Kamatne stope
Šta znači ograničenje kamatne stope na dozvoljeni i nedozvoljeni minus?
Kamatne stope na dozvoljeni i nedozvoljeni minus ograničene su za sve banke. Ipak, kod ulaženja u minus treba biti oprezan sa „vrućim novcem“
Pravnik udruženja „Efektiva“ Jovan Ristić kaže da ovih dana imaju mnogo žalbi na „napumpane“ račune za struju
Stanovnicima Novog Sada stigli su računi za struju viši i do nekoliko desetina hiljada dinara, piše dnevni list „Danas”, navodeći da su zbog toga „preplavili” društvene mreže i šaltere Elektrodistribucije Srbije.
Iz udruženja potrošača kažu da je slična situacija i u ostatku zemlje.
„Dobio sam račun od 32.000 dinara. Neću im platiti, odnosno platiću koliko sam potrošio jer vodim evidenciju mesečne potrošnje. Bio sam da reklamiram svoj račun, red se odužio na više od sto metara. Zaposleni na šalterima su ljude savetovali da očitaju ponovo svoja brojila pa da dođu da podnesu reklamacije”, prenosi „Danas„ reči Branimira iz Novog Sada.
Dok se jedan od sugrađana žali da mu je račun „uvećan za 600 odsto”, drugi dodaje da je njemu ostalo neočitano brojilo.
„Moja supruga bila je u EPS-u u Novom Sadu. Kažu da nemaju uopšte pristup računarima i serverima. Savetuju da platimo ako hoćemo i koliko hoćemo, pa kada se sve stabilizuje, onda će da utvrđuju tačnu potrošnju”, dodao je ovaj Novosađanin.
Pravnik udruženja „Efektiva“ Jovan Ristić kaže za „Danas“ da ovih dana imaju mnogo žalbi na „napumpane“ račune za struju.
Kako napominje, izražava sumnju da su ovakvi računi dobijeni nepravilnim očitavanjem ili da su čak proizvod toga što očitavanja uopšte nije ni bilo.
„Ovo se ne dešava prvi put. Kada pre nekoliko godina desilo nešto slično, pritisak javnosti urodio je plodom, pa je jedan broj rukovodilaca u EPS bio smenjen, uključujući i direktora Elektrodistribucije Begrad“, podseća Ristić.
Slična situacija kao u julu 2023.
Dodaje, da se, međutim, kada se sledeći put ovo dogodilo u julu prošle godine, slične reakcije nadležnih nije bilo.
„Ovaj problem jedva da je spominjan u medijima, a prema podacima koje smo mi pribavili od samog EPS-a bilo je oko 1.200 pritužbi od kojih pozitivno rešeno oko polovine. Što znači da je postojala da je postojala masovna nepravilnost. Međutim, za tu nepravilnost niko nije odgovarao, niti će odgovarati, dokle god javnost ne bude počela jasno da postavlja pitanja o čemu se radi i kako je sve ovo moguće”, rekao je Ristić.
Kaže da žalbe za „napumpane“ račune koji nemaju veze sa potrošnjom dobija iz svih krajeva Srbije.
Kako objašnjava, to što je EPS privatnim firmama dao da očitavaju brojila, ne treba da se tiče krajnjih potrošača, kao i da li u njihovom sistemu poslovanja postoji Elektrodistribucija Srbije.
Dejan Gavrilović predsednik „Efektive“, kaže da je po broju žalbi, problem ove zime istog intenziteta kao i onaj letos.
Sistem EPS-a je letos, kako ističe, barem delovao da funkcioniše, pa su građani bili iznenađeni uvećanim računima, ali nakon hakerskih napada i svega što se posle desilo, očigledno je da EPS ne funkcioniše, pa možda i ovakvi računi više nisu iznenađenje.
„Mene ne bi iznenadilo da EPS ni ne prihvati reklamacije. Imamo razorene institucije na svim nivoima, pogovoto u sektoru potrošačkog prava i ne postoji institucija koja može da zaštiti potrošača. Odnosno one na papiru postoje, ali su u praksi upregnute da rade u interesu javnih i komunalnih preduzeća i države. U Srbiji građani ne mogu da dobiju na sudu javna preduzeća, koliko god da su u pravu”, podsetio je Gavrilović.
„Efektiva” je ovim povodom objavila korake i smernice za građane šta treba da urade ako su im računi za struju bez razloga uvećani.
Šta kažu u EPS-u?
Iz EPS-a kažu da su području Novog Sada primili je 380 reklamacija na decembarske račune, dok su u celoj Srbiji primljene 1.083 reklamacije.
S obzirom na prosečan broj reklamacija, koji ne prelazi jedan odsto u odnosu na broj izdatih računa, broj reklamacija na teritoriji Novog Sada nije veći nego inače.
Kako dodaju, preduzeli su sve mere na obezbeđivanju maksimalne sigurnosti podataka svojih kupaca i provere u sistemu koje su u toku nisu uticale niti mogu da utiču na ispravnost računa, javlja „Danas”.
Da EPS ima problem javnost je saznala 19. decembra kad je obaveštena kratkim saopštenjem da se EPS oporavlja od „nezapamćenog hakerskog napada kripto tipa“.
Pojedina dokumenta Elektroprivrede Srbije, kao dokaz navodnog napada, objavljena su na dark webu, na sajtu koji se povezuje sa hakerskom grupom Qilin, prenose sa foruma Bezbedan Balkan koji prati digitalnu bezbednost.
Zbog toga sajt “Uvid u račun” nije radio, a računi za novembar su kasnili. EPS je produžio rok za plaćanje novembarskog računa za struju do 29. januara.
Kamatne stope na dozvoljeni i nedozvoljeni minus ograničene su za sve banke. Ipak, kod ulaženja u minus treba biti oprezan sa „vrućim novcem“
Posebno zabrinjava to što se pogoršavaju sve komponente spoljnotrgovinske razmene: smanjuju se doznake, raste odliv po osnovu dividendi i kamata, a uvoz raste brže od izvoza
Naftna industrija Srbije (NIS) obavestila je poljoprivrednike da 27. januara ističe uredba po kojoj imaju pravo na povlašćenu cenu dizela od 179 dinara po litru
Mesec dana po osnivanju firma „Moon Design” dobila je posao vredan 28.600 evra. Naime, zgrada u kojoj će biti novo sedište preduzeća EXPO 2027, dobiće tablu sa oznakom firme
Niški aerodrom beleži pad broja putnika i letova, uprkos otvaranju nove terminalne zgrade i najavljenim subvencijama. Da li će se situacija promeniti ove godine, pošto irska kompanija Rajaner vraća letove do Stokholma i Krfa i počinje da leti pet puta nedeljno do Malte, ostaje da se vidi
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve