Predsednik Srbije mora da shvati da je beogradski univerzitet nešto najvrednije što Srbija ima jer u svet izvozimo univerzitetski obrazovane ljude, ali i dalje uvozimo krompir, izjavio je sociolog Miodrag Zec.
„To što proizvodi Univerzitet u Beogradu, to se izvozi u svet, odoše ljudi. Krompir i dalje uvozimo, a izvozimo obrazovane ljude. Eto, to se nama desilo“, rekao je profesor Zec u emisiji Novi dan televizije N1.
Zec kaže da je zapanjujuće to što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prosvetnim radnicima poručivao da će umesto plata, dobiti „krompir“.
„To je ponižavajuće za najmanje 150.000 do 200.000 ljudi koji – ma šta predsednik mislio – čine elitu ovog društva. Možda ima asocijaciju na Dositeja. Dositej je prvi ministar prosvete i kaže se za njega da je u Srbiju doneo prosvetiteljstvo i krompir. Izgleda da se prosvetiteljstvo baš nije primilo, a krompir se primio“, ocenio je profesor Zec.
Kad je reč o Dositeju Obradoviću, asocijacije veže i za studente, rekao je Zec, podsećajući da na dostijevom spomeniku piše: „Idoh učeć, vekove gledajući“.
„Znači, on je isto šetajući učio kao i ovi studenti. I u tom smislu Dositej je interesantan zato što je prvi ministar prosvete. O njemu dosta znam, a o ovom novom ministru prosvete baš ništa“, naveo je profesor Zec, naglašavajući da je „jako važno“ kako se mi kao narod odnosimo prema vrednostima i tradiciji.
Govoreći o izboru Dejana Vuka Stankovića za ministra prosvete, Zec je podsetio na latinsku poslovicu „similis simili gaudet – sličan se sličnom raduje“.
„I to je potpuno prirodni odnos. Tako da bih ja to tako shvatio“, rekao je Zec.
On smatra i da se predsednik Srbije dosta „zapetljao“ i da i on „i uopšte vlast, i Srbi, imaju potrebu da ponižavaju neke ljude koje je istorija zabeležila“.
„Mi imamo model da se vlast osiono odnosi prema znanju i obrazovanju, ne samo ova, nego inače“, naglasio je Zec.
Izvor: N1