
Samit UN o razvoju u Sevilji
Obnova poverenja ili još jedna propuštena prilika
Više od 70 svetskih lidera traži nove modele finansiranja globalnog razvoja kako bi odgovorili na izazove rastućeg duga, klimatskih promena i smanjenja razvojne pomoći
NIS je zatražio novu specijalnu licencu od američkog OFAC-a kako bi izbegao potpunu blokadu poslovanja. Ministarstvo energetike poručuje da bi primena sankcija bila udar na ceo region, a rešenje ovog pitanja očekuje se i kroz direktne razgovore na najvišem nivou – u Moskvi i Vašingtonu.
Kompanija NIS podnela je 23. aprila novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za izdavanje posebne licence kojom se odlaže puna primena sankcija.
Resorna ministarka Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je Vlada Srbije pismom upućenim OFAC-u podržala zahtev NIS-a za izdavanje nove posebne licence Ministarstva finansija SAD, koja bi kompaniji omogućila nesmetani operativni rad nakon isteka roka važeće licence koji teče od 28. marta, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.
„Od Kancelarije za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva finansija SAD tražili smo produženje posebne licence za najmanje 90 dana, kako bi se omogućilo NIS-u da nastavi svoje glavne poslovne aktivnosti dok nastavljamo pregovore kako bismo došli do dugoročnog rešenja“, rekla je ona.
Ministarka inače predsedava radnom grupom za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine (OFAC) u vezi sa potencijalnim uvođenjem sankcija NIS-u.
U pismu se ističe da bi puna primena sankcija prema NIS-u značajno narušila sposobnost kompanije da posluje i obezbeđuje energente građanima Srbije i ukazuje na njen značaj za energetski sektor, privredu, i funkcionisanje institucija javnog sektora.
„Iskoristili smo i ovo obraćanje da još jednom ukažemo američkoj administraciji na značaj NIS-a za srpsku privredu i da nemogućnost NIS-a da nastavi sa tekućim aktivnostima preti da ozbiljno naškodi ekonomiji, energetskoj bezbednosti i stabilnosti Srbije i regiona“, navela je ona.
„Vlada Srbije već četiri meseca vodi intenzivnu diplomatsku borbu“
Đedović Handanović je naglasila da Vlada Srbije već četiri meseca vodi intenzivnu diplomatsku borbu u vezi sa sankcijama protiv NIS-a.
„Dva prethodna odlaganja stupanja sankcija na snagu pokazuju da postoji razumevanje za našu situaciju. Srbija će nastaviti da vodi snažnu diplomatsku borbu u vezi sa pitanjem NIS-a i sigurno je da će rešenje ovog problema biti tema razgovora predsednika Srbije Vučića i u Moskvi i Vašingtonu, kako bismo došli do trajnog i održivog rešenja za našu naftnu industriju“, rekla je ona.
Dodala je da se očekujemo i da će Mađarska, kao strateški partner Srbije u energetskom sektoru, takođe podržati zahtev Naftne industrije Srbije, kao što je to već prethodno uradila.
Više od 70 svetskih lidera traži nove modele finansiranja globalnog razvoja kako bi odgovorili na izazove rastućeg duga, klimatskih promena i smanjenja razvojne pomoći
CRH širi prisustvo na Zapadnom Balkanu preuzimanjem poslovanja sa agregatima Kufner grupe
Sjedinjene Američke Države odlučile su da i posle isteka prethodne licence, izdate 25. aprila, dozvole nastavak operativnog rada kompaniji NIS
Skoro tri miliona ljudi starijih od 15 godina bilo je zaposleno u Srbiji tokom prošle godine, a njih 215.000 radilo je više od 48 sati nedeljno, odnosno više od šest dana svake sedmice
Centar za odnose sa javnošću Elektrodistrribucije Srbije demantuje pisanje „Vremena“ o očitavanju brojila. Demanti prenosimo u celosti i bez izmena
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve