Republički zavod za zaštititu spomenika kulture odbio je da kompleks Generalštaba izbriše iz Centralnog registra nepokretnih kulturnih dobara Srbije.
O ovome su odlučili na današnjem sastanku u petak, o čemu će objaviti dopis. Ne očekuju da će ih v.d. direktor Goran Vasić podržati.
Prema zakonu, da bi neko kulturno dobro bilo izbrisano iz liste spomenika Centralnog registra, ono mora da nestane ili da bude potpuno uništeno. U Republičkom zavodu kažu da Generalštab nije ni nestao niti je potpuno uništen.
Njihove kolege iz Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture su izbrisale Generalštab iz svog registra kulturnih dobara i, prema proceduri, o tome obavestile Republički zavod kako bi on izvršio svoj deo posla i izbrisao ovaj spomenik kulture iz Centralnog registra.
Tramp centar
Republički zavod je, kao što je rečeno, to odbio.
U međuvremenu, takođe u petak, agencija Blumberg je objavila da će investiciona kompanija „Affinity Partners“, koju su osnovali Džared Kušner, zet Donalda Trampa, i emiratski milijarder Mohamed Alabar, zajedno izgraditi luksuzni hotel i apartmanski kompleks u Beogradu, na mestu bivšeg Genarlštaba jugoslovenske vojske, koji je pogođen u NATO agresiji na Srbiju 1999. godine.
Ovim je potvrđen podatak da Kušner sarađuje sa vlasnikom Beograda na vodi.
Kušner je u intervjuu za agenciju Blumberg kazao da je razgovarao sa nekoliko brendova pre nego što se odlučio za ime „Trump“.
Vlada Srbije nije niti očigledno ima nameru da poništi svoju odluku od 14. novembra o prestanku svojstva kulturnog dobra zgradama Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu koje se nalaze u Ulici kneza Miloša broj 33-44, i koje su u državnoj svojini. Ta odluka je stupila na snagu 22. novembra.
Svi su protiv
Protiv ove odluke su struka, SANU, strukovna udruženja domaća i inostrana.
Juče u četvrtak su im se pridružili i studenti. Studenti Univerziteta umetnosti u Beogradu apeluju da vlada „koja je do sada pokazala alarmantni nedostatak interesovanja za očuvanje ovog kulturnog dobra“ ukine tu svoju odluku.
Odmah nakon vladine odluke, Republički zavod za zaštitu spomenika kulture je objavio saopštenje (to je ono saopštenje zbog kog ih je posetila BIA) da Vlada Srbije nije poštovala zakonsku proceduru prilikom donošenja odluke da se kompleksu Generalštaba ukine status kulturnog spomenika, kao i da uopšte nema nikakvog razloga da se takva odluka donosi.
Isti zahtev zatim je uputilo Društvo konzervatora Srbije.
Takođe je i Organizacija Evropa Nostra Srbija pozvala Vladu Srbije da po hitnom postupku ukine „nezakonite odluke o brisanju kompleksa zgrada Generalštaba i Ministarstva odbrane u centru Beograda iz Registra zaštićenih nepokretnih kulturnih dobara“.
RERI je pre mesec dana podneo Ustavnom sudu Inicijativu za pokretanje postupka za ocenu ustavnosti odluke vlade Srbije da se kompleksu Generalštaba oduzme status kulturnog dobra.
Krajem decembra, specijalna izvestiteljka UN za oblast kulturnih prava tražila je od vlade Srbije da joj u naredna meseca odgovori povodom zabrinjavajućih informacija o Generalštabu, Savskom mostu, Sajmu i Kalemegdanskoj tvrđavi.
I, šta sad
U toku je procedura koju je pokrenula Evropa Nostra Srbija kako bi kompleks Generalštaba postao deo ovogodišnje liste ’7 najugroženijih’ objekata u Evropi, i rezultat očekujemo u drugoj polovini januara. Eventualni izbor Generalštaba za listu ’7 najugroženijih’ bi možda mogao da utiče na sudbinu ovog kompleksa, setimo se slučaja Beogradske tvrđave.
Biće da je odgovor svima njima pomenuta informacija koju je objavio Blumberg.
Po opstanak Generalštaba trenutno postoje dve nade: činjenica da Republički zavod za zaštitu spomenika kulture odbija da ga izbriše iz Centralnog registra nepokretnosti, i Ustavni sud kod koga se nalazi RERI-jeva inicijativa o ukidanju vladine odluke.
Gradski zavod može samo da kompleks izbriše iz katastra, ali taj njihov potez po zakonu dozvoljava žalbu.