
Iz novog broja
Veran Matić: Država zaboravlja žrtve
Veran Matić, novinar i humanitarac, angažovao se da pomogne porodicama žrtava majskih tragedija od pre dve godine. Sada za „Vreme” priča o svim ožiljcima društva koje vlast nije shvatila ozbiljno
Dan posle najave da je pokrenuta inicijativa za vraćanje vojnog roka, redom se izjašnjavaju protivnici i pristalice te ideje. Za stručnjake, ovo je priznanje kolapsa profesionalne vojske u naprednjačkoj eri
Samo pre nekoliko meseci za ministra odbrane Miloša Vučevića vraćanje redovnog vonog roka nije bilo na dnevnom redu. Od četvrtka, kad je ministar saopštio da su Ministarstvo i Generalštab pokrenuli inicijativu ka predsedniku Srbije, ovo je postala tema o kojoj se najviše govori.
Već jedno „ako“
U nastavku polemike na ovu temu, ministar Vučević navodi da Vojska Srbije, Ministarstvo odbrane kao ni Vlada neće odustati od zahteva za reaktiviranje obaveznog vojnog roka.
„Želimo da otvorimo široku i javnu raspravu po tom pitanju i da, ako se vojni rok vrati, bude u kraćem vremenskom periodu od najviše četiri meseca. Vojska Srbije i Ministarstvo odbrane žele da čuju i stručnu i sveukupnu javnost“, rekao je Vučević za Pink.
Kaže i da Generalštab poseduje ozbiljnu stručnu dokumentaciju koja će argumentovati zašto obavezni vojni rok treba da se ponovo uvede, ali za sada ne otktiva te argumente već se zadržava na opštim mestima.
„Ništa se preko noći neće rešiti. Moramo da dobijemo i vremenski okvir u kojem ćemo pripremiti kasarne za prijem regruta, ako se vrati obavezan vojni rok. Takođe, vrlo jasno ćemo izaći sa finansijskim planom i šta će sve to predstavljati za budžet Srbije kada budemo dobili jasan okvir“, rekao je Vučević.
Kakve su reakcije?
Zdravko Ponoš, lider opozicione stranke „Srbija centar“ koji je i sam bio načelnik Generalštaba, ocenio je „inicijativu“ da se vrati služenje vojnog kao „priznanje režima da nakon 11 godina njihove vladavine, Vojska nije ono što bi trebalo da bude“.
„Ostavimo po strani čemu ova tema ponovo i baš sada, ali je to svakako priznanje režima da nakon 11 godina njihove vladavine, Vojska nije ono što bi trebalo da bude.“
Kazao je da je „u redu da Generalštab zaključi da nešto mora da se preduzme“, te pitao Vučevića koliko će to da košta.
„Pitanje za ministra Vučevića: Da li je ‘inicijativa’ Generalštaba potkrepljena analizom i pokazateljima, za početak i jednostavnim rečnikom koliko košta i koliko vremena treba da se vojska ‘preuredi’ po toj ‘inicijativi’ Generalštaba; koliko košta i koliko vremena treba da se ‘opravi’ aktuelni model, tj. neuspešna profesionalizacija Vojske?“, napisao je Ponoš na društvenom mreži Iks.
Očekivano za
Stranka Zavetnici podržala je inicijativu o ponovnom uvođenju obaveznog služenja vojnog roka i pozvala Ministarstvo odbrane i Vladu da što pre pripreme potrebnu zakonsku regulativu kako bi ta odluka stupila na snagu.
„Naša stranka je u više navrata isticala da je Srbiji potrebno obnavljanje redovnog služenja vojnog roka, jer bi to pored poboljšanja bezbednosne situacije pozitivno uticalo na vraćanje sistema vrednosti i etike kod mladih generacija i na razvoj srpskog društva u celini.“
Iz te stranke su ocenili da bi uvođenje obaveznog vojnog roka u Srbiji ojačalo odbrambene kapacitete države i predstavljalo dodatni garant njene vojne neutralnosti i politike odbijanja ulaska u NATO.
A šta kaže struka?
Predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić ocenio je da niko iz vlasti ne želi da preuzme odgovornost za razaranje Vojske Srbije kao institucije i zbog toga sada pokušavaju da vrate obavezni vojni rok.
„Ne vidim na osnovu čega oni to predlažu. To nije moguće uvesti iz mnogo razloga, između ostalog zbog Prigovora o savesti u Ustavu Srbije. Tako da se ponovo vraćamo na dobrovoljnost, jer nema modela, nema javne rasprave“, rekao je Antić.
On je naveo da Vojsci Srbije na mesečnom nivou treba 10.000 regruta, ali da se takođe pokreće pitanje rodne zastupljenosti i da li će obavezan vojni rok važiti i za žene.
Vojni analitičar Aleksandar Radić ocenio je da bi bilo dobro da zaživi inicijativa za obavezno služenje vojnog roka u Srbiji, ali da ljudi koji to treba da sprovedu nisu dorasli zadatku.
Dodao je da je četiri meseca kratak rok za obuku i da je iskustvo u drugim zemljama pokazalo da je potrebno da vojni rok traje barem šest meseci.
„Predlog da vojni rok traje do četiri meseca deluje mi kao kompromis između prepoznavanja potrebe Vojske Srbije i želje da se napravi što manja negativna reakcija u javnom mnjenju“, objasnio je vojni analitičar.
Za penzionisanog brigadnog general avijacije Sretu Malinovića najava vraćanja obaveznog vojnog roka je na neki način gašenje požara.
„Ovo nije pitanje dnevne politike, hoćemo li ili nećemo. Ovo pre svega iznuđen potez zbog stanja popunjenosti sastava Vojske Srbije“, navodi Malinović za “Vreme”.
Kako kaže, on je još ranije upozoravao da će nepoznvanje koncepta profesionalne vojske i nepoznavanja rada unutar sistema dovesti do velikog odliva ljudstva, posebno stručno osposobljenog ljudstva.
Srbija nije jedina zemlja u kojoj je pokrenutu potanje obaveznog vojnog roka. Ista tema nedavno je pokrenuta i u Nemačkoj.
Veran Matić, novinar i humanitarac, angažovao se da pomogne porodicama žrtava majskih tragedija od pre dve godine. Sada za „Vreme” priča o svim ožiljcima društva koje vlast nije shvatila ozbiljno
Na društvenim mrežama su se pre nekoliko dana pojavile fotomontaže nagih tela nekoliko učenica i jedne nastavnice osnovnih škola iz Vranja. Šta o tome kaže direktor jedne škole, dokle se s postupkom stiglo i šta ako je dete žrtva digitalnog nasilja
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Posle postavljanja zahteva početkom februara, zaposleni u pravosuđu, pre svega članovi Sindikata sudske vlasti, od ponedeljka 5. maja stupili su u štrajk - do ispunjenja zahteva
Blokada Radio-televizije Srbije je završena, ali deo zaposlenih otvorenim pismom od rukovodstva traži odgovore na niz pitanja o neobjektivnom izveštavanju
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve