Beogradska filharmonija postoji sto godina. Sinoćni koncert, redovni petkom u dvorani Kolarčeve zadužbine, počela je kao ni jedan do sad: orkestar se obratio publici s namerom da ukaže u kakvim uslovima žive i rade.
Rekli su da je „i posle više od dve godine od smrti Ivana Tasovca Beogradska filharmonija u VD statusu, da svoj stogodišnji jubilej slavi sa najmanjim platama orkestarskog muzičara u regionu, sa sramno malim budžetom iz godine u godinu, bez direktora, bez reklame, bez obnovljene koncertne uniforme već deset godina i bez čvrstih uverenja da će se zidati naša nova dvorana.“
Dobili su izuzetno veliki aplauz, i do sad više od 200 pisama podrške.
Odgovor v.d. direktora
Na upit „Vremena“ v.d. direktoru Beogradske filharmonije Darku Krstiću da konkretnije objasni razloge nezadovoljstva umetnika, on je odgovorio:
„Što se tiče plata, s obzirom da su od januara povećane za 10 odsto, nemam trenutno najnoviji podatak o prosečnoj plati u BF“, a preciznu informaciju je ponudio u ponedeljak.
Ukazao je da je „prosečna plata u Beogradskoj filharmoniji bila na nivou prosečne plate u Republici Srbiji“, kao i da su rokovi dužine trajanja v.d. stanja „propisani Zakonom o kulturi, ali morate da imate u vidu činjenicu da Vlada Republike Srbije, kada je u tehničkom mandatu, ne može da vrši nikakva imenovanja“.
Zašto Vlada nije rešila ovo pitanje Filhrmonije pre nego što je postala tehnička, nije pomenuo kao problem.
Muzičarima je Darko Krstić odgovorio na sajtu Beogradske filharmonije.
„Rešavanje zahteva koji su izneti u izjavi već je u postupku realizacije ili će njihova realizacija biti vrlo brzo pokrenuta“, suština je njegovog odgovora.
Formiranje radne grupe
Obavestio ih je da „što se tiče nove koncertne dvorane Beogradske filharmonije, završen je projekat za građevinsku dozvolu, pa će se nakon dobijanja građevinske dozvole i izrade projekta za izvođenje radova, za 7-8 meseci, krenuti u gradnju.“
Posebno se osvrnuo na plate. „Svi su saglasni da su plate u kulturi male, tako da je na nivou ministarstva formirana radna grupa koja će raditi na povećanju koeficijenata plata zaposlenih u kulturi. Zahtevi za rešavanje ovih problema su u stvari ’kucanje na otvorena vrata’ za šta postoji spremnost Ministarstva kulture da pomogne u njihovom rešavanju.“
Visoko obrazovani, nisko vrednovani
Iz sinoćnjeg saopštenja umetnika, citiraćemo sledeće:
„Pronoseći ime našeg grada i zemlje širom sveta, svaki put se suočavamo sve više sa činjenicom da smo u svom gradu i u svojoj zemlji tako visoko obrazovani, a tako nisko vrednovani. Da tako dobro i mnogo sviramo, a da smo tako malo i loše plaćeni. Da san o novoj dvorani Filharmonije našeg velegrada sve više bledi, dok publika u Skoplju, Podgorici, Tirani na javi uživa u gledalištima kakva dolikuju glavnim gradovima. O svemu navedenom krajem oktobra meseca prošle godine štrajkom upozorenja smo upozorili Upravni odbor Beogradske filharmonije.“
Sinoć je Beogradska filharmonija nastupila sa slavnim violinistom Sergejom Krilovim, dirigovao je Feliks Mildenberger.