Podrška
Glumci „Ateljea 212“: Mi smo uz studente
Glumci Ateljea 212 izašli su ispred svog pozorišta, odali poštu nastradalima u Novom Sadu i podržali studente
Mračni tango
Scenario i režija Dijana Milošević; Bitef teatar
U stvaranju i oblikovanju kursa pozorišne alternative kod nas nedvosmisleni su značaj i učešće DAH Teatra. Ako se osvrnemo na dosadašnji rad ove pozorišne trupe nastale 1991. godine, uočićemo, pored upornog rada na pozorišnom eksperimentu, još jednu vrlo jasnu osobenost, tj. svojevrsnu hrabrost u smislu „reagovanja“ na date društvene okolnosti očigledno nastalu iz „duha protivljenja“.
Nastavljajući sopstveni put, DAH Teatar se u svom najnovijem komadu Cirque macabre bavi temom nasilja. Ispredajući storiju o nasilju, kao o apstrahovanom fenomenu a ne kroz konkretnu vremensko-prostornu tačku, reditelj Dijana Milošević daje gotovo lirsku a posve ironičnu notu nasilju smeštajući ga u cirkuski prostor. Umetnici/vizionari, anonimni vojnici, likovi iz balkanskog cirkusa (uloge: Aleksandra Jelić i Maja Mitić) čine „cirkuske tačke“ i igraju mračni tango sa svojim progoniteljima. Usred cirkuskih rekvizita, u mozaiku tekstova Bertolda Brehta, Martina Lutera Kinga, tekstova D. Milošević, u tempu koji „drži“, svojom muzičkom interpretacijom, ali i okrepljujućom scenskom fizionomijom ovaj komad znatno upotpunjuje muzički trio (Aleksandra Damnjanović, Nebojša Ignjatović, Jugoslav Hadžić).
Pored nekoliko rediteljskih uzleta D. Milošević i sigurnih interpretacija A. Jelić i M. Mitić, ono što međutim ukupnoj predstavi oduzima, u najkraćem, moglo bi se nazvati odsustvo distance, i u scenariju i u pokretu. Što se tiče scenarija, to bi značilo da saopštavanje istorijskih činjenica – koje na pravi način podržavaju „istinitost i aktuelnost“ ove paradigmatske priče o nasilju – samo po sebi nije dovoljno da bi se došlo do nekakvog krajnjeg efekta kome se, valjda, težilo. U cilju kakvog otrežnjujućeg efekta tekst bi morao biti teatarski maštovitiji, možda ne tako eksplicitan, jer same činjenice i opservacije autora onako kako su ovde prezentovane deluju više edukativno (što baš i nije uputno).
S druge strane, Cirque macabre (cirque – cirkus; macabre – mrtvački, ovde slično fr. danse macabre – mrtvački ples) dobrim delom zasniva se na pokretu. No, plesnu strukturu ozbiljno ugrožava nedostatak koreografskog zanata. Stiče se utisak da bi umesto sirove plesne rečenice, celovita koreografska zamisao i izmaštana plesna varijacija mogle dati jak impuls, odnosno učiniti ovu predstavu mnogo stilizovanijom.
Ovako, čini se da vrhunac stilizacije komada Cirque macabre leži u dobroj ideji smeštanja teme u cirkuski prostor, „a prostor je sasvim relevantna socio-kulturna činjenica“. Ipak, to nije dovoljno.
Glumci Ateljea 212 izašli su ispred svog pozorišta, odali poštu nastradalima u Novom Sadu i podržali studente
Sredstva za kulturu su mala ali je veći problem što se rasipaju sumnjivim projektima, projektima predatorskih organizacija kroz fond na koji kao diskreciono pravo imaju ministar kulture i drugi donosioci odluka, jedan je od zaključaka istraživanja Nezavisne kulture scene
Ulaznice za balet „Krcko Oraščić“ i operu „Pepeljuga“ Narodnog pozorišta planule su za jedan dan, ali su se ubrzo pojavile na Instagram profilu ruske agencije Triptix po tri puta većoj ceni. Beograđanima se to nije dopalo
Naturalizam je prisutan kao zajednički sadržatelj u svih pet filmova o kojima će ovde biti reči
Film Susedna soba predstavlja novu fazu u karijeri sedamdesetpetogodišnjeg autora: u pitanju je njegov prvi dugometražni igrani film na engleskom jeziku i prvi film sa (uglavnom) nešpanskom glumačkom podelom
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve