Gradnja beogradskog metroa počela je pre jednog veka, a beograđani metro i dalje nisu videli. Videli su karte 2018. godine kada ih je delila balerina Aja Jung u toku predizborne kampanje. Pored izgradnje depoa na Makiškom polju, juče je potpisan i prvi Ugovorni sporazum o realizaciji projekta izgradnje beogradskog metroa. Ministar Vesić je rekao da je krajnje vreme bilo da i srpska prestonica dobije svoj metro
Potpisan je prvi Ugovorni sporazum o realizaciji projekta izgradnje beogradskog metroa Lot 1 prve faze linije 1, koji obuhvata izradu projekata i izvođenje radova, uključujući i pripremne aktivnosti za nabavku TBM mašina (mašine za probijanje tunela), prenosi RTS.
Foto: Tanjug/BEOINFO
Ugovorni sporazum su potpisali ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i predstavnici JKP „Beogradski metro i voz“, Sekretarijata za javni prevoz Grada Beograda i kineske kompanije „Power Construction Corporation of China“.
U ime Sekretarijata, u Vladi Srbije, Ugovroni sporazum za javni prevoz potpisao je Radovan Kremić, direktor JKP „Beogradski metro i voz“ Andreja Mladenović, a u ime kineske kompanije Jang Bom.
Vesić: „Najznačajniji infrastrukturni projekat”
Vesić je istakao da izgradnja beogradskog metroa predstavlja najveći i najznačajniji infrastrukturni projekat u Srbiji.
„Odluka o izgradnji beogradskog metroa doneta je 2015. godine i taj proces traje. Niko do sada nije mogao da izgradi metro, jer nije bilo urbanizma, planova, master plana saobraćaja niti projekata. Sve to je moralo da se uradi prethodnih godina“, rekao je Vesić.
Dodaje da ne postoji evropski grad veličine Beograda koji nema metro, kao i da je krajnje vreme bilo da i srpska prestonica dobije svoj.
„Mi sada gradimo prve dve linije, a nedavno je raspisan tender za projektovanje treće linije. U prvoj liniji, između Železnika i Mirijeva, putovaće se 32 minuta. Tu ćemo imati 41 trodelnu kompoziciju i ukupno 21 stanicu. Između Mirijeva i Bežanije putovaće se 39 minuta sa 40 kompozicija i 24 stanice, a između Bežanije i Banjice, na trećoj liniji, putovaće se 38 minuta sa 27 trodelnih vozova“, objasnio je Vesić.
Metro finansiram delom iz budžeta, delom iz kredita
Navodi da se metro delom finansira iz budžeta, a delom iz kredita.
„Mi smo sada doneli odluku da jedan deo radova finansiramo direktno iz budžeta da bismo to mogli brže da radimo. Radimo pripremu dokumentacije za prve dve TBM mašine, koje će kopati sam tunel, kako bismo u 2026. godine počeli da kopamo tunele koji su suština samog metroa“, rekao je Vesić.
„Radovi na prvim stanicama već sledeće godine“
Ministar naglašava da će već sledeće godine početi radovi na prvim stanicama, kao i da će Mirijevo imati ulaze na prvu i drugu liniju metroa što će taj deo grada, prema njegovim rečima, učiniti atraktivnijim.
„Metroom nije moguće povezati sve delove grada, već samo najvažnije. Metroom trasirate pravce razvoja grada, jer tamo gde su metro stanice, u tom pravcu se i grad razvija i više se gradi“, naveo je Vesić.
Kako kaže, beogradski metro će koristiti svima, kako meštanima tako i onima koji dolaze u glavni grad.
„U pitanju je razvojni projekat jer obezbeđuje posao za domaću industriju. Važnost infrastrukturnih projekata je što svaki dinar koji se uloži u infrastrukturu se multiplikuje puta tri u bruto domaćem proizvodu. Srbija će ove godine uložiti četiri milijarde evra u infrastrukturu, što je više od ulaganja svih drugih zemalja Zapadnog Balkana zajedno“, rekao je Vesić.
Prve ideje o izgradnji još dvadesetih godina prošlog veka
Prva ideja o pravljenju metroa pojavila se dvadesetih i tridesetih godina prošlog veka, jer je na pojedinim deonicama i raskrsnicama tramvajski sistem bio na granici svog kapaciteta, kako piše na sajtu JKP Beogradski metro i voz.
Vek kasnije, metro i dalje nije izgrađen. Od svega počelo se sa nasipanjem depoa na Makiškom polju
U aprilu ministar Simiša Mali rekao da je da se pripremni radovi na izgradnji metroa u Beogradu na Makiškom polju polako privode kraju. Tada je potpisan i aneks ugovora za radove na izgradnji depoa.
Mali je tada naveo da se očekuje da prva linija Beogradskog metroa bude gotova 2028. godine. Dve godine kasnije i druga.
Da li je reč o prevelikom prostoru za depo? Gradimir Stefanović, saobraćajni inžerenjer i međunarodni saobraćajni konsultant ranije je rekao za „Vreme” da je veličina depoa bar tri puta veća od, recimo, standardnog depoa u Beču na liniji tri.
Problem prve trase
Takođe, problem prve trase koja se će se graditi na relaciji Železnik – Mirijevo je i ta što, prema rečima sagovornika „Vremena”, ne obuhvata stajališta koja bi trebalo.
Gradimir Stefanović naveo je ranije da imamo trasu koja je posledica mnogih kompromisa, pa se stoga nije uradilo ni ono, po njegovom mišljenju, osnovno – nismo stigli ni do Prokopa: „To je jedan strašan penal – vi radite šinske sisteme, a niste povezali železnicu i metro”.
Konačno, na pitanje čemu da se nadaju Beograđani kada je reč o metrou, Gradimir Stefanović je rekao da nada umire poslednja i da svi govore da metro nikada nije bio bliži i da je svako u pravu, jedino što metro zaista nikada nije stigao.
„Ja se kao ekspert ne nadam mnogo. Imao sam jednog direktora koji je koristio lepu uzrečicu: ‘Voleo bih da me demantuju’. I ja bih voleo da me demantuju i kažu ništa nisi znao”, zaključio je ranije Stefanović koji je, inače, radio na više od 20 metroa u svetu.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Domaćinstva u Srbiji najviše troše na osnovne potrebe – hranu i režijske troškove. Iako prosečan prihod raste, obrazovanje ostaje najmanje finansirana stavka, dok troškovi grejanja i osnovnih namirnica značajno opterećuju budžete građana
Proizvodnja Plazme ponovo je pokrenuta, nekoliko meseci od požara koji je izazvao nestašicu čuvenog keksa. Očekuje se da će Plazma uskoro stići i u markete
Pre godinu dana počele su prijave za studentske kartice i nešto ranije za penzionere. I jedne i druge bi trebalo da obezbede građanima značajne popuste – ili je bar tako rečeno. Da li je to zaista tako
Iako se najavljuje kao rešenje za saobraćajne i ekološke probleme Beograda, projekat „Mali metro” izazvao je brojne kritike zbog rastućih troškova, nejasnog plana i nedovoljne transparentnosti u finansiranju
Start će koštati 320 dinara, a vožnja po kilometru 105 dinara, dok će čekanje po času otići na čak 1.800 dinara. A opet, taksisti kažu da im troškovi rastu brže od cene
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!