img
Loader
Beograd, 22°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Ekonomija

Vlada Srbije nije ispunila obećano, poljoprivrednici najavljuju novi protest

19. septembar 2024, 08:22 M.S.
Protest poljoprivrednika Foto: FoNet/Marko Dragoslavić
Protest poljoprivrednika u septembru 2024. godine
Copied

Zahteve koje su poljoprivrednici dogovorili sa bivšom premijerkom Anom Brnabić nisu ispunjeni. Nezadovoljni zato najavljuju novi protest jer je u sredu, 18. septembra istekao rok Vladi Srbije za ispunjenje dogovorenih zahteva. Predsednik Uduženja poljoprivrednih proizvođača Subotice Miroslav Matković pita šta je Vlada radila sve ovo vreme ‌

Vladi Srbije u sredu, 18. septembra, je istekao rok od 15 dana za ispunjenje zahteva koje su poljoprivrednici dogovorili prošle godine sa bivšom premijerkom Anom Brnabić nakon prošlogodišnjih protesta. S obzirom na to da su nezadovoljni jer zahtevi nisu ispunjeni, najavljuju novi protest, piše Nova ekonomija.

Pismo sa zahtevima, upućeno Vladi potpisali su Udruženje poljoprivrednika Aradac, Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice, Savez udruženja poljoprivrednika Banata i Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije, uz podršku udruženja Novoseljanski paori, Banatska crnica i Dolovački paori.

Ti poljoprivrednici su zatražili hitne mere za saniranje suše, odlaganje plaćanja poljoprivrednih kredita, isplatu 17.000 dinara po hektaru za sertifikovano seme bez pravdanja kupovine računima u ovoj godini, gorivo bez akcize na benzinskoj pumpi od 2025, rešenje problema dugova prema Penzijsko-invalidskom fondu (PIO), uređenje robne berze, kao i momentalnu isplatu svih neisplaćenih subvencija od 18.000 dinara po hektaru.

Može osiguranje, ali

U odgovoru Vlade Srbije navedeno je da poljoprivrednici dobijaju subvencije za premije osiguranja od suše, a predsednik Uduženja poljoprivrednih proizvođača Subotice Miroslav Matković rekao je danas za Betu da su osiguravajuće kuće odvraćale poljoprivrednike da osiguraju useve od suše.

„Na insistiranje poljoprivrednika te kuće su pristale na osiguranje od štete koju je napravila suša, ali ukoliko Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) proglasi sušu, kao elementarnu nepogodu da bi je osiguravajuća društva priznala, a taj zavod to nikad do sada nije učinio jer ne prizanje sušu, već tvrdi da je reč o manjku padavina“, rekao je Matković.

Kako je dodao, „RHMZ meri prosek padavina, a poljoprivrednici nemaju ništa od tog proseka kad padavine iz februara raspodele i na period u kome se kukuruz ili druga kultura uzgajaju i kada ne padne dva meseca ni kap kiše“.

„Da se dogovore ko pokreće proceduru”

U odgovoru Vlade Srbije navedeno je da u slučaju da žele da ih država obešteti od suše postupak je takav da Ministarstvo za javna ulaganja verifikuje štetu koju su utvrdile komisije, koje obrazuju jedinice lokalne samouprave i priprema predloge mera Vladi, koja donosi državne programe pomoći.

U lokalnoj samoupravi tvrde, kako je rekao Matković, da prvo Ministarstvo za javna ulaganja treba da predloži vladi proglašenje elmentarne nepogode, pa tek tada lokalna vlast obrazuje komisiju za proceu štete.

„Oni treba da se dogovore ko treba da pokrene proceduru, umesto što nas šetaju. Pre dve godine smo zbog toga ‘500’ puta išli u Beograd i Novi Sad i opet ništa nije rešeno“, rekao je Matković.

U odgovoru Vlade je navedeno i da je bankama predložila reprogram kredita i da je većina poljoprivrednika to ranije već prihvatila, ali se ne pominje novo pomeranje rokova koje poljoprivrednici traže zbog velike suše i smanjenja prinosa, a procene idu i do 80 odsto.

Vlada je odbila i zahtev za isplatu subvencije za sertifikovano seme bez pravdanja kupovine računom, samo u ovoj godini jer kada je taj zahtev prihvaćen setva je već bila odmakla pa poljopriverdnici nisu sačuvali račune.

Subvencije i premije su, kako je odgovorila vlada, do sada isplaćene oko 98 odsto.

Odbijanje, odbijanje…

U odgovoru takođe stoji i da će javni poziv za isplatu regresa za sertifikovano seme biti raspisan do kraja oktobra, a da bi isplata bez računa omogućila manipulacije.

Odbijen je i zahtev poljoprivrednika za gorivo bez akcize koje bi kupovali na pumpi sa obrazloženjem da Naftna industrija Srbije (NIS) nema posebne rezervoare za „plavi“ dizel.

Matković je rekao da poljoprivrednici ne traže da se dizel boji u „plavo“ zbog čega bi NIS i ostali trgovci morali da grade posebne rezervoare, već samo da gorivo za njih bude bez akcize na pumpi.

On je rekao da se ni sada ne poštuje obećanje da se akciza u iznosu od 50 dinara, za koliko je smanjen taj porez, vrati u dogovorenom roku od 15 dana, već se na novac čeka mesec ili mesec ipo dana.

Matković: „Šta je Vlada radila?”

Vlada je odbila i zahtev da se otpišu kamate na dug za neplaćene doprinose za penzijsko-invalidsko osiguranje i ponudila otplatu na pet godina, što bi značilo da poljoprivrednici istovremeno moraju da plate i dug i tekuće rate za te doprinose, a kamata bi bila umanjena samo za 50 odsto jer tako predviđa važeći zakon.

Zahtev za upis parcela sa nerešenim vlasništvom u sistem e-agrara kako bi poljoprivrednici mogli da dobiju subvenciju po hektaru je, kako je navedeno u „obradi“, jer komisija tek traži model, kao i za zahtev za uređenje robne berze.

Matković je upitao šta je Vlada radila, skoro godinu dana od potpisivanja sporazuma o ispunjenju tih zahteva i zašto zbog toga niko ne snosi odgovornost.

Izvor: Nova ekonomija

Tagovi:

Poljoprivrednici Protest poljoprivrednika Vlada Srbije
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Ekonomija

Sankcije NIS-u

27.jun 2025. I.M.

RTS: SAD po četvrti put odložile sankcije NIS-u – novi rok 29. jul

Sjedinjene Američke Države odlučile su da i posle isteka prethodne licence, izdate 25. aprila, dozvole nastavak operativnog rada kompaniji NIS

Kancelarija

Ekonomija

26.jun 2025. M.S.

Nova ekonomija: Čiji radni dan najduže traje, a čiji najkraće?

Skoro tri miliona ljudi starijih od 15 godina bilo je zaposleno u Srbiji tokom prošle godine, a njih 215.000 radilo je više od 48 sati nedeljno, odnosno više od šest dana svake sedmice

Reagovanje

26.jun 2025. R. V.

Demanti Elektrodistribucije Srbije na pisanje „Vremena“

Centar za odnose sa javnošću Elektrodistrribucije Srbije demantuje pisanje „Vremena“ o očitavanju brojila. Demanti prenosimo u celosti i bez izmena

Struja

26.jun 2025. R. V.

Nova ekonomija: Dupli računi za struju – nastavljaju se brljanja Elektrodistribucije

Potrošačima su zbog greške Elektrodistribucije stigli dupli, izmenjeni računi za struju. Sada moraju da doplate razliku

Promo

25.jun 2025. R.V.

Samsung Neo QLED 4K menja način na koji doživljavamo televiziju

Samsung Neo QLED 4k televizor je više od ekrana. On analizira vaš život i prilagođava se njemu, redefiniše granicu između tehnologije i svakodnevnog iskustva

Komentar

Komentar

Igra blokadera i policije

Ako se akcije brzopoteznog postavljanja barikada i blokada istovremeno na mnogo lokacija i povlačenja kada dođe policija nastave, režim je nagrabusio

Andrej Ivanji

Komentar

Narodno blokiranje Srbije

Nikad se još nije desila istovremena blokada svih većih gradova u zemlji za puka dva sata. Sada jeste. Studenti i građani tu neće stati, jer osim otpora nemaju drugog izbora. Kako će teći narodno blokiranje Srbije i što se dalje može očekivati

Filip Švarm

Komentar

Nasilje je počelo u 21:42 – pre trinaest godina

Pobunjeni studenti i narod mogu da bace pokoju kamenicu, ali ne mogu biti zbilja „nasilni“. Jer, Srbija je odavno u modusu samoodbrane od režimskog nasilja, onog koje uništava i briše živote

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1799
Poslednje izdanje

Vojska i municija

Muke “vrhovnog komandanta” Pretplati se
Kulturna politika

Čitajte ratne i druge zločince

Košarka

Skupocena pojačanja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure