img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Vojska Srbije

Vraćanje vojnog roka: Ko je za, ko protiv, a šta kaže struka

05. јануар 2024, 11:29 B.G.
Foto: Tanjug
Copied

Dan posle najave da je pokrenuta inicijativa za vraćanje vojnog roka, redom se izjašnjavaju protivnici i pristalice te ideje. Za stručnjake, ovo je priznanje kolapsa profesionalne vojske u naprednjačkoj eri

Samo pre nekoliko meseci za ministra odbrane Miloša Vučevića vraćanje redovnog vonog roka nije bilo na dnevnom redu. Od četvrtka, kad je ministar saopštio da su Ministarstvo i Generalštab pokrenuli inicijativu ka predsedniku Srbije, ovo je postala tema o kojoj se najviše govori.

Već jedno „ako“

U nastavku polemike na ovu temu, ministar Vučević navodi da Vojska Srbije, Ministarstvo odbrane kao ni Vlada neće odustati od zahteva za reaktiviranje obaveznog vojnog roka.

„Želimo da otvorimo široku i javnu raspravu po tom pitanju i da, ako se vojni rok vrati, bude u kraćem vremenskom periodu od najviše četiri meseca. Vojska Srbije i Ministarstvo odbrane žele da čuju i stručnu i sveukupnu javnost“, rekao je Vučević za Pink.

Kaže i da Generalštab poseduje ozbiljnu stručnu dokumentaciju koja će argumentovati zašto obavezni vojni rok treba da se ponovo uvede, ali za sada ne otktiva te argumente već se zadržava na opštim mestima.

„Ništa se preko noći neće rešiti. Moramo da dobijemo i vremenski okvir u kojem ćemo pripremiti kasarne za prijem regruta, ako se vrati obavezan vojni rok. Takođe, vrlo jasno ćemo izaći sa finansijskim planom i šta će sve to predstavljati za budžet Srbije kada budemo dobili jasan okvir“, rekao je Vučević.

Kakve su reakcije?

Zdravko Ponoš, lider opozicione stranke „Srbija centar“ koji je i sam bio načelnik Generalštaba, ocenio je „inicijativu“ da se vrati služenje vojnog kao „priznanje režima da nakon 11 godina njihove vladavine, Vojska nije ono što bi trebalo da bude“.

„Ostavimo po strani čemu ova tema ponovo i baš sada, ali je to svakako priznanje režima da nakon 11 godina njihove vladavine, Vojska nije ono što bi trebalo da bude.“

Kazao je da je „u redu da Generalštab zaključi da nešto mora da se preduzme“, te pitao Vučevića koliko će to da košta.

„Pitanje za ministra Vučevića: Da li je ‘inicijativa’ Generalštaba potkrepljena analizom i pokazateljima, za početak i jednostavnim rečnikom koliko košta i koliko vremena treba da se vojska ‘preuredi’ po toj ‘inicijativi’ Generalštaba; koliko košta i koliko vremena treba da se ‘opravi’ aktuelni model, tj. neuspešna profesionalizacija Vojske?“, napisao je Ponoš na društvenom mreži Iks.

Očekivano za

Stranka Zavetnici podržala je inicijativu o ponovnom uvođenju obaveznog služenja vojnog roka i pozvala Ministarstvo odbrane i Vladu da što pre pripreme potrebnu zakonsku regulativu kako bi ta odluka stupila na snagu.

„Naša stranka je u više navrata isticala da je Srbiji potrebno obnavljanje redovnog služenja vojnog roka, jer bi to pored poboljšanja bezbednosne situacije pozitivno uticalo na vraćanje sistema vrednosti i etike kod mladih generacija i na razvoj srpskog društva u celini.“

Iz te stranke su ocenili da bi uvođenje obaveznog vojnog roka u Srbiji ojačalo odbrambene kapacitete države i predstavljalo dodatni garant njene vojne neutralnosti i politike odbijanja ulaska u NATO.

A šta kaže struka?

Predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić ocenio je da niko iz vlasti ne želi da preuzme odgovornost za razaranje Vojske Srbije kao institucije i zbog toga sada pokušavaju da vrate obavezni vojni rok.

„Ne vidim na osnovu čega oni to predlažu. To nije moguće uvesti iz mnogo razloga, između ostalog zbog Prigovora o savesti u Ustavu Srbije. Tako da se ponovo vraćamo na dobrovoljnost, jer nema modela, nema javne rasprave“, rekao je Antić.

On je naveo da Vojsci Srbije na mesečnom nivou treba 10.000 regruta, ali da se takođe pokreće pitanje rodne zastupljenosti i da li će obavezan vojni rok važiti i za žene.

Vojni analitičar Aleksandar Radić ocenio je da bi bilo dobro da zaživi inicijativa za obavezno služenje vojnog roka u Srbiji, ali da ljudi koji to treba da sprovedu nisu dorasli zadatku.

Dodao je da je četiri meseca kratak rok za obuku i da je iskustvo u drugim zemljama pokazalo da je potrebno da vojni rok traje barem šest meseci.

„Predlog da vojni rok traje do četiri meseca deluje mi kao kompromis između prepoznavanja potrebe Vojske Srbije i želje da se napravi što manja negativna reakcija u javnom mnjenju“, objasnio je vojni analitičar.

Za penzionisanog brigadnog general avijacije Sretu Malinovića najava vraćanja obaveznog vojnog roka je na neki način gašenje požara.

„Ovo nije pitanje dnevne politike, hoćemo li ili nećemo. Ovo pre svega iznuđen potez zbog stanja popunjenosti sastava Vojske Srbije“, navodi Malinović za “Vreme”.

Kako kaže, on je još ranije upozoravao da će nepoznvanje koncepta profesionalne vojske i nepoznavanja rada unutar sistema dovesti do velikog odliva ljudstva, posebno stručno osposobljenog ljudstva.

Srbija nije jedina zemlja u kojoj je pokrenutu potanje obaveznog vojnog roka. Ista tema nedavno je pokrenuta i u Nemačkoj.

Tagovi:

Generalštab Miloš Vučević Vojni rok Vojska Srbije Zdravko Ponoš
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo
Naslovna strana Vremena

Novi broj „Vremena”

28.мај 2025. I. M.

Adam Mihnjik za „Vreme”: Studentski bunt je kulturna budućnost Srbije

U intervjuu iz Varšave, Adam Mihnjik, jedan od najvažnijih evropskih intelektualaca govori o otporu, komunizmu, novinarstvu, zatvoru i zašto veruje da Srbija ima šansu za bolji put

Pobunjeni prosvetni radnici: Meta odmazde režima

Novi otkazi u prosveti

28.мај 2025. T. S.

Obračun sa neposlušnima: Tri nastavnice iz Srbobrana dobile otkaz zbog obustave nastave

Tri nastavnice iz Gimnazije „Svetozar Miletić“ u Srbobranu dobile su otkaz jer su u znak podrške studentskim protestima obustavile nastavu. One su poslednje žrtve neobuzdanog režima koji se mesecima obračunava sa pobunjenim prosvetnim radnicima

NAT se bavi akreditaciom studentskih programa

Pritisak na univerzitet

28.мај 2025. Katarina Stevanović

NAT pod lupom: Zašto se osipaju tela koja brinu o kvalitetu obrazovanja?

Pod pritiskom vlasti, univerziteti u Srbiji prelaze na onlajn nastavu, blokade traju, a Nacionalno telo za akreditaciju ostaje bez članova. To je ono telo koje je fakultetima u blokadi pretilo oduzimanjem akreditacije. Da li se ostavke zaista podnose iz „ličnih razloga“

Anti-SLAPP konferencija

Mediji

27.мај 2025. M.S.

Anti-SLAPP konferencija: Srbija među pet država sa najviše SLAPP tužbi

Tužbe koje imaju za cilj da ućutkaju kritiku, zakopaju istinu i kazne one koji imaju hrabrosti da govore jesu SLAPP tužbe, a Srbija je među pet država Evrope koje su najviše pogođene ovim tužbama

Duško Vujošević

Zdravlje

27.мај 2025. K. S.

Zašto Duško Vujošević ide u Belorusiju po bubreg?

Posle dugogodišnjeg problema s bubrezima, legendarni košarkaški trener Duško Vujošević, otputovao je u Minsk, glavni grad Belorusije, gde će dobiti novi bubreg

Komentar

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1795
Poslednje izdanje

Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac

Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati se
Smene na čelu novosadske policije

Od ranije poznati načelnici

Sve greške predsednika Srbije

Aleksandar Vučić, vođa opozicije

Slučaj Novaka Đokovića

Uvek svoj, a na pravoj strani

Intervju: Mario Knezović, frontmen grupe “Zoster”

Sve može biti muzika

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure