Nema dana da se u Beogradu odlukom srpske ili gradske vlasti ne poruši neko njegovo znamenje. Zato Beograđani ovih dana idu gradom i fotografišu ga, za uspomenu
Rušenje kompleksa Generalštaba zakonski može da počne 22. novembra, hotel „Jugoslavija“ se već ruši, Beogradski Sajam samo što nije, Stari savski most je u planu, Autobuska stanica je srušena, ne zna se šta će tačno ostati od zgrade Stare Pošte na Savskom trgu i Železničke stanice, Šećerana je pod znakom pitanja, gradske vile na Neimaru i Slaviji više ne postoje…
Živimo godine rušenja Beograda.
Ova godina će u istoriji Beograda biti upisana kao godina rušenja. Naredne takođe.
Ruši ga srpska i gradska vlast u korist investitora da od njega napravi nešto što neće biti Beograd.
Generalštab
Goran Vesić je, kao ministar građevinarstva, 15. maja u ime Vlade Srbije potpisao ugovor sa kompanijom „Affinity Global Development“ koja pripada porodici Trampovog zeta Džareda Kušnera potpisao „Ugovor o revitalizaciji kompleksa bivšeg Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu (SSNO), koji se nalazi na uglu ulica Kneza Miloša i Nemanjine“. Vesić je tada rekao da je ovo zemljište nije prodato već iznajmljeno na 99 godina, a mediji su utvrdili da je u stvari ustupljeno bez nadoknade.
„Ta zgrada ima i istorijski značaj“, ocenio je sam Kušner ovog proleća za Njujork post. „Njeno pretvaranje iz rugla u simbol koji će otvoriti radna mesta i gradu doneti prihode, je nešto u čemu je uzbudljivo učestvovati“. Biće to luksuzni hotel sa poslovnim prostorom i više od 1500 stanova.
Njujork Tajms je tada preneo reči Trampovog bliskog saradnika i nekadašnjeg izaslanika za Balkan Ričarda Grenela da će to biti „neverovatni luksuzni projekat mešovite upotrebe sa pet zvezdica svetske klase“.
Odluku da se kompleksu Generalštaba oduzme status kulturnog dobra, te da se time ukloni prepreka koja ga je branila od rušenja, Srpska vlada je donela bez obzira što su SANU, međunarodne i domaće stručne organizacije, arhitekti, javnost – bili izričito protiv.
Hotel „Jugoslavija“
Po istom modelu počelo je rušenje i hotela „Jugoslavija“ u petak 15. novembra, dok su svi mislili samo na poginule u Novom Sadu. „Milenijum tim“ koji ga je kao jedini ponuđivač kupio u martu, izgradiće stambeni kompleks sa poslovnom kulom, i hotelom iz luksuznog lanca „Ric-Karlton“.
U saopštenju su najavili da će „prostor starog hotela pretvoriti u prestižnu destinaciju. Kompleks će obuhvatati luksuzni hotel sa 200 soba i dve kule – stambenu visine 42 sprata i poslovnu kulu od 34 sprata, pri čemu nijedna neće premašiti visinu od 150 metara“.
„Milenijum tim“ je ocenio da time „doprinosi razvoju Beograda, prateći najviše standarde građevinske industrije i poštujući sve zakonske i urbanističke propise Grada Beograda.“
Muzej grada Beograda će čuvati slova natpisa „hotel Jugoslavija“, dobio ih je na poklon od „Milenijum tima“ pre nego što je počeo da ruši zgradu. Na mrežama je rečeno da je to licemeran poklon.
Stari savski most
Stari savski most od rušitelja već dve nedelje danonoćno brane građanski aktivisti. Gradsko javno preduzeće je uklonilo deo tramvajskih instalacija, a automobili i dalje prelaze preko njega iako je saobraćaj zabranjen od 1. novembra.
Prema najavi predsednika Vučića Stari savski most će biti premešten dva kilometra daje, kako bi oslobodio prostor za drugi. Nije poznato kako će to da se izvede niti koliko će da košta. Poznato je samo da je posao za novi dobio „Milenuijum tim“.
Aktivisti inicijative „Most ostaje“ jasno poručuju – modernizacija ne sme da znači rušenje tradicije. Simbol Beograda zaslužuje da opstane, kao i glas građana koji ga brane.
Stara pošta
Beograd na vodi koji je postao vlasnik zgrade stare Pošte u Savskoj ulici, dobio je lokacijske uslove za „oblikovnu rekonstrukciju po izvornom projektu objekta Pošte, izgradnju i prenamenu u Kulturni centar“. Novi objekat će biti projektovan kao niz prostora za „dečji muzej, galerije, umetničke radionice, škole kulturno umetničkih disciplina, knjižare i sl“.
Kako se navodi, forma objekta i fasada su „rekonstruisani sa originalnih projekata dostupnih u arhivama, a delovi koji nisu postojali u arhivskoj građi projektovani su na osnovu fotografija originalnog objekta“.
Beograđani ovih dana idu gradom i fotografišu ga, za uspomenu.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
U Srbiji je proglašena jednodnevna žalost zbog pogibije osmoro ljudi u starčakom domu u Barajevu. Koja su pravila dana žalosti i zbog čega smo sve na državnom nivou žalili poslednjih godina
Prvo mesto u anketi udruženja Osnažene pod nazivom “Mizogin godine” osvojio je poglavar Srpske pravoslavne crkve Porfirije. Uvredljive izjave o rodno senzitivnom jeziku i ćutanje na porast nasilja nad ženama samo su neki od razloga zašto patrijarh nosi ovu titulu
Dok inspekcija obilazi škole, nastavnici u brojnim srednjim i osnovnim školama odlučuju o daljem štrajku, a učenici ih brane od inspektora. Gde sve u utorak nema nastave
Nataša Vukšić, dugogodišnja saradnica predsednika Srbije Aleksandra Vučića, iz senke je igrala važnu ulogu u projektu rekonstrukcije železnice ka Mađarskoj, u kojem je došlo do tragične nesreće na železničkoj stanici Novi Sad
Korišćenje u dnevnopolitičke svrhe mogućnosti atentata na predsednika države – posebno u zemlji gde je pre četvrt veka mučki ubijen premijer – krajnje je opasno i neodgovorno
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!