img
Loader
Beograd, 17°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Urbanizam

Rušilački urbanizam: Zbogom Beograde

16. новембар 2024, 16:21 Sonja Ćirić
Foto: Milovan Milenković
Generalstab,
Copied

Nema dana da se u Beogradu odlukom srpske ili gradske vlasti ne poruši neko njegovo znamenje. Zato Beograđani ovih dana idu gradom i fotografišu ga, za uspomenu

Rušenje kompleksa Generalštaba zakonski može da počne 22. novembra, hotel „Jugoslavija“  se već ruši, Beogradski Sajam samo što nije, Stari savski most je u planu, Autobuska stanica je srušena, ne zna se šta će tačno ostati od zgrade Stare Pošte na Savskom trgu i Železničke stanice, Šećerana je pod znakom pitanja, gradske vile na Neimaru i Slaviji više ne postoje…

Živimo godine rušenja Beograda.

Ova godina će u istoriji Beograda biti upisana kao godina rušenja. Naredne takođe.

Ruši ga srpska i gradska vlast u korist investitora da od njega napravi nešto što neće biti Beograd.

Generalštab

Goran Vesić je, kao ministar građevinarstva, 15. maja u ime Vlade Srbije potpisao ugovor sa kompanijom „Affinity Global Development“ koja pripada porodici Trampovog zeta Džareda Kušnera potpisao „Ugovor o revitalizaciji kompleksa bivšeg Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu (SSNO), koji se nalazi na uglu ulica Kneza Miloša i Nemanjine“. Vesić je tada rekao da je ovo zemljište nije prodato već iznajmljeno na 99 godina, a mediji su utvrdili da je u stvari ustupljeno bez nadoknade.

Strašno je što je srpska Vlada ustupila Amerikancima deo Beograda koji su 1999. godine bombardovali NATO avioni.

„Ta zgrada ima i istorijski značaj“, ocenio je sam Kušner ovog proleća za Njujork post. „Njeno pretvaranje iz rugla u simbol koji će otvoriti radna mesta i gradu doneti prihode, je nešto u čemu je uzbudljivo učestvovati“. Biće to luksuzni hotel sa poslovnim prostorom i više od 1500 stanova.

Njujork Tajms je tada preneo reči Trampovog bliskog saradnika i nekadašnjeg izaslanika za Balkan Ričarda Grenela da će to biti „neverovatni luksuzni projekat mešovite upotrebe sa pet zvezdica svetske klase“.

Odluku da se kompleksu Generalštaba oduzme status kulturnog dobra, te da se time ukloni prepreka koja ga je branila od rušenja, Srpska vlada je donela bez obzira što su SANU, međunarodne i domaće stručne organizacije, arhitekti, javnost – bili izričito protiv.

Hotel „Jugoslavija“

Po istom modelu počelo je rušenje i hotela „Jugoslavija“ u petak 15. novembra, dok su svi mislili samo na poginule u Novom Sadu. „Milenijum tim“ koji ga je kao jedini ponuđivač kupio u martu, izgradiće stambeni kompleks sa poslovnom kulom, i hotelom iz luksuznog lanca „Ric-Karlton“.

U saopštenju su najavili da će „prostor starog hotela pretvoriti u prestižnu destinaciju. Kompleks će obuhvatati luksuzni hotel sa 200 soba i dve kule – stambenu visine 42 sprata i poslovnu kulu od 34 sprata, pri čemu nijedna neće premašiti visinu od 150 metara“.

„Milenijum tim“ je ocenio da time „doprinosi razvoju Beograda, prateći najviše standarde građevinske industrije i poštujući sve zakonske i urbanističke propise Grada Beograda.“

Muzej grada Beograda će čuvati slova  natpisa „hotel Jugoslavija“, dobio ih je na poklon od „Milenijum tima“ pre nego što je počeo da ruši zgradu. Na mrežama je rečeno da je to licemeran poklon.

Stari savski most

Stari savski most od rušitelja već dve nedelje danonoćno brane građanski aktivisti. Gradsko javno preduzeće je uklonilo deo tramvajskih instalacija, a automobili i dalje prelaze preko njega iako je saobraćaj zabranjen od 1. novembra.

Prema najavi predsednika Vučića Stari savski most će biti premešten dva kilometra daje, kako bi oslobodio prostor za drugi. Nije poznato kako će to da se izvede niti koliko će da košta. Poznato je samo da je posao za novi dobio „Milenuijum tim“.

Aktivisti inicijative „Most ostaje“ jasno poručuju – modernizacija ne sme da znači rušenje tradicije. Simbol Beograda zaslužuje da opstane, kao i glas građana koji ga brane.

Stara pošta

Beograd na vodi koji je postao vlasnik zgrade stare Pošte u Savskoj ulici, dobio je lokacijske uslove za „oblikovnu rekonstrukciju po izvornom projektu objekta Pošte, izgradnju i prenamenu u Kulturni centar“. Novi objekat će biti projektovan kao niz prostora za „dečji muzej, galerije, umetničke radionice, škole kulturno umetničkih disciplina, knjižare i sl“.

Kako se navodi, forma objekta i fasada su „rekonstruisani sa originalnih projekata dostupnih u arhivama, a delovi koji nisu postojali u arhivskoj građi projektovani su na osnovu fotografija originalnog objekta“.

Beograđani ovih dana idu gradom i fotografišu ga, za uspomenu.

Tagovi:

Beograd Generalštab Hotel Jugoslavija kulturno dobro Rušenje Sajam Stari savski most
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo
Ultrazvuk štitaste žlezde

Zdravlje

29.мај 2025. Katarina Stevanović

Šta morate da znate o štitastoj žlezdi: Kako na vreme otkriti bolest i kako se leči?

Od nesanice i anksioznosti do raka – poremećaji rada štitaste žlezde pogađaju milione ljudi, a simptomi se lako mogu pomešati s posledicama svakodnevnog stresa. Autorka ovog teksta zna to iz ličnog iskustva, a uz pomoć stručnjaka donosi sve što treba da znate o jednoj od najrasprostranjenijih endokrinih bolesti današnjice

Naslovna strana Vremena

Novi broj „Vremena”

28.мај 2025. I. M.

Adam Mihnjik za „Vreme”: Studentski bunt je kulturna budućnost Srbije

U intervjuu iz Varšave, Adam Mihnjik, jedan od najvažnijih evropskih intelektualaca govori o otporu, komunizmu, novinarstvu, zatvoru i zašto veruje da Srbija ima šansu za bolji put

Pobunjeni prosvetni radnici: Meta odmazde režima

Novi otkazi u prosveti

28.мај 2025. T. S.

Obračun sa neposlušnima: Tri nastavnice iz Srbobrana dobile otkaz zbog obustave nastave

Tri nastavnice iz Gimnazije „Svetozar Miletić“ u Srbobranu dobile su otkaz jer su u znak podrške studentskim protestima obustavile nastavu. One su poslednje žrtve neobuzdanog režima koji se mesecima obračunava sa pobunjenim prosvetnim radnicima

NAT se bavi akreditaciom studentskih programa

Pritisak na univerzitet

28.мај 2025. Katarina Stevanović

NAT pod lupom: Zašto se osipaju tela koja brinu o kvalitetu obrazovanja?

Pod pritiskom vlasti, univerziteti u Srbiji prelaze na onlajn nastavu, blokade traju, a Nacionalno telo za akreditaciju ostaje bez članova. To je ono telo koje je fakultetima u blokadi pretilo oduzimanjem akreditacije. Da li se ostavke zaista podnose iz „ličnih razloga“

Anti-SLAPP konferencija

Mediji

27.мај 2025. M.S.

Anti-SLAPP konferencija: Srbija među pet država sa najviše SLAPP tužbi

Tužbe koje imaju za cilj da ućutkaju kritiku, zakopaju istinu i kazne one koji imaju hrabrosti da govore jesu SLAPP tužbe, a Srbija je među pet država Evrope koje su najviše pogođene ovim tužbama

Komentar

Komentar

Razaranje Univerziteta: Nasilje, moć i noša

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokušava da uništi srpske Univerzitete kako bi opstao na vlasti. Ne shvata pritom da bez Univerziteta gubi društvo iz kojeg, kao i svaki parazit, isisava životodavne sokove. On ubija ono što ga drži u životu

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1795
Poslednje izdanje

Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac

Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati se
Smene na čelu novosadske policije

Od ranije poznati načelnici

Sve greške predsednika Srbije

Aleksandar Vučić, vođa opozicije

Slučaj Novaka Đokovića

Uvek svoj, a na pravoj strani

Intervju: Mario Knezović, frontmen grupe “Zoster”

Sve može biti muzika

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure