
Beograd
Prvomajski uranak ispred Skupštine: Iće, piće i muzika
Deo građana Srbije okupio se ispred Skupštine gde se već danima nalaze postavljeni šatori. Na pitanje reporterke „Vremena“ zašto su se danas okupili, nisu želeli da odgovore
Profesori univerziteta napravili su fond u kojem skupljaju novac za kolege iz branše kojima su zbog štrajka zakinute plate
Nastavnici osnovnih i srednjih koji su prilimi okrnjenu ili uopšte nisu primili februarsku platu zbog toga što su u štrajku, dobiće novčanu pomoć od univerzitetskih profesora.
„Prihvaćen je predlog da univerzitetski nastavnici izdvajaju pet odsto svojih zarada za nastavnike osnovnih i srednjih skola“, kaže za „Vreme“ profesorka na Pravnom fakultetu u Beogradu Marija Draškić.
Solidarnost
Ova inicijativa počela je 6. marta, kada na račune brojnih nastavnika nije uopšte legla plata, a pojedini su za „Vreme“ rekli da se osećaju napušteno i da bi im značilo da se sa njima solidarišu drugi javni sektori i kolege iz branše. Oni su ipak pozivali ostale na solidarnost – tako što će i sami stupiti u štrajk.
Pojedini profesori univerziteta, poput Igor Simića sa Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, rekli su za „Vreme“ da „profesori Univerziteta treba da se solidarišu sa nastavnicima osnovnih i srednjih škola, i da treba da se priključe štrajku“, dok je Jelena Jerinić, poslanica i profesorka na Pravnom fakultetu izjavila da fond za nastavnike jeste jedna od opcija.
Nova predsednica Foruma beogradskih gimnazija rekla je prethodno za „Vreme“ da ostali radnici državnog sektora „ne treba da žale nastavnike, već da im se pridruže u štrajku“.
Ko je koliko dobio
Neki nastavnici, iako nisu radili ceo februar, dobili su 50-55 odsto nižu platu, ali se iznosi razlikuju čak i nastavnicima iz istih škola koji su imali podjednake aktivnosti. Oni su za prvi deo plate dobili između 24.000 i 26.000 dinara u proseku.
Kolege iz Čačka, grada u kojem gotovo da nema škole koja radi, nisu uopšte dobili platu, dok je nastavnicima iz Novog Sada, koji su u obustavi rada, leglo čitavih – 1.800 dinara, što je potpuno neobjašnjivo, dok je pojedinim prosvetnim radnicima iz Beograda uplaćeno oko 11.000 dinara
Oni koji su radili skraćeno, po 30 minuta, dobili su umanjenu platu za 15 odsto, ali ima i primera da su u nekim školama dobili – regularan iznos kao i prošlog meseca.
Deo građana Srbije okupio se ispred Skupštine gde se već danima nalaze postavljeni šatori. Na pitanje reporterke „Vremena“ zašto su se danas okupili, nisu želeli da odgovore
Na sastanku evropske komesarke za proširenje Marte Kos sa predsravnicima Univerziteta u Beogradu razgovaralo se o progonu i targetiranju akademske zajednice, kao i o potrebi pokretanja širokog društvenog dijaloga
Van Beograda i Novog Sada, u Srbiji su plate najbolje onde gde se rudari i truje vazduh. Recimo u Boru
Kamioni koji svakodnevno dovoze otpad na deponiju Vinča prolaze kroz centar grada, što je neodrživo i sa ekonomskog i sa ekološkog aspekta. Brodovi bi bili pravo rešenje – predlaže organizacija Beograd u pokretu
Studenti u blokadi i neki sindikati obeležavaju zajedno Prvi maj i šest meseci od novosadske tragedije. Da li ovo znači da bi sindikati velikih državnih firmi potencijalno mogli da pristanu na štrajk duži od jednog dana?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve