Nezaposlenost u Nišu mogla bi strmoglavo da se podigne. Kompanija „Beneton“ najavila je zatvaranje pogona, zbog čega će bez posla u aprilu ostati 950 ljudi, odnosno ukupno 1400 za samo dva meseca. Ali to nije sve.
Kopredsednik stranke „Niš, moj grad“ Miodrag Stanković tvrdi da je u utorak utorka (11. februara) oko 300 zaposlenih u kompaniji „Džonson elektrik“ u Nišu dobilo predlog za sporazumni raskid ugovora o radu.
„I veliki broj radnika ‘Jure’ je zabrinut jer su dobili, za sada usmeno obaveštenje, da će im zbog smanjenja prodaje njihovih proizvoda biti ponuđeno plaćeno odsustvo ili sporazumni raskid ugovora uz otpremnine“, naveo je Stanković u saopštenju za medije.
On je kazao da je Ministarstvo privrede u obavezi da hitno reaguje jer je država Srbija dala subvencije za svako radno mesto, dok je grad odgovoran jer je ustupio zemljište i omogućio kompanijama povoljne uslove rada.
Razgovori bez odgovora
Nakon što je kompanija „Beneton“ najavila da će zatvoriti fabriku u Nišu, ministarka privrede Adrijana Mesarović i gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović razgovarali su sa predstavnicima dvadesetak domaćih i stranih kompanija koje posluju na teritoriji Niša o mogućnosti da preuzmu jedan broj radnika, prenose Južne vesti. Da li je neka od kompanija to prihvatila i koja, nije saopšteno.
„Za jedan broj radnika, rešenje će se tražiti i kroz mere samozapošljavanja i druge podsticaje koje nudi Nacionalna služba za zapošljavanje, u koje će se aktivno uključiti i Grad Niš sa svoje strane“, rekao je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović.
Cele porodice na rubu
„Mnogim porodicama su te plate jedini izvor prihoda, jer u najvećem broju porodica samo jedan od članova radi, dok ima i mnogo primera gde oba supružnika rade u istoj fabrici“, istakao je Stanković.
Kazao je i da je neophodno da Gradsko veće u hitnom roku izvesti Skupštinu Grada Niša o brojnim otpuštanjima radnika i da se dostavi predlog mera za pomoć i ublažavanje posledica dodatnog ekonomskog urušavanje standarda građana.
Ova krizna situacija, dodao je Stanković, zahteva i sveobuhvatnu analizu subvencija investitorima koje već 15 godina izazivaju kontroverze.
Prema njegovim rečima, iznova se postavlja pitanje opravdanosti i pravednosti subvencija, jer su strani investitori dobijali subvencije i po 84.000 evra, pa i po 100.000 evra po radnom mestu, dok s druge strane imamo velike domaće privrednike koji ne dobijaju subvencije.
Izvor: Vreme/Beta/Južne vesti