img
Loader
Beograd, 30°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Intervju: Sanja Ćopić

Dve godine od „Ribnikara“: Ovakve tragedije se ne smeju ponoviti

02. мај 2025, 21:07 Jelena Jorgačević
Sanja Ćopić Ustupljena fotografija
Sanja Ćopić
Copied

„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“

Po ugledu na Evropski dan žrtava (22. februar) – koji poziva na unapređenje zaštite i prava žrtava i pružanje sistemske podrške – Viktimološko društvo Srbije (VDS) pokrenulo je inicijativu da se u Srbiji ustanovi Dan sećanja na žrtve masovnih ubistava. Nakon razgovora sa porodicama ubijenih u OŠ „Vladislav Ribnikar“, kao i u selima Dubona i Malo Orašje, odlučeno je da dani sećanja budu 3. i 4. maj. Inicijativu VDS-a podržali su stručnjaci i građani – peticiju je potpisalo više od 11.000 ljudi.

„Cilj je bio da se tokom tih dana setimo svih koji su stradali u masovnim ubistvima u Srbiji. Od 2002. do aprila 2023. godine, zabeleženo je još sedam takvih zločina, u kojima je život izgubilo 47 osoba, dok je veliki broj njih povređen“, kaže za „Vreme“ Sanja Ćopić, profesorka Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, predsednica UO Viktimološkog društva Srbije i članica Multidisciplinarnog tima za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u Oglednoj osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar”.

„Vreme“: Zašto je važno sećati se žrtava?

Sanja Ćopić: Obeležavanje Dana sećanja ima za cilj da pošalje jasnu poruku javnosti, institucijama i društvu: ovakve tragedije se ne smeju ponoviti. Kroz ove datume iskazuje se i podrška porodicama ubijenih, koje su takođe žrtve – često nevidljive, zaboravljene i bez dovoljne podrške. Mnogi ne znaju koja su njihova prava, niti se vodi računa o njihovima potrebama i procesu oporavka.

Sećanje je i pokretač pitanja – zašto se nešto dogodilo, šta je propust sistema, i kako da se spreči ponavljanje. Potpisnici peticije su u komentarima najčešće isticali da je Dan sećanja potreban „kao opomena za budućnost“. On može biti podsticaj za razvoj programa prevencije nasilja, kontrole oružja i pronalaženje strateških odgovora za podršku preživelima. Oporavak zajednice ne tiče se samo onih neposredno pogođenih, već celog društva.

Konačno, ovi dani su i prilika da se zapitamo – šta smo do sada uradili u prevenciji i na čemu treba da radimo.

Koja je uloga medija u kolektivnom pamćenju? Gde pomažu u pomenutim procesima, a kada njihovo izveštavanje vodi retraumatizaciji?

Važno je staviti akcenat na žrtve i preživele. Često se zaboravljaju i ranjeni. Zatim, u slučaju masovnog ubistva 3. maja, posredne žrtve su i druga deca koja idu u OŠ „Vladislav Ribnikar“, kao i zaposleni. U Maloj Duboni i Orašju, to je lokalna zajednica. Zatim, ljudi koji su im pružali pomoć.

Mediji bi trebalo više da govore o žrtvama, merama podrške i prevenciji. A nažalost, nakon tragedija, medijska pažnja bila je mahom usmerena ka počiniocima – što je potpuno pogrešno.

Dobar primer doprinosa su, recimo, video materijali u okviru komemoracija, koji oživljavaju uspomene na ubijene. Usvojen je i predlog da se, vezano za 3. maj, obeležava Nedelja sećanja i zajedništva, u okviru školskog kalendara. Tokom te nedelje prošle godine, brojne škole su kroz humanitarne aktivnosti, predstave, skupove i takmičenja iskazale solidarnost i posvećenost vrednostima važnim za prevenciju nasilja.

Šta donosi ovogodišnji program komemoracije 3. maja?

Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve komplementarne celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti.

Sećanju na decu i Dragana posvećena je radionica „Vrlo jato u Vrtu vrlina“, gde učesnici oslikavaju bele ptice inspirisane vrlinama koje su u sebi nosili Bojana Asović, Ana Božović, Katarina Martinović, Mara Anđelković, Ema Kobiljski, Sofija Negić, Andrija Čikić, Adriana Dukić, Angelina Aćimović i Dragan Vlahović. Te ptice postaju deo prostorno-zvučne instalacije na Malom Tašmajdanu – „Vrt vrlina“. Prikazivaće se na televizijama i portalima animirani video rad „Beskonačne niti“, koji sam pomenula, a koji memorijalizuje njihove živote.

Popodnevni deo programa otvara pitanja i traži odgovore. Tema ovogodišnjeg Foruma za razgovor 3. maja je – prećutkivanje. Posetioci će anonimno odgovarati na pitanja o tome šta prećutkujemo i zašto. Neki od odgovora biće pročitani javno, kao simbolički čin suočavanja sa odgovornošću. Forum se završava tribinom „Otvaranje crne kutije 3. maja“, na kojoj učestvuju Vanja Bajović, Jovana Gligorijević, Aleksandar Baucal i Veran Matić, a koja tematizuje otvorena, konkretna  pitanja odgovornosti i potrebe za promenama postojećih ili definisanja novih procedura u obrazovanju, pravnom sistemu i medijima, koji bi bili adekvatan odgovor institucija i društva na mnogostruke uzroke i posledice masovnog ubistva 3. maja 2023.

Vi ste i članica Multidisciplinarnog tima za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u OOŠ „Vladislav Ribnikar“. Koji su koraci do sad učinjeni?

Iskustvo iz drugih zemalja pokazuje da je memorijalizacija složen i dugotrajan proces. Ne postoji univerzalni model – svaki kontekst je specifičan i zahteva pažljivo građen konsenzus. Memorijal ne sme biti izvor podele, niti prostor na koji ćemo za 20 godina gledati sa nerazumevanjem.

Multidisciplinarni tim, u saradnji sa porodicama žrtava i Radnom grupom, načinio je prve korake: organizovani su sastanci sa stranim ekspertima, razvijena je metodologija konsultacija i pripremljen upitnik za intervjue sa porodicama stradalih, kao i za anketu sa zaposlenima u školi, roditeljima i učenicima. Ti su razgovori urađeni. Sledeći korak je uključivanje šire javnosti u dijalog: šta memorijal treba da predstavlja, koje vrednosti da neguje i koje poruke da šalje?

I prošle godine je na Tašmajdanu organizovan forum na kom su građani mogli da ostave svoje odgovore – na papiru ili putem QR koda – o tome kako su ih događaji 3. i 4. maja promenili i šta očekuju od društva. Analiza tih odgovora predstavljaće dragocen doprinos daljem oblikovanju ideje memorijalnog centra.

Tagovi:

Dubona i Malo Orašje Komemoracija Masovna ubistva OŠ Vladislav Ribnikar
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo
Napadači na studente: Vučić i Vučević ih proglasili „herojima“

Napad na studente

04.јул 2025. M. M.

Šta piše u optužnom predlogu protiv „SNS junaka“ koje je Vučić pomilovao?

Aleksandar Vučić pomilovao je četvoricu aktivista SNS-a koji su u napadu na studente krajem januara studentkinji Ani polomili vilicu. Portal 021.rs imao je uvid u detalje događaja u Novom Sadu te večeri

Privođenje Milomira Jaćimovića 1. jula

Nastavlja se represija

04.јул 2025. M. M.

Policijsko zadržavanje za Milomira Jaćimovića: Tereti se za dva krivična dela

Autoprevoznik Milomir Jaćimović je po izlasku iz bolnice upućen u policijsku stanicu gde mu je određeno zadržavanje, potvrdio je njegov advokat. Njemu se na teret stavlja izazivanje opšte opasnosti u pokušaju i ometanje službenih lica u obavljanju službene dužnosti

Slučaj autoprevoznika Jaćimovića

04.јул 2025. B. B.

Solidarnošću protiv represije: Za Milomira 92.000 dolara

Za autoprevoznika Milomira Jaćimovića, koji je pretrpeo različite vrste pritisaka jer je vozio studente na proteste, zbog čega mu je firma propala, prikupljeno čak 92.000 dolara

Fabrika Leoni u Malošištu u blizini Niša

Niš

03.јул 2025. M.S.

Zatvara se još jedna fabrika: Bez posla ostaje oko 1900 građana

Fabrika Leoni zatvara svoja vrata u Nišu, a to je izjavila u četvrtak narodna poslanica Stranke slobode i pravde (SSP) Jelena Milošević. Bez posla će, kako je ona navela, ostati 1900 radnika

Neredi na ulicama Beograda tokom protesta

Studentski protesti

03.јул 2025. M.S.

Studenti pozvali na totalnu blokadu Beograda i Novog Sada

Na totalnu blokadu Beograda i Novog Sada pozvali su studenti u blokadi, a povodom policijske brutalnosti

Komentar

Pregled nedelje

Vučićev testosteron, nepravda i beščašće

Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina

Filip Švarm

Komentar

Tako rade kukavice: Premlaćivanje studenata sa najavom

Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda

Nemanja Rujević

Komentar

Vidovdan 2025. i ujka Albert

Generacija koja vodi ovu pobunu prihvata razlike kao deo svog horizonta normalnosti, nešto prirodno i podrazumevano. Otuda je njihov patriotizam čist, nimalo nalik toksičnom nacionalizmu iz devedesetih

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure