
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Obrazovni sistem u Srbiji doveden je do ivice pucanja. Profesorka Sanja Štrbac, koja aktivno učestvuje u štrajku prosvetnih radnika, postala je jedno od lica otpora. Nakon što je primila platu od 2.321 dinar, jasno je poručila da ne odustaje – ne zbog novca, već zbog principa
Profesorka srpskog jezika u Zemunskoj gimnaziji Sanja Štrbac primila je prvi deo februarske plate od 2.321,93 dinara, a u izjavi FoNetu ona je rekla da je ljuta, ali ne zbog manjka novca, već zbog nepravde i toga što su pune plate primili oni koji ih nisu zaradili.
Na taj spisak stavlja pomoćnika direktora škole, kolege koje samo pišu da su održale čas, a to nisu uradile jer nemaju prisutne učenike, ministarku prosvete Slavicu Đukić Dejanović i njene činovnike.
Štrbac smatra da plate nisu zaradili ni drugi službenici državnih institucija koji su, zapravo, „samo broj koji se zaposlio po kriterijumu stranačke podobnosti“.
Ona navodi i da ne zna kako se stiglo do iznosa koji je primila, jer joj nije ni uručeno rešenje o smanjenom iznosu plate.
„Ja ne znam šta to u mom poslu vredi 2.321,93 dinara. Da li je sve ono što stoji u rešenju o četrdesetčasovnoj radnoj nedelji, koje zaposleni potpisuju svake školske godine, zapravo volontiranje“, pita se Štrbac.
Dodaje da je otežavajuća okolnost koja ugrožava egzistenciju nju i njenih kolega koji gotovo i da nisu primili platu, činjenica da mnogi otplaćuju kredite.
Smatra da se sistem u slučaju prosvetnih radnika u potpunosti ogolio i proglasio da poziv na zakon treba svi da čitamo kao kršenje zakona za koje niko nije odgovoran.
„Kršenje zakona, pravila i procedura u javnom prostou proglašava se poželjnim. Gle, apsurda, na koji prosvetni radnici u obustavi ne pristaju! A ne pristaju ni pobunjeni studenti i đaci“, rekla je Štrbac.
Profesorka Sanja Štrbac od samog početka učestvuje u obustavi rada i pruža podršku studentima, au međuvremenu je targetirana dva puta objavama na Tiktoku, što je i prijavila policiji.
„Sad to više nije targetiranje, već proganjanje. Valjda će se tužilac za visoki tehnološki kriminal pozabaviti mojim slučajem“, poručila je Štrbac.
Izvor: Fonet
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve