Studentski protesti
Studenti nastavili proteste uprkos tvrdnjama vlasti da su im zahtevi ispunjeni
U blokadi su beogradski, novosadski, niški i kragujevački univerzitet, a podršku studentima daju kolege iz regiona i inostranstva
Predlog režima za ministra prosvete je istaknuta političarka iz perioda najvećeg nasilja, perioda kada su profesori proterivani sa univerziteta, a mladi iz zemlje, kada su Srbijom, kao i danas, vladali SPS, JUL i radikali
Predlog da nova ministarka prosvete bude prof. dr Slavica Đukić Dejanović vodi nas još dalje i dublje u političku atmosferu devedesetih. Kandidatkinja za ministarku bila je potpredsednica SPS-a devedesetih godina koje predstavljaju najteže godine u novijoj istoriji Srbije obeležene sankcijama, ratovima, izolacijom, bombardovanjima, ratnim profiterstvom, kulturnim i obrazovnim sunovratom.
Sedamdesetjednogodišnja ministarka opšte prakse i bliska prijateljica porodice Milošević je dobila partijski zadatak da po čeetvrti put bude ministarka i ovoga puta vodi prosvetu. Taj predlog dolazi u teškim vremenima kada je obrazovnom sistemu, više nego ikad, potreban novi pedagoško-obrazovni sistem vrednosti, nikako onaj čiji je Slavica Đukić Dejanović perjanica.
Dokaz da ovoj vlasti nije stalo do oporavka obrazovanja ove zemlje je i činjenica da će desnu ruku ministarki predstavljati državni sekretar, sedamdesetdvogodišnji prof. dr Ivica Radović, istaknuti Julovac, koji je bio i ostao dekan u vreme Zakona o visokom obrazovanju iz 1998. godine kada je veliki broj profesora izbačen sa univerziteta, neki od njih zauvek.
Proveren kadar SPS-a i JUL-a
Dakle, ministarstvo će voditi provereni SPS-JUL kadar. Ostaje još da im se pridruži Željko Mitrović kao ministar kulture i da imamo kompletnu sliku vremena koje nam svima unosi nelagodu kada se istog setimo: bombe, prazni rafovi, kič i šund, hiperinflacija.
Kontrolnu funkciju nad radom ministarstva ima Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo Narodne skupštine kojim predsedava sedamdesetčetvorogodičnji prof. dr Marko Atlagić, nekada član Srpske radikalne stranke, a sada Srpske napredne stranke. Marko Atlagić je uveliko poznat srpskoj javnosti po svojim nastupima u parlamentu gde se besprizorno odnosio prema glumcima i drugim javnim ličnostima.
Postavlja se i pitanje zašto je ova vlast toliko ljuta na Univerzitet u Beogradu, pa evo već 11 godina ni jedan ministar prosvete ne dolazi sa ovog najvećeg, najstarijeg, najznačajnijeg i najbolje rangiranog univerziteta u zemlji. Zbog doktorata Siniše Malog ili više od hiljadu potpisa pripadnika akademske zajednice koja podržava mirne proteste protiv nasilja?
Novo rukovodstvo ministarstva prosvete dolazi u vremenu kada se naučnim radnicima uručuju otkazi zbog tvitova koji nisu po volji vlasti, pa se postavlja pitanje da li se sprema novi obračun sa akademskom zajednicom?
Autor je profesor Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu i narodni poslanik
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U blokadi su beogradski, novosadski, niški i kragujevački univerzitet, a podršku studentima daju kolege iz regiona i inostranstva
Najviše inostranih turista koji će Novu godinu dočekati iz Srbije tradicionalno dolazi iz zemalja regiona, Slovenije, Hrvatske, Severne Makedonije i Bugarske
„Dok Željko Mitrović ne bude u zatvoru, kao i Peconi i takvi slični likovi, svaki izbori gube smisao. Rešenje je zatvor, višedecenijski, za sve protagoniste kriminalizovanog režima“, smatra profesor Filozofskog fakulteta Jovo Bakić
Ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski ocenila je da se detetu kao pojedincu ili deci kao grupi ugrožava bezbednost, zdravlje i razvoj „korišćenjem odnosa moći i prinude, odnosno zloupotrebom poverenja odraslih“ i navela to slučaj sa protestima „koje organizuje deo opozicije“
Da se sutra održavaju beogradski izbori 19, 1 odsto birača glasalo bi protiv vlasti, ali ne zna tačno za koju stranku. Najveću podršku i dalje ima SNS sa 36 odsto potencijalnih birača, dok se ostatak deli na ostale partije, govori nastavak istraživanja NSPM koje ekskluzivno objavljuje „Vreme“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve