img
Loader
Beograd, 27°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Kapitalne investicije

Koliko je koštala Olimpijada u Parizu, a koliko će koštati srpski EXPO?

24. јун 2025, 17:07 K. S.
EXPO 2027 Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović
Koliko će Srbiju koštati EXPO 2027?
Copied

Francuzi se uzbuđuju što je Olimpijada u Parizu koštala skoro šest milijardi evra, a najavljeni troškovi za kapitalne projekte u Srbiji, među njima i EXPO iznose 18 milijardi evra

Rekom Senom kroz Pariz po kišnom danu plovi više od 10.000 sportista i maše stotinama hiljadama okupljenih na obali, nadvijaju se dimni signali u bojama francuske zastave, peva Lejdi Gaga, na Ajfelovoj kuli nastupa Selin Dion i olimpijski plamen nadvija se nad glavnim gradom Francuske.

Usledile su dve nedelje sportskih nadmetanja, a oči sveta bile su uprte u osvajače medalja.

Još spektakularnije bilo je zatvaranje gde Tom Kruz nosi olimpijski plamen u Los Anđeles, dok na stadionu u Parizu nastupa bend Finiks, a u Kaliforniji uživo Pepersi, Bili Ajliš i Snup Dogi Dog.

Vratili smo godinu unazad i Olimpijske igre održane lane u Francuskoj.

Jedanaest meseci kasnije objavljeni su ukupni troškovi Olimpijskih igara – i to troškovi organizacije – 2,77 milijardi, od čega 1,4 milijarde za bezbednost, infrastruktura – 3,19 milijardi.

Globalni događaj koji su pratili milioni širom sveta koštao je Francusku oko šest milijardi evra, iako je ministarstvo finansija te zemlje prethodno procenilo dvostruko niži iznos.

Predsednik Revizorskog suda je pre početka Olimpijskih igara predvideo da će one koštati od tri do pet milijardi evra.

Dok se Los Anđeles priprema za naredne Olimpijske igre koje će se u Kaliforniji održati 2028, Beograd će godinu dana pre toga ugostiti specijalizovanu EXPO izložbu.

Na njoj je učešće do sada potvrdilo više od stotinu zemalja, a javnosti se predstavljaju različiti iznosi o tome koliko organizacija ovakve izložbe košta.

Koliko košta EXPO?

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić predstavio je u januaru 2024. godine plan  „Skok u budućnost – Srbija EXPO 2027“ i rekao da će Srbija u naredne tri i po do četiri godine za sve projekte, među njima i u EXPO 2027, uložiti 17,8 milijardi evra.

Predsednik je tada posebno izložio koncept planiranja i izgradnje složene infrastrukture u okviru realizacije Međunarodne specijalizovane izložbe EXPO 2027 u Beogradu, koji će, kako je pojasnio, dobrim delom predstavljati investiciono jezgro u predstojećem periodu.

„Planiramo da uložimo 17,8 milijardi evra, što je na nivou jednogodišnjeg budžeta Republike Srbije”, rekao je tada Vučić.

Naziv projekta u međuvremenu je promenjen u „Skok u budućnost – Srbija 2027” i kako je u martu 2025. objasnio ministar finansija Siniša Mali, širi je od samog EXPO projekta, demantujući navode da će samo u EXPO biti uloženo oko 18 milijardi evra.

Mali je, kako je saopšteno iz Ministarstva finansija, rekao da će u okviru programa „Skok u budućnost“, širom Srbije do 2027. godine biti uloženo oko 18 milijardi evra u više od 300 projekata, a između ostalog biće građene i obnavljane škole, zdravstvene ustanove, auto-putevi, saobraćajnice, brze pruge, BIO4 kampus…

Sam EXPO, pojasnio je Mali, obuhvata investiciju od oko 1,2 milijarde evra i to za izgradnju, kako je rekao, novog grada u Surčinu koji će sadržati stambeni kompleks, Akvatik centar i Nacionalni stadion.

Generalni sekretar EXPO-a o troškovima

Generalni sekretar Međunarodnog biroa za izložbe Dimitri Kerkezes kazao je nedavno da troškovi za EXPO u Srbiji iznosi do 1,3 milijarde evra sa sve neophodnom infrastrukturom, i da on ne zna ništa o 18 milijardi koje je Vlada Srbije predočila za ovaj projekat. Naglasio je da to nije projekat za nekog pojedinca ili grupu, već za celu naciju.

Kerkezes je rekao da njemu „nikada nije bilo predočeno, niti je video da je Vlada Srbije predstavila budžet od 18 milijardi evra za ovaj događaj”.

„Imali smo uvid u ono što je predstavljeno Izvršnom komitetu i našoj Generalnoj skupštini, a to je u rasponu od 1 do 1,3 milijarde evra – i to nam ima smisla”, kazao je Kerkezes i dodao da investicija od 18 milijardi kao deo EXPO-a, neće biti prihvaćena, „jer to nema nikakve veze sa samim događajem. Ali, nadam se da je to deo šireg podsticaja za razvoj zemlje“.

Za 56 kapitalnih projekata 21 milijarda evra

Ukupna vrednost 56 kapitalnih projekata u koje država planira da investira novac je 2.468 milijardi dinara, što je oko 21 milijardu evra, pokazuju podaci objavljeni u Nacrtu Fiskalne strategije za 2026. sa projekcijama za 2027. i 2028. godinu.

Do sada je u njih uloženo 929,7 milijardi dinara, a u ovoj i naredne tri godine planirani trošak je još 920 milijardi dinara.

EXPO je ovom strategijom procenjen na ukupno 139,6 milijardi dinara.

Tagovi:

EXPO EXPO 2027 investicije Kapitalni projekti Siniša Mali
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Ekonomija

Ugrožen izvoz

15.јул 2025. I.M.

Nemačka izdala upozorenje: Hepatitis A pronađen u zamrznutom voću iz Srbije

Evropski sistem za brzo obaveštavanje o hrani (RASFF) objavio je da je Nemačka pronašla virus hepatitisa A u zamrznutom mešanom bobičastom voću koje potiče iz Srbije. Upozorava se da konzumacija ovog proizvoda nosi ozbiljan rizik po zdravlje

Prosečna neto zarada u maju 2024. godine iznosila je 100.170 dinara.

Ekonomija

15.јул 2025. I.M.

Minimalac u Srbiji od oktobra veći za 9,4 odsto – prvi put preko 500 evra

Na današnjoj sednici Socijalno-ekonomskog saveta odlučeno je da minimalna zarada u Srbiji od 1. oktobra bude povećana za 9,4 odsto, čime će prvi put premašiti 500 evra mesečno

Novine u plaćanju računa za struju

14.јул 2025. I.M.

Nova ekonomija: Građani od ovog meseca račune za struju uplaćuju u Alta banci

Elektroprivreda Srbije obavestila je korisnike da se od juna menja račun za uplatu struje – umesto trezorskog, uplate idu na račun privatne Alta banke, u vlasništvu Davora Macure, biznismena bliskog SNS-u. EPS nije dao obrazloženje za ovu odluku, niti detalje ugovora

Marina Dorćol

14.јул 2025. I.M.

Direktor Sebre: Otvoreni smo za građane, sumnje su posledica loših iskustava iz prošlosti

Tomaš Klima, direktor kompanije Sebre, izjavio je da je investitor projekta „Marina Dorćol“ spreman na potpunu transparentnost i komunikaciju s građanima. Najavio je redovne sastanke i otvorena vrata za komšije, a sumnje u zagađenost zemljišta odbacio pozivajući se na izveštaj Zavoda za javno zdravlje

Telefoniranje u inostranstvu

14.јул 2025. N. R.

Kada će građani Srbije moći u EU bez rominga?

Ukoliko se najave ne izjalove, u prvoj polovini naredne godine bi srpski građani mogli iz Evropske unije da telefoniraju kao od kuće

Komentar

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Otvaranje „Prokopa“ 2023. godine: Već mora na rekonstrukciju

Komentar

Nebulozni govor vlasti

Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure