„Verujem da današnji zdravstveni sistem koliko-toliko preživljava samo zahvaljujući ljudskosti, izuzetnim naporima i požrtvovanju zdravstvenih radnika“, kaže u intervjuu za „Vreme“ epidemiolog Predrag Đurić, koji predaje na univerzitetu u Vulverhemptonu.
Zdravstvenim radnicima u Srbiji, kaže, „možemo uputiti mnogo zasluženih kritika, ali ne smemo zaboraviti u kakvom sistemu rade. Zamerio bih im prvenstveno što se ne bore. Ali, znajući sa kakvim se izazovima tokom svakog dana suočavaju, delimično ih i razumem.“
Nedavno je objavljeno da je Srbiju napustilo šest hiljada lekara u poslednjih desetak godina.
Neće da „gledaju svoja posla“ i ćute
Đurić navodi da deo razloga za odlaske leži u tome što lekari u Srbiji nisu u stanju da pruže građanima kvalitetnu zdravstvenu zaštitu.
„Svakako da je i to razlog što zdravstveni radnici odlaze tamo gde postoji veća mogućnost da pruže kvalitetniju zdravstvenu zaštitu, ali i da se profesionalno ostvare, da se usavršavaju i da napreduju u svojoj karijeri, u ustanovama i u sistemu gde poslušnost, lojalnost i ‘gledanje svog posla’ nisu jedini kriterijumi za zaposlenje, uspešan rad i napredovanje“, kaže on.
„Većinu zdravstvenih radnika, kao i drugih uostalom, čine pošteni, obrazovani i inteligentni ljudi, kojima sigurno teško pada pristajanje na potčinjavanje partijskim mediokritetima – govorim o svim vlastima od 1988. do danas – i ljudima lišenim svakog integriteta“, dodaje profesor Đurić.
Ceo intervju sa Predragom Đurićem čitajte u broju „Vremena“ koji na kioske stiže u četvrtak (29. februar). Ovde se možete pretplatiti na štampano ili digitalno izdanje.