
In memoriam: Nađa Ivanji Švab
Preminula je Nađa Ivanji Švab, autorka rubrike „Iz ateljea“
Preminula je Nađa Ivanji Švab, autorka „Vremena“. Ostavila je važne priče o ljudima i izložbama u rubrici „Iz ateljea“
Depeche Mode
Ušće, Beograd, 19. V 2013.
Kad je posle zaraznih elektro/tehno/sinti-hitića New Life, Just Can’t Get Enough i slatkog LP-debija Speak & Spell (‘81, Mute – ZKP RTV Ljubljana) iz Depeche Mode (dalje: DM) otišao glavni kompozitor Vins Klark (Vince Clarke), uspon matičnog sastava se ipak nastavio u najboljoj tradiciji engleskog popa, singlovima See You, Leave In Silence, Get The Balance Right! i albumom A Broken Frame ‘82. Takoreći prisilni glavni autor Martin Gor(e) je rastuću pretencioznost stihova još neko vreme potkrepljivao razvojem muzike, i ta usklađenost krasi zrele DM-albume ‘83. Construction Time Again s hitom Everything Counts i ‘84. Some Great Reward s Master And Servant, Blasphemous Rumours i naravno LGBT-usvojenom People are People. U to doba (Novi talas/prva polovina ‘80ih) bili su česti na radio-talasima i u licencnoj diskografiji Jugoslavije, ali teško da im još koji od tako ranih ljubitelja dođe na prvi beogradski koncert – inače bi uz Fan pit morali da imaju i Old pit, geronto-ulaznice i sl.
Masovna popularnost DM tj. proboj van Britanije i par evropskih zemalja podudara im se sa ‘zamračenjem’ tekstova i stavova – što je u SAD naišlo na zahvalnu, novu ‘gotsku podkulturu’ (‘darkersku’, prim. prev.) – manirizmom u zvuku/produkciji, i prvim prodorima na bliski/još uvek komunistički Istok (leta ‘85. Budimpešta i Varšava, ‘88. (nenajavljeni) I. Berlin, pa Prag). S ove strane Atlantika i dalje tin-idoli, ‘86. objavljuju LP Black Celebration, a video za A Question Of Time je njihova prva saradnja s Antonom Korbijnom (Corbijn). Ostalo je, kako se kaže, industrija – umesto pametnog industrial-popa: ipak važni albumi Music For The Masses (‘87, hit Never Let Me Down Again) i Violator (‘90, s Personal Jesus i Enjoy The Silence), komercijalni vrhunci uz koje neretko idu teške droge i teži psihološki problemi.
Sve u svemu, repertoarski pa i koncepcijski gostovanje DM u nas pre se uklapa u retro-trend Volim ‘90e nego u nostalgiju ‘80ih. Otud su napaljene parole tipa ‘Čekamo ih 30 godina’ isto toliko (ne)osnovane kao i naklapanja samog benda da njihov ovog proleća objavljeni CD Delta Machine (Sony-Menart) ima veze s bluzom i gospelom; taman koliko im je i koncert mogao biti protumačen kao miting podrške ocu & sinu Miškoviću, da je upriličen na ledini onkraj TC Delta City. No, dovoljno je ostalo i drugih zabluda: pošto su 2009. zbog zdravstvenih tegoba otkazali deo pompezne turneje (i beogradski termin), ovde je veštački podstican osećaj da nam posebno duguju i da će publika u Srbiji dobiti nešto ekskluzivno, a DM su jedva isporučili rutinski set, doslovno (pa i malo skraćeno) po spisku numera koji od nedavnog početka live-promovisanja aktuelnog izdanja ‘visi’ na internetu, sa sve ‘spontanim’ bisiranjem.
Izvikan i od (naročito medijskih) sponzora preduvan događaj, sa sve tabloidskom fascinacijom tehnikalijama, brojkama i izascenskim detaljima, gostovanje DM imalo je nekoliko pozitivnih ‘satelita’ u javnom životu Beograda (tematske/’posvećene’ foto- i druge izložbe, modne revije, žurke…), što je već redovna pojava za prolazak svetski slavnih i kroz ovu metropolu. No, ‘armija obožavalaca iz regiona’ (s ulaznicama 2.990-9.990d.) na teren je istrčala u obimu koji ni vajni hiperinflatorno nastrojeni procenjivači ne teraju preko 30ak hiljada, dakle ostaje među manjim buljucima poslednjih godina na Ušću (eng. delti) Save&Dunav. Takođe, podbacila je i sama programska ponuda, ako niste strastveni sledbenik opčinjen već pukim ukazanjem zvezda večeri tj. ako ste u istom ovom gradu doživeli i koncerte u rasponu od npr. prefinjene Sade do vatro-stalnih Rammstein. Poređenja radi, što kod Rammstein beše živa vatra, kod DM je pozadinska video-projekcija.
Iako odavno nisu ušančeni iza sintisajzera, DM kao i prvi put kad sam ih sreo uživo (taman sveže bez Klarka) imaju kržljavo scensko prisustvo, nedovoljno posebno za stadione/velike otvorene prostore, i to najmanje može da spase njihov glavni pevač Dejv (Dave) Ga(ha)n s ponašanjem ‘kralja podijuma’ u lokalnoj diskoteci. Nekada značajni fotograf/dokumentarista/dizajner Korbijn to na velikim ekranima ‘nadgrađuje’ projekcijama koje Vas mogu impresionirati ukoliko verujete da crno-bela slika i spori kadrovi čine Art. A kompjuterizovani svetlosni i laserski efekti pride već su obavezni u događajima ovog ranga, pa se kod DM sve svelo na kvantitet, gomilanje bez vodeće ideje. Naravno, najdublji nedostaci nisu u vidnom već u čujnom polju; nema predstave, a nažalost nema ni dovoljno svirke. Jer, manjak muzikalnosti DM su tek donekle uspevali da prikriju najpre mladošću i inovacijama, zatim minimalizmom i umetničarenjem, ali posle poplave remiksa, prepakivanja, zaludnih solo i ispraznih grupnih albuma, posle 3 decenije profi-karijere, i uz ritam-sekciju koju uživo dodaju još otkad ih je ‘95. napustio jedini punokrvni svirač Alan Vajlder (Wilder, zamena za Klarka), te bezlične čikice i dalje otaljavaju pod takvim diktatom elektronskih/pre-programiranih matrica da i najmanje zapinjanje tehnike (i/li intonacije) neminovno dovodi do smešnih pokušaja da se razmahnu i ‘premoste’, pa su Barrel Of A Gun sastavili tek iz trećeg pokušaja.
DM su uživo tako stegnuti da M. Gor i gitarske deonice ponavlja doslovno i dosadno, bez trunke varijacije, sačuvaj-bože sinkope; kad preuzme glavni mikrofon da se tugaljivi Dejv okrepi iza bine, Martin ne dobacuje više od osrednje demo-verzije Only When I Lose Myself i When The Body Speaks. Numere često završavaju ‘na dugme’, pa kao što im unutar pojedinačnih pesama nedostaje dinamika, tako je odsutna i u koncertnoj celini. Dodajte tome pauze, niz samosažaljivih tačaka sa sasvim novog izdanja, i eto Vam mlake publike. Napetost malo raste tek sa Soothe My Soul i A Pain That I’m Used To, pa s nabudženom Enjoy The Silence. Da su neku pouku izvukli iz najvećeg priznanja u karijeri – što je Džoni Keš obradio njihovu pesmu – DM pokazuju gitarskim uvodom u Personal Jesus, mada i tu imaju problem s usporavanjem. Glomazan bis navukao je 2 sata koncerta: Gor je opet za balade, s akustičnim izvođenjem Home, pa Gan slično nastavlja još jednim od rariteta – Halo; najtopliju reakciju izaziva najstarija, Just Can’t Get Enough, itd.
Ukratko, kad su nas na Tour Of The Universe (sic!) DM prošli put zaobišli, nismo ništa propustili; od tog albuma ni notica nije ostala. Ovog puta, opet niste promašili ako niste došli. DM su Vam odavno dosadni? Ne brinite, s Vama je sve u redu.
Preminula je Nađa Ivanji Švab, autorka „Vremena“. Ostavila je važne priče o ljudima i izložbama u rubrici „Iz ateljea“
Nakon 39 godina čekanja, otvoren je Spomen-muzej Nadežde i Rastka Petrovića na dan Rastkovog rođenja, za odabrane medije
Regionalno popularni bend Zoster održaće koncert 6. juna u Luci Beograd, u organizaciji producentske kuće Long Play
Srbija i njen predstavnik Princ, nisu se plasirali za finale ovog najvećeg muzičkog takmičenja u Evropi - baš kao što su kladionice predvidele
Iako je priznao da je falsifikovao Predlog o ukidanju zaštite Generalštaba, Goran Vasić ostaje na slobodi. Sud mu je zabranio samo kontakt sa svedocima, dok se javnost pita – ko je stvarni nalogodavac pokušaja rušenja ovog kulturnog spomenika?
Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva
Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve