugovora, trebalo da dobije 22 odsto profita.
Odlukom Vlade po kojoj je kompleksu Generalštaba ukinut status spomenika kulture, ukinuta je prepreka koja je sprečavala realizaciju ugovora države i Kušnera. Generalštab može da se ruši, i to po zakonu.
Preminula je Nađa Ivanji Švab, autorka „Vremena“. Ostavila je važne priče o ljudima i izložbama u rubrici „Iz ateljea“
Nakon 39 godina čekanja, otvoren je Spomen-muzej Nadežde i Rastka Petrovića na dan Rastkovog rođenja, za odabrane medije
Regionalno popularni bend Zoster održaće koncert 6. juna u Luci Beograd, u organizaciji producentske kuće Long Play
Srbija i njen predstavnik Princ, nisu se plasirali za finale ovog najvećeg muzičkog takmičenja u Evropi - baš kao što su kladionice predvidele
Iako je priznao da je falsifikovao Predlog o ukidanju zaštite Generalštaba, Goran Vasić ostaje na slobodi. Sud mu je zabranio samo kontakt sa svedocima, dok se javnost pita – ko je stvarni nalogodavac pokušaja rušenja ovog kulturnog spomenika?
Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva
Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve