
Samit UN o razvoju u Sevilji
Obnova poverenja ili još jedna propuštena prilika
Više od 70 svetskih lidera traži nove modele finansiranja globalnog razvoja kako bi odgovorili na izazove rastućeg duga, klimatskih promena i smanjenja razvojne pomoći
Skoro osam miliona putnika i 83.300 letova – to je bilans beogradskog aerodroma „Nikola Tesla“ u petoj godini u kojoj njime rukovodi francuski koncesionar prema ugovoru koji se krije od javnosti
Prošle godine je beogradski aerodrom ugostio skoro osam miliona putnika, što je 42 odsto više nego 2022. i 29 odsto više nego 2019. godine, saopštila je francuska kompanija Vansi, koja je tim rastom zaokružila petu godinu upravljanja najvećim srpskim aerodromom.
Pri svečanom preuzimanju 2019, Vansi je najavio da cilja 15 miliona putnika. Koncesija traje još dvadeset godina.
Prošle godine je zabeleženo više od 83.300 letova, odnosno 27 odsto više nego godinu ranije i 18 odsto više nego u istom periodu 2019. godine, dodaje se u saopštenju.
Vansi je za koncesiju platio jednokratno 501 milion evra, što je dvadeset miliona godišnje. Ali, detalji ugovora su ostali tajna iako su vlasti, uključujući premijerku Anu Brnabić, nekoliko puta obećavali objavljivanje.
„Zavera ćutanja“
Kako je ranije rečeno, Vansi je preuzeo obavezu da uloži ukupno 1,46 milijardi evra – uključujući i koncesionu naknadu – što mahom ide na širenje aerodroma.
Ali, sve podatke o tome kako posluje aerodrom i da li se koncesija uopšte isplati Srbiji za sada stižu samo od predstavnika vlasti.
Uz „zaveru ćutanja“ državnih organa možemo samo „na slepo“ verovati da su svi koraci urađeni u skladu sa zakonom, saopštila je svojevremeno Transparentnost Srbija, koja je tužila državne organe sudu zbog skrivanja ugovora.
Kako je ranije pisao Insajder, Grad Beograd se zbog koncesije bez ikakve naknade odrekao parkinga i garaže na aerodromu pa se postavlja i pitanje koliko je veštački uvećana imovina aerodroma neposredno pre davanja koncesije.
„Javnost nema predstavu šta je potpisano, šta su tačne obaveze koncesionara, jer vlast ugovor krije ‘kao zmija noge’, iako su više puta premijerka Brnabić i zvaničnici iz Ministarstva saobraćaja obećavali njegovo obelodanjivanje“, kritikovao je pre dve godine ekonomista Borivoje Borović iz Narodne stranke.
On se pitao „šta se krije iza te misterioznosti i tajnosti“ i „da li se u ugovoru i aneksima menja suština“ onog što javnosti „medijski predstavljeno“.
I Vesić kritikovao koncesionara
Tokom prošle godine je i ministar infrastrukture i saobraćaja Goran Vesić u više navrata oštro kritikovao Vansi, tada zbog kašnjenja koje je izazvano sporom obradom prtljaga i manjkom radnika.
„Srbija je sve svoje obaveze prema koncesionom ugovoru ispunila. Isto očekujemo od koncesionara“, rekao je tada Vesić.
Prošle sedmice su, zbog mraza i snega, takođe debelo kasnili avioni sa beogradskog aerodroma. Zvaničnici su zamerili Vansiju da nema dovoljne kapacitete za odleđivanje.
Više od 70 svetskih lidera traži nove modele finansiranja globalnog razvoja kako bi odgovorili na izazove rastućeg duga, klimatskih promena i smanjenja razvojne pomoći
CRH širi prisustvo na Zapadnom Balkanu preuzimanjem poslovanja sa agregatima Kufner grupe
Sjedinjene Američke Države odlučile su da i posle isteka prethodne licence, izdate 25. aprila, dozvole nastavak operativnog rada kompaniji NIS
Skoro tri miliona ljudi starijih od 15 godina bilo je zaposleno u Srbiji tokom prošle godine, a njih 215.000 radilo je više od 48 sati nedeljno, odnosno više od šest dana svake sedmice
Centar za odnose sa javnošću Elektrodistrribucije Srbije demantuje pisanje „Vremena“ o očitavanju brojila. Demanti prenosimo u celosti i bez izmena
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve