img
Loader
Beograd, 11°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Nesreća u rudniku Soko

Kako su jama i metan progutali rudare: Država je čekala smrt

26. jun 2024, 11:39 CINS
Foto: Tanjug/Zoran Petrović
Bez odgovornih za pogibiju rudara u rudniku"Soko".
Copied

Otkriven niz propusta koji su pratili nesreću u rudniku Soko u kojoj je život izgubilo osam rudara. Sud je, međutim, odlučio da za ovu nesreću niko nije odgovoran

Portal CINS objavio je tekst u kome su navedeni propusti koji su pratili nesreću u rudiniku Soko 1. aprila 2022. godine u kojoj je poginulo osam rudara. Prema rečima tadašnje ministarke rudarstva i energetike Zorane Mihajlović, uzrok smrti radnika je trovanje metanom. U nesreći je poginulo šest rudara iz Aleksinca, jedan iz Vranja i jedan iz Sokobanje.

Nakon što je krajem marta ove godine Više javno tužilaštvo u Nišu odbacilo prigovor advokata porodica poginulih rudara u rudniku Soko, ostala je na snazi odluka Osnovnog javnog tužilaštva u Aleksincu da za nesreću niko nije odgovoran.

Kao osnovni propust za ovu nesreću CINS navodi da je nadležna inspekcija rudarstva godinama gledala kroz prste rudniku Soko.

Šta je pronašla inspekcija

Nekoliko sati od nesreće, prvog aprila 2022, rudnik Soko obišla je jedina rudarska inspektorka u zemlji u tom trenutku – Zorica Vukadinović.

Pronašla je da Soko nema odobrenje za izvođenje rudarskih radova u tom delu Rudnika.

To nije bilo koji dokument – bez njega rudnik uopšte ne bi smeo da radi. U odobrenju piše gde i kako će ugalj da se kopa, kakvi će biti tuneli, kakva ventilacija i slično. Praktično, rad bez odobrenja je kao izgradnja bez građevinske dozvole.

Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) otkriva da je rudarska inspekcija Ministarstva rudarstva i energetike godinama pre nesreće znala da Soko nema ovo odobrenje i nalagala Rudniku da ga pribavi.

U novembru 2016. tadašnji rudarski inspektor Milanko Savić dao je Rudniku rok od šest meseci da pribavi odobrenje. Kako se to nije desilo, inspektor je Rudniku 2017. ponovo naložio isto, ali ni tada se ništa nije promenilo.

Soko je nastavio da radi bez odobrenja sve do nesreće, iako je inspekcija mogla da mu zabrani rad.

Šta kaže zakon

Prema Zakonu o rudarstvu i geološkim istraživanjima, ukoliko inspektor utvrdi da rudnik radi bez odobrenja za izvođenje rudarskih radova ovlašćen je da mu zabrani rad. Međutim, inspekcija to nije uradila, a nije ni kontrolisala Rudnik onako kako bi morala – barem dva puta godišnje.

Inače, Milanko Savić, koji je kao inspektor pronašao da Rudnik nema odobrenje, sada je zaposlen u javnom preduzeću Resavica u okviru kojeg rudnik Soko posluje. Ujedno, Savić radi i u Ministarstvu rudarstva i energetike koje je nadležno da kontroliše Resavicu. Ministarstvo nije odgovorilo na pitanja CINS-a.

Isključena ventilacija

Kao drugi razlog je navedena činjenica da je ventilacija u Rudniku stala, iako nije smela.

Neposredno pre nesreće u Rudniku je nestala struja. To nije slučajno. U prostoru gde su rudari kopali, metana je bilo više od dozvoljenih 1,5 odsto. U toj situaciji uobičajena je procedura da se struja isključi jer je metan lako zapaljiv gas i može da dovede do eksplozije, stoji u tekstu CINS-a.

Zajedno sa strujom isključena je i ventilacija – što nije smelo da se desi, smatraju stručnjaci sa kojima je CINS pričao. Ventilacija je u rudniku važna jer dovodi svež vazduh sa površine i ujedno može da izduva metan iz jame.

Rudarski i mašinski inženjer, Predrag Dimovski, inače sudski veštak za rudarstvo, u razgovoru za CINS navodi da bi nastradali rudari preživeli da je ventilacija radila, jer bi u trenutku nesreće izduvala metan.

CINS otkriva da je ventilacija u rudniku Soko prestala sa radom kada je iz bezbednosnih razloga automatski isključena struja, jer su ventilatori bili priključeni na trafostanicu zajedno sa ostalim uređajima – što ne bi trebalo, kažu stručnjaci.

Dimovski objašnjava da bi ventilacija trebalo da ima svoju trafostanicu koja je nezavisna od svega ostalog.

Sa njim je saglasan i jedan od četvorice profesora Rudarsko-geološkog fakulteta koji su za Osnovno javno tužilaštvo u Aleksincu veštačili nesreću, a koji je pristao da priča za CINS – Branko Gluščević.

On je potvrdio da je trafostanica stala jer je nivo metana na tom mestu u Rudniku prešao kritičnu granicu. Samim tim isključio se ventilator.

„To se dešava. Nije to ništa neobično. Ako me pitate da li bi to smelo – u principu ne bi smelo da se ostane bez sveže vetrene struje na samom otkopu“, rekao je Gluščević.

Foto: Zoran Petrović/Tanjug/MRE
Rudari posle tragedije u rudniku
Soko

Rudari radili do samog kraja, a morali da budu povučeni

Koliki je metan u jami prati se na ekranima iz dispečerskog centra, dok pojedini rudari sa sobom imaju i merače metana. Detektori za metan raspoređeni su i po jami.

Prema državnom Pravilniku o tehničkim normativima za podzemnu eksploataciju uglja, kada u prostoru gde se kopa metan pređe granicu od 1,5% rudari treba da prestanu sa radom.

Rudar Srđan Colarić koji je 17 godina radio u rudniku Soko kaže za CINS da je procedura takva da se rudari povlače u prostor sa svežim vazduhom kada metan pređe granicu od 1,5 odsto. On objašnjava da je dispečerka ta koja povlači rudare.

Međutim, to nije bio slučaj prvog aprila kada se nesreća dogodila.

Iz snimaka razgovora koji su u noći nesreće zabeleženi, a do kojih je CINS došao, čuje se kako dispečerka obaveštava rudare u više navrata da je metan povišen. U jednom trenutku kaže da je metan pet odsto, ali im ne kaže da se povuku. Novinari CINS-a nisu uspeli da intervjuišu dispečerku Eminu Milovanović Stamenković koja je te noći radila.

Umesto da potraže zaklon, rudari su radili do samog kraja – dok neko od njih nije viknuo „bežimo“.

Deo rudara je krenuo da beži. Neki od njih su se onesvestili, ali osmorica njih je poginula.

Jedan od preživelih rudara, Saša Dimitrijević, seća se da se onesvestio sa alatom u rukama:

„Oni mrtvi, a ja na tri metra od njih sam bio. Ispod njih sam, kako sam pao, pa ima metar i po, e, ta visina sa sve rabalicom. Kažu ’ti si gu zagrlio kao Boško Buha bombu’“.

Kompletan tekst o propustima koji su pratili nesreću u rudniku Soko, kao i sve podkaste o ovoj temi pročitajte na portalu CINS-a.

Tagovi:

Nesreća poginuli rudari Propusti Rudarska inspekcija Rudnik Soko
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo
Skica kružnog toka koji je trebalo da se nađe na Trgu republike

Beograd

16.maj 2025. Tijana Stanić

Kocke na Trgu republike ponovo izvađene, a kružni tok ni na vidiku

Grad ne odgovara na pitanja „Vremena“ o tome da li će biti kružnog toka na Trgu republike, koji je Šapić mesecima najavljivao. Za to vreme, kocke koje su zbog njega izvađene stoje raskopane

Beograd

16.maj 2025. Sonja Ćirić

Stanari Kneza Miloša: Ministarstvo građevinarstva nije nadležno za dozvolu

Ministarstvo građevinarstva izdalo je građevinsku dozvolu za Kneza Miloša 42 iako nije nadležno, kažu stanari susednih zgrada. Šestospratnica koja se zida, je tik uz susednu zgradu i može da je uruši. Stanari su zato poveli upravni spor protiv Ministarstva, i blokirali gradilište

Fabrika oružja „Milan Blagojević“: Desetine izgubljenih života

Kraj suđenja za tragediju u Lučanima

15.maj 2025. Tijana Stanić

Od eksplozije do presude: Nedostižna pravda u slučaju „MB Namenska“

Dva izgubljena života, jedna porodica izopštena iz zajednice, desetine propusta, šest godina razvlačenja po sudovima, oslobađanje jednog optuženog i ublažavanje kazne drugom. Ovo je epilog suđenja zbog smrti dvojice radnika u fabrici „MB Namenska“ koje je završeno 14. maja

Ekologija

15.maj 2025. B.B.

Kako se podzemnom kvadraturom izigrava propis o zelenim površinama

Projekti se u javnosti promovišu kao zelene oaze, linijski parkovi i koridori, ali oni uključuju ogromne podzemne kvadrature, uključujući podzemne garaže, a to delom obesmišljava ulogu zelenih površina

Udruženje „Svici u mraku“

Autizam

14.maj 2025. Milica Srejić

„Svici u mraku“: Kako osobama sa autizmom oplemeniti život

Osobe sa autizmom nakon srednje škole sistem maltene zaboravlja. Zato, Mikica Petronijević, otac mladića sa autizmom, u Aranđelovcu pravi centar kako bi im oplemenio život, a roditeljima obezbedio predah

Komentar

Pregled nedelje

Ne smemo gledati i ćutati

Republika Srbija je u opasnosti. Ako ostanemo nemi na montirani proces protiv političkih zatvorenika u Novom Sadu i kraljevački slučaj gde su žrtve proglašene za nasilnike, uskoro ćemo svi štrajkovati glađu i žeđu za mrvicu pravde

Filip Švarm

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Vidi sve
Vreme 1793
Poslednje izdanje

Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva

Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati se
Lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću

Studenti i ostali u kampanji

Građevinske tempirane bombe

Život pod nadstrešnicom

Istraživanje: Autizam u Srbiji

Novca ima za delfinarijum, ali ne i za lične pratioce

Prvi Amerikanac na tronu Svetog Petra

Svojim putem, uz Franjine putokaze

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure