
Saobraćaj
Srbija i dalje evropsko groblje automobila
Krntije od automobila čiji je uvoz zabranjen u celoj Evropi – i dalje se uvoze u Srbiju
U Srbiji postoji ozbiljan deficit radne snage u zanatskim i nižekvalifikovanim sektorima. Među najtraženijim zanimanjima izdvajaju se pozicije magacionera, vozača, administrativnih radnika, radnika u proizvodnji, konobara, komercijalista, higijeničara i telefonskih operatera. Najveću platu primaju - vodoinstalateri
Za sedam meseci ove godine objavljen je 43.471 oglas za posao, što je gotovo identično broju iz istog perioda 2023. godine, pokazuju saopšteni podaci sajta Poslovi Infostud, prenosi Fonet.
Najtraženije oblasti zapošljavanja i dalje su trgovina i prodaja, mašinstvo, IT, administracija i ugostiteljstvo, što odražava konstantnu potražnju za radnicima u ovim sektorima, navedeno je u saopštenju.
Među najtraženijim zanimanjima u sedam meseci 2024. godine izdvajaju se pozicije magacionera, vozača, administrativnih radnika, radnika u proizvodnji, konobara, komercijalista, higijeničara i telefonskih operatera.
Vozači su zarađivali u proseku 102.000 dinara mesečno, telefonski operateri 103.000 dinara, dok su komercijalisti, sa zaradom od 118.000 dinara, imali najviše prosečne plate među najtraženijim zanimanjima.
Administrativnim radnicima su poslodavci prosečno nudili 85.000 dinara, radnicima u proizvodnji 76.000 dinara, dok je konobarima bilo ponuđeno u proseku 66.000 dinara. Magacioneri su zarađivali 80.000 dinara mesečno, a higijeničari 63.000 dinara mesečno.
Međutim, tržište rada suočava se sa ozbiljnim deficitom radne snage u zanatskim i nižekvalifikovanim sektorima, gde je potražnja daleko veća od ponude.
Najveće plate vodoinstalaterima, automehaničarima i fizerima
Prema podacima Infostuda, vodoinstalateri, sa platom od 125.000 dinara mesečno, predvode listu deficitarnih zanimanja po visini prosečne zarade, slede ih automehaničari sa zaradom od 115.000 dinara, dok frizeri zarađuju prosečno 93.000 dinara.
Pekari, sa prosečnom platom od 89.000 dinara, i mesari sa 76.000 dinara, takođe su među traženim zanimanjima gde postoji manjak kandidata.
Pored toga, šest odsto svih oglasa objavljenih od početka godine bilo je namenjeno osobama sa invaliditetom, što ukazuje na sve veći napor poslodavaca da stvore inkluzivnije radno okruženje.
Infostud je, zajedno sa svojim sajtom Startuj Infostud za karijerni razvoj mladih, objavio skoro 10.000 oglasa za one koji tek ulaze na tržište rada.
Krntije od automobila čiji je uvoz zabranjen u celoj Evropi – i dalje se uvoze u Srbiju
Kineska kompanija „Mint“ otvara nove pogone u Leskovcu, Ćupriji i Inđiji. U to će uložiti gotovo dve milijarde evra, ali za sada nije poznato da li će i koliko podsticaja dobiti od države. Inače, radi se o apsolutnom šampionu u državnim subvencijama u prvom kvartalu 2025.
Ponovo je pokrenuto pitanje sumnjivih bolovanja, ali iz sindikata poručuju da ovakvi slučajevi nisu toliko učestali. Ipak, dešava se da zdravstveno odsustvo uzme i neko ko zapravo nije bolestan. Razlozi su mnogo dublji od „predaha od posla“
Najsvežiji podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da su cene hrane u Srbiji dramatično povećane u odnosu na prošlu godinu što pospešuje inflaciju
Profesor Aleksandar Živković, član Upravnog odbora Alta banke na čiji će račun tri miliona domaćinstava u Srbiji ubuduće uplaćivati dugovanja za struju, ima direktne veze sa guvernerkom Narodne banke Srbije Jorgovankom Tabaković, otkriva „Vreme“. I to nije sve
Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu
Šta sve nismo znali o njima Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve