Večeras počinje takmičarski program Sarajevskog filmskog festivala, najvećeg i najvažnijeg u regionu. Na njemu će biti svetske premijere igranih filmova „Među bogovima“ Vuka Ršumovića, „Majka Mara“ Mirjane Karanović i studentskog filma „Miris sveže farbe“, a videće se i serije „Sablja“ i „Nobelovac“
„Srećan rođendan svima nama, jer je ovo naš festival. Nadam se da ćete uživati u filmu koji smo snimili prošle godine. I ako budete uživali onoliko koliko i mi dok smo ga snimali, uživaćete mnogo!“, rekao je sinoć Danis Tanović, reditelj filma Nakon ljeta kojim je otvoren jubilarni, 30. Sarajevo film festival.
Za nagradu „Srce Sarajeva“, do 23. avgusta takmičiće se 53 filma. Tri će biti prikazana van konkurencije, a na programu su i 134 regionalna ostvarenja što govori da je Sarajevo film festival (SFF) najvažnija platforma za sve one koji se u ovoj regiji bave filmom.
Foto: Promo/Obala art CentarEkipa filma „Nakon ljeta“
Večeras počinje takmičarski program sa slovenačkim ostvarenjem Obiteljska terapija, potom s Berlinskog festivala stiže Velika sedmica, regionalnu premijeru imaće grčki Arkadija,Sveti elektricitet opet regionalnu posle Lokarna, Selo pokraj raja bio je u Kanu, kao i film iz Ukrajine Redakcija, pa slede Tri kilometra.
Svetsku premijeru imaće filmovi iz Srbije Među bogovima Vuka Ršumovića, i drugo rediteljsko ostvarenje Mirjane Karanović, u kom igra i glavnu ulogu Majka Mara.
U konkurenciji za kratki film je 12 regionalnih ostvarenja, sa tri svetske i dve međunarodne premijere. U Dokumentarnom programu takmiči se 19 filmova s osam svetskih premijera, a u Studentskom filmu – 15, među kojima će svetsku premijeru imati i film rediteljke i scenaristkinje Nađe Petrovič Miris sveže farbe.
Predsednik žirija je Pol Šreder, reditelj i scenarista, a članovi su Sebastijan Kavaca, glumac, Una Gunjak, rediteljka, scenaristkinja i montažerka, Juho Kuosmanen, reditelj i scenarista i Noomi Rapace, glumica i producentkinja.
Ovdašnjoj javnosti je posebno zanimljiv program „Pretpremijera serija“ u kome će, među sedam serija s područja bivše Jugoslavije, biti i Sablja Vladimira Tagića i Gorana Stankovića o događajima u Srbiji iz 2003. godine, kada je ubijen srpski premijer Zoran Đinđić.
Iz Srbije, u ovom programu će biti i serija Nobelovac Tihomira Stanića, Vladimira Roganovića i Ivana Velisavljevića u režiji Tihomira Stanića i Borisa Simovića, o nekoliko meseci Ive Andrića od trenutka kad je saznao da je dobio Nobelovu nagradu.
Sarajevo film festival je počeo, sme se reći, iz ratnog bioskopa napravljenog u Akademiji scenskih umjetnosti u koji se ulazilo kroz rupu u zidu, i za koji je čuo Marko Miler jedan od organizatora Švajcarskog filmskog festivala Lokarno, doneo im filmove celokupnog programa, i podstakao ih da i sami naprave festival.
Nekoliko reditelja je ponudilo filmove za prvo izdanje festivala, 1995 godine, među njima i Milčo Mančevski. On je doputovao iz Njujorka i doneo traku svog filma Pre kiše koji je u tom momentu imao tridesetak nagrada pa i „Zlatnog lava“ u Veneciji.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Zaposleni Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda su iz „Vremena“ saznali da je njihov direktor Aleksandar Ivanović poslao Ministarstvu kulture nezakonit dokument kojim predlaže da se kompleksu Generalštab ukine status spomenika kulture. Sad se ograđuju od tog dokumenta
Pitam se koliko je umetnost bitna, koliko je bilo šta važno u odnosu na ovo što se dešava. Trenutno u Muzeju savremene umetnosti imamo izložbu Dejvida Hoknija, jednog od najvećih slikara današnjice. To je izložba godine. Baš sam razmišljao kako i dalje nisam otišao da je vidim, ali sam shvatio da je potrebna određena vrsta mira da bi se otišlo na izložbu. Da budeš tamo tri sata i da ne pogledaš na telefon kako bi proverio da li je ispred policija
U filmu svoje kćeri Džejn Mensfild prvi put dobija šansu da bude viđena kao stvarna žena od krvi i mesa, sa svim vrlinama i manama, a ne puka projekcija muških seksualnih fantazija o nezasitoj prsatoj plavuši. S druge strane, Ešli Ejpril i Amanda Lir na scenu izvode svoje višesmislene identitete, prihvatajući ih i odbacujući ih. Zapravo, poigravajući se njima
Jun Fose, Septologija; s norveškog preveo Radoš Kosović; Treći trg i Srebrno drvo, 2023–2024. Drugo ime (I-II), Ja sam neko drugi (III-V), Novo ime (VI-VII)
Već od naslova, dakle, ulazi se u jedan kompleksan poetski i kulturnoistorijski dijalog, koji, međutim, umesto odgovora i objašnjenja nudi strepnje i nedoumice
Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi
Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!