Novo „Vreme“
Da li Srbija ide ka generalnom štrajku?
Već postoje pozivi da cela Srbija stane, ali se vodeći sindikati za sada na to nisu odvažili
Radoznalo i sa zebnjom očekujem noć 17. decembra. Šta ćemo moji sugrađani i ja odlučiti o neposrednoj budućnosti? Da li ja, ovako mator, mogu da utičem na ponekog? Vredi pokušati
Dragi čitaoci, oprostite što vam se obraćam kao da ste mi deca, ali sam toliko star da i sedamdesetogodišnjaci mogu da mi budu deca, a pedesetogodišnjaci unuci. Pozivam vas da razmislite kako želite da živite.
Naš život nije predodređen, njegov tok ne određuje tajanstvena sudbina, on nije nikakva predestinacija, niti kismet, neka odluka nebesa. I za pobožne hrišćane važi da je Gospod čoveku ostavio slobodnu volju da odlučuje o svom zemaljskom životu. Vaša subina je dobrim delom u vašim rukama.
Ne recite da ne želite da se baviti politikom. Hteli, ne hteli, vi ste u vrtlogu politike. Žrtva ste politike svaki put kad uđete u samoposlugu, kod mesara, kad odete na pijacu i uvek nanovo se zaprepastite zbog još viših cena; kada se vozite gradskim saobraćajem; kada se školujete u neadekvatnim uslovima po neprimerenom nastavnom programu; kada se ne osećate bezbedno; kada tražite posao, ili gledate u koju ćete zemlju da odete iz svoje sopstevene…
Demokratski izbori su civilizacijska tekovina, pa se na demokratiju pozivaju svi, i oni koji joj dobro ne misle. Višepartijski sistemi, tako važni za demokratiju, sami po sebi nisu garancija slobodnog života, ponekad dovode na čelo države političare kakvi su Putin, Erdogan ili Vučić.
Izborni zakoni su različiti u zapadnoevropskim i severnoameričkim državama i često prilično komplikovani, ponekad nerazumljivi. Ali se svi svode na jedno: da građani po svojoj slobodnoj volji biraju vlast za koju misle da će raditi u njihovom interesu. Pri čemu bi raspodela vlasti na legislatvu (zakonodavna vlast), egzekutivu (izvršna vlast), nezavisno sudstvo i policija, slobodni mediji trebalo da se podrazumevaju.
Nije dobro kada jedan čovek odlučuje o svemu, kada su mediji otvoreni samo za jednu političku opciju.
Smenjivost vlasti
Suština demokratije je smenjivost vlasti. I da se zna red i poredak, da jedni državni organi kontrolišu druge. I da se vlast, svaka vlast, svi pojedinci na vlasti, pomalo pribojavaju svojih građana, svojih birača, jer na sledećim izborima mogu biti kažnjeni ako suveren – a pravi vlastodržac u demokratiji je građanstvo, narod, ili bi trebalo da bude – odluči da više nema poverenja u njih.
Ne treba vi da strepite od funkcionera na vlasti, oni treba da strepe od vas. Nisu oni moćnici, vi imate moć.
A pred zakonom moraju da budu jednaki svi, i oni koji voze mercedes McLaren koji košta 300.000 evra, i oni koji voze 15 godina starog fijata.
Sudska vlast ne sme da se obazire na prohteve političara. U Nemačkoj je pre nekoliko nedelja Vrhovni sud zabranio Vladi da nenamenski potroši milijarde evra, pa je pokunjena izvršna vlast morala da se presabira, prvi put se u novu godinu ulazi bez usvojenog budžeta. Ono što je bilo šok za predsednika vlade i njegove ministre, bio je dokaz funkcionalne pravne države. Da li tako nešto možete da zamislite u Srbiji?
Odlučite kako želite da živite
Nemam nameru da bilo koga ubeđeujem za koga da glasa 17. decembra. Ja se obraćam onoj polovini građana Srbije sa pravom glasa koji na prethodne, prečeste izbore nisu izlazili, jer ne veruju više nikome.
Njima poručujem: ako ste zadovoljni svojim životom, zanemarite izbore. A ako niste, razmislite da li bi promena vlasti posle dvanaest godina možda mogla da donese boljitak vama i vašoj porodici.
Ne pada mi na pamet da vrbujem za jednu od brojnih stranaka koje vam se nude za republički parlament, u Vojvodini, u Beogradu i nizu pristrasnom logikom izabranih gradova.
Apelujem na sve vas samo da odlučite kako želite da živite, da razmislite u koga imate malo više poverenja nego u druge, a idealan nije niko. Pa u nedelju uzmite olovku u ruke i glasajte za svoj život, učestvujte u odlučivanju o tome kako ćemo živeti u našoj zemlji, u Srbiji, nemojte da drugi odlučuju u vaše ime.
Ja ću pred svoj 95. rođendan uzeti štap i odgegati se do svog biračkog mesta. Ne zbog sebe, meni više niša ne treba. Već zbog moje dece, mojih unuka i praunuka.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Već postoje pozivi da cela Srbija stane, ali se vodeći sindikati za sada na to nisu odvažili
Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović smatra da je slučaj bivše državne sekretarke MUP-a od početka vođen tako da izbegne ozbiljne optužbe, a da dokazi o umešanosti Dijane Hrkalović u kriminalne aktivnosti nisu nikada postali deo zvanične optužnice
Učesnice radionica organizacije „Erste Stiftung“ proterane su iz Srbije uz obrazloženje da ugrožavaju bezbednost države i građana
Bivša državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović osuđena je u Specijalnom sudu u Beogradu zbog trgovine uticajem. Sud je utvrdio da je zloupotrebila svoju funkciju kako bi uticala na policijske zvaničnike, ometala istrage i kršila zakon
Sindikati Republičkog geodetskog zavoda najavili su protest za 27. Januar zbog „represije uprave“ prema njihovom članstvu. Ubrzo se oglasilo rukovodstvo RGZ-a i negiralo te tvrdnje
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve