![](https://vreme.com/wp-content/uploads/2025/01/Blokada_Kragujevac_12-309x232.jpg)
Studentski protesti
„Sretnimo se na Sretenje“: U Kragujevcu rasprodat smeštaj
Hoteli, sobe, apartmani - Kragujevac je gotovo ceo bukiran za predstojeći vikend kada je za Sretenje zakazan veliki studentski protest u centru Šumadije
Poslanica Ana Oreg predlaže da ljudi prijavljeni ili osuđeni za porodično nasilje od sada budu elektronski praćeni. Oreg za „Vreme“ kaže da se tako može smanjiti broj ubistava žena i nada se da će vlasti konačno prihvatiti neki predlog opozicije
Prijavljeni i osuđeni za nasilje u porodici bi, uz zabranu prilaska žrtvi, dobijali i elektronsku narukvicu sa GPS signalom kako bi se pratilo da li se te zabrane pridržavaju.
To je makar ideja Ane Oreg, poslanice Pokreta slobodnih građana, koju je poslala Skupštini.
Naime, Zakon o sprečavanju nasilja u porodici predviđa meru zabrane približavanja žrtvi, ali to često ostane mrtvo slovo na papiru.
„MUP nema način da prati tu osobu i znamo da se u Srbiji zabrana često krši. Femicide uglavnom počine osobe koje imaju zabranu prilaska“, kaže Oreg u razgovoru za „Vreme“. Zato bi da izmeni taj zakon.
U poslednjih desetak godina u Srbiji su mahom bivši ili aktuelni partneri ubili stotine žena. U proseku, zločin koji se naziva femicidom događa se na svake dve sedmice.
Uspešna primena u zapadnoj Evropi
Oreg sada predlaže da se nasilnicima uz zabranu prilaska stavi elektronska narukvica, slična nanogici.
„Tako bi MUP mogao da prati tu osobu, ali i da ponudi žrtvi nasilja mogućnost da prati kretanje osobe ako se previše približi. Naravno, ako žrtva to želi, jer bi to podrazumevalo da i ona mora da ima GPS uređaj.“
Kako kaže ova poslanica, u pitanju je regionalna inicijativa koja se istovremeno pokreće u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji.
„Inspirisali su me primeri Španije, Portugalije i Francuske, gde je za 70 do 80 odsto pao broj ubistava žena otkako postoji ovakvo praćenje“, nastavlja Oreg.
Kaže, nadzor bi trajao samo onoliko koliko traje zabrana prilaska. Na pitanje da li je na udaru pravo na privatnost osobe koja bi se stavila pod nadzor, Oreg kaže: „Nemam nikakvu empatiju prema nasilnicima. Ako mera spreči makar jedan femicid, uradili bismo veliku stvar.“
Hoće li SNS pristati?
Dug je istorijat opozicionih inicijativa za izmene zakona, ali gotovo da nema presedana da je vladajuća većina u Skupštini ikada išta prihvatila.
Oreg kaže da ni ovog puta nije unapred pokušala da kontaktira kolege poslanike iz SNS kako bi eventualno zajedno podneli predlog. „Nemam te kanale komunikacije. Podnela sam u redovnu proceduru“, kaže ona.
Ipak, nada se da će i vlast uvideti da je predlog „iznad politike“ i napraviti „presedan“ te usvojiti ovu opozicionu inicijativu.
„Sada sam posebno apelovala na odlazeću premijerku Anu Brnabić koja je buduća predsednica Skupštine da pokaže da je javni interes važniji od stranačkog, s obzirom da je ovo regionalna inicijativa.“
„Bila bi ružna poruka da inicijativa prođe u recimo BiH, a u Srbiji ne prođe zbog sitnih političkih poena“, dodaje Oreg za „Vreme“.
Hoteli, sobe, apartmani - Kragujevac je gotovo ceo bukiran za predstojeći vikend kada je za Sretenje zakazan veliki studentski protest u centru Šumadije
Čačak okuplja prosvetne radnike iz cele Srbije koji su nastavili sa obustavom rada u Asocijaciju škola u štrajku. Za 13. i 14. februar, pred Sretenje, pozivaju sve škole u Srbiji da stupe u štrajk
Prema izveštaju Transparensi Internešnel, Srbija je ponovo nazadovala u borbi protiv korupcije, zauzevši 105. mesto među 180 rangiranih zemalja. U regionu je samo BiH na nižoj poziciji od Srbije
U Trgovinsko-ugostiteljskoj školi u Leskovcu dogodio se incident koji je dodatno uznemirio učenike koji su već treću nedelju u blokadi. Petorica muškaraca, predstavljajući se kao inspektori MUP-a, saslušavala su pet učenica zbog polomljenih vodokotlića u ženskom toaletu
Na listi čekanja za transplantaciju bubrega u Srbiji nalazi se oko 600 ljudi, a 2024. godine urađeno ih je samo 17. Mnogi zato spas traže u Belorusiji gde, međutim, operacija košta desetine hiljada evra. Za razliku od Srbije, Crna Gora od prošle godine svojim državljanima pokriva troškove transplantacije u toj zemlji
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve