img
Loader
Beograd, 24°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Osamostaljivanje mladih

Pusti stambeni snovi: Hvala predsedniku što imam za sardine

25. новембар 2024, 10:29 Milica Srejić
Mladi u Srbiji: Osamostaljivanje misaona imenica Foto: Unsplash/Etienne Girardet
Mladi u Srbiji: Osamostaljivanje misaona imenica
Copied

Jedan od najvećih izazova sa kojima se mladi u Srbiji suočavaju je stambeno osamostaljivanje, potvrđuje Alternativni izveštaj Krovne organizacije mladih Srbije. Za većinu je to nedostižan san, a puko preživljavanje realnost u kojoj žive

„Uz svu dobru volju i silne pokušaje, nemoguće je potpuno se osamostaliti ako živite život koji bi običan svet mogao da nazove svojim. Kirije su sve skuplje, račune više ni ne otvaram, ostajem i bez kocke šećera. Cene su takve da mi nedostaje novca za najosnovnije stvari, za preživljavanje. Nikada nisam jela toliko sardina, vitamin D mi je zato nikad bolji, hvala predsedniku! Ni roditelji mi ne žive mnogo bolje, tako da se trudim da što veći deo troškova platim sama, ali značajni deo kirije, često i celu, plate oni“, kaže za „Vreme“ jedna dvadesetčetvorogodišnjakinja koja je nakon studija ostala u Beogradu i živi kao podstanarka. Nije htela da joj se navede ime.

Prema popisu stanovništva iz 2022. godine mladih u Srbiji (od 15 do 30 godina) ima 1.047.542. Oko 115.000 njih živi i dalje sa roditeljima jer nema novca da iznajmi ili kupi stan, objavila je Krovna organizacija mladih Srbije (KOMS).

Ako si mlad, nisi glup

„Kada pričamo o stambenom osamostaljivanju podaci nam pokazuju da samo 20 posto mladih u Srbiji živi u svom stanu ili kući. Isto toliko ih živi u iznajmljenom stanu ili kući“, kaže za „Vreme“ menadžerka programa KOMS-a Gordana Adamov.

Kada joj neko kaže „mlada si, ne očekuj da se osamostališ preko noći“, naša sagovornica s početka teksta zaćuti da ne bi postala nekulturna.

„Znate, ako si mlad, nisi glup i nisi manje čovek. Zaobiđite nas sa time da smo nezahvalni što ne volontiramo u radno vreme i tražimo život dostojan čoveka! Dakle, plate nisu u srazmeri sa radom, a kada se povećaju, povećaju se i troškovi, tako da se i ne oseti.“

Kada pitaju mlade koja im je plata potrebna za pristojan život u Srbiji, većina navodi najmanje 130.000 dinara. A samo devet posto mladih, kaže Adamov, ima toliku ili veću platu. U proseku zarađuju oko 80.000 dinara.

Odustajanje od školovanja

„Da bismo zadržali vrednost ili je izgradili, trebalo bi da imamo pristup kulturnim sadržajima. A to je postao luksuz. Zato i jedem sardinu, jer se trudim da koliko-toliko uložim u mozak“, kaže naša sagovornica koja je želela da ostane anonimna.

Prema alternativnom izveštaju KOMS-a 20 posto mladih je odustalo od daljeg školovanja jer to sebi nije moglo da priušti, dok je 32 posto reklo da je odustalo od školovanja jer su morali da rade da bi izdržavali sebe i/ili porodicu.

Nemoguća misija

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku cene stanovanja su od 2020. do 2023. godine skočile za skoro 36 posto, naglašava Adamov i dodaje da je to zabrinjavajuć podatak koji dodatno otežava položaj mladih. Veliki procenat njih smatra da nikada neće moći da kupe nekretninu.

Da je to tako, kaže i Iva (24) koja živi u Beogradu u stanu koji su kupili njeni roditelji. U suprotnom, kaže da ne zna u kojim godinama bi kupovina sopstvene nekretnine bila moguća.

„U Beogradu verovatno nikada. Moja sestra se, recimo, preselila u Aleksandrovac, tamo radi i živi sa dečkom i opet njih dvoje imaju novca samo da plate neku stanarinu.“

Adamov ukazuje da veliki procenat mladih ne može da kupi prvu nekretninu jer „mnogi rade po ugovoru na određeno vreme, ili na crno, nisu prijavljeni ili primaju minimalac i samim tim nisu ni kreditno sposobni. Tako da bi trebalo da imamo unapređene kreditne, ali i generalno politike. Imali smo inicijativu za izgradnju socijalnih stanova. Možda bi trebalo da imamo i stanove za mlade koji hoće da kupe svoju prvu nekretninu pre 30. godine, ali onda država mora da osmisli politike koje će omogućiti da se bolje i brže osamostale.“

Mladi u Evropi

Prema izveštaju Eurostata za 2023. godinu, mladi su roditeljski dom napuštali u proseku sa 26,3 godine, što je neznatno manji procenat u odnosu na prethodnu godinu kada je prosek bio 26,4 godine.

Najviši prosečni uzrasti, 30 godina ili više, zabeleženi su u Hrvatskoj (31,8 godina), Slovačkoj (31,0), Grčkoj (30,6), Španiji (30,4), Bugarskoj i Italiji (obe 30 godina). S druge strane, najniži prosečni uzrasti, svi ispod 23 godine, registrovani su u Finskoj (21,4 godine), Švedskoj i Danskoj (obe 21,8) i Estoniji (22,8).

Za Srbiju podaci ne psotoje, ali Adamov kaže da su slični ili gori nego u regionu.

Procenjena prosečna starost ljudi koji napuštaju roditeljski dom u 2023. godini u Francuskoj, prema podacima Eurostata je 23,7 godina.

Teodora (24) koja se preselila u Pariz kaže da je što se tiče samostalnog života, ili u njenom slučaju suživota bez roditelja, svakako izazovno, prvenstveno u finansijskom smislu.

„Ipak, primećujem da nam je to donelo više slobode i harmonije u svakodnevnim odnosima, jer nema pritiska ni mešanja u odluke koje donosimo – od načina života do organizacije obaveza“, navodi ona.

Dodaje da život u Parizu ima specifične izazove, a da je najveći pitanje stambenog prostora. „Stanovi su veoma skupi, čak i jednosobni, što otežava početak samostalnog života. Mislim da je situacija slična i u Beogradu – visoki troškovi života često su glavna prepreka mladima da se osamostale. Konkretno, u Parizu je parovima gotovo nemoguće da vode pristojan život bez zajedničkih prihoda od najmanje 4000-5000 evra mesečno, jer stambeni troškovi i osnovne potrebe čine veliki deo budžeta“, zaključuje Teodora.

Dvanaestog decembra u Beogradu će biti organizovan Forum omladinske politike posvećen pitanju osamostaljivanja mladih u Srbiji.

Adamov kaže da je ideja da sa svim relevantnim akterima, institucijama i mladima razgovaraju na temu ekonomskog i stambenog osamostaljivanja mladih jer se to godinama prepoznaje kao jedan od najvećih izazova sa kojima suočavaju.

Tagovi:

Mladi u Srbiji Osamostaljivanje mladih Troškovi života
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Ekonomija

Jovanjica

12.јул 2025. B. B.

Nova ekonomija: Podaci NBS govore da „Jovanjica“ više nije u blokadi

Kako se vidi na sajtu NBS, blokada je okončana 10. jula

Javni beležnici

12.јул 2025. Novak Marković

Poskupele usluge notara, neke više nego duplo

Vlada Srbije usvojila je novu javnobeležničku tarifu na kojoj je sada vrednost boda porasla sa 150 na 180 dinara, što je porast od 20 posto. Pored toga pojedine naknade sada su duplo skuplje nego što su bile

Transparentnost Srbija

11.јул 2025. B. B.

„Ugovor o izgradnji stanice Prokop još štetniji nego što se mislilo“

Planirana nabavka radova radi ojačanja peronskih greda na Prokopu pokazuje da će država snositi dodatne troškove kako bi železnička stanica bila bezbedna za korišćenje

Dugovanja države

11.јул 2025. M.L.J.

Nova ekonomija: NBS se zadužila za tri milijarde evra sa veoma nepovoljnom kamatom

Narodna banka Srbije se 9. jula na 27. aukciji hartija od vrednosti prodajom blagajničkih zapisa zadužila za 360 milijardi dinara (3,07 milijardi evra) na repo tržištu

Donald Tramp obavestio lidere 14 zemalja o novim carinama

Američke carine

08.јул 2025. K. S.

Tramp: Carine Srbiji od 35 odsto od 1. avgusta – koje su posledice za našu privredu

Posle najave o uvođenju i odlaganja, stigao je novi datum od kada će Amerika uvesti sankcije na robu iz uvoza. Prema novoj najavi američkog predsednika Donalda Trampa, carine stupaju na snagu 1. avgusta, i za Srbiju su smanjene za dva odsto u odnosu na prethodnu najavu

Komentar

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm

Komentar

Požari i poplave u rajhu korupcije

Srbija nije spremna za požare, oluje i poplave, ali je predsednik Aleksandar Vučić spreman da od svega napravi propagandu

Nemanja Rujević

Komentar

Policijska tortura: Zašto se tužilaštvo i MUP prave ludi?

Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice

Davor Lukač
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure