Nova reč
Da li reč „rasanica“ najavljuje optimizam
Najbolja nova srpska reč je rasanica, a znači izlazak iz stanja nejasnoće, kao kad nam „pukne pred očima“. Prošlogodišnja je označavala depresiju
Stari železnički most neće biti srušen zato što Beogradu na vodi odgovara da ima pešačku vezu sa drugom stranom reke. Za očuvanje Savskog mosta, čije je premeštanje planirao Vučić, najavljen je protest za Dan oslobođenja Beograda
Polemiku šta treba uraditi sa dva beogradska mosta koja imaju predznak „stari“, sa Savskim i Železničkim, prekinuo je pre dve nedelje predsednik Aleksandar Vučić rekavši da će „Stari savski most biti prebačen na nekih dva kilometra dalje, a Stari železnički most uskoro otvaramo kao pešački.“
Zatim je kompanija Beograd na vodi objavila da će Železnički pretvoriti u još jednu atrakciju Beograda i navela nekoliko argumenata.
O Starom savskom mostu niko ne govori. Ni zašto je dobro da bude premešten, koji su stručni razlozi za tu rabotu, kako će to biti izvedeno, koliko će da košta – ništa.
Stari železnički most
Da Stari železnički postane pešačko-biciklistički most predložila je još pre 35 godina arhitekta Dragana Korica i to u svom diplomskom radu.
Pre tri godine su iz Gradske uprave najavili da će saobraćajni stručnjaci obaviti ispitivanja kako bi utvrdili može li taj most da se pretvori u tramvajski i da Beograd tako dobije još jednu tramvajsku alternativu.
Prošle godine je stranka Zajedno predložila da se infrastruktura i stubovi Starog železničkog mosta iskoriste za novi drumsko-biciklistički, a po ideji međunarodnog eksperta za saobraćaj ing. Dragoljuba Lukića. Ovaj projekat bi i sačuvao most i rasteretio saobraćaj prestonice. Nadležni nisu reagovali.
A onda je Beograd na vodi odlučio da Stari železnički most postane pešački, pa je predsednik Republike to i objavio.
Stari savski most
Za razliku od Železničkog na koga se niko nije obrušio da ga ruši, rušenje Starog savskog mosta priželjkuju i najavljuju nadležni ministri i gradska vlast. Javnost i stručnjaci pokušavaju da ga sačuvaju u životu.
Prošlog leta se pojavio takozvani „ruski predlog“, prvi koji je predlagao da se most sačuva, a da nije došao sa opozicione strane.
Naime, osmočlani tim Icarusa, zajednice urbanih aktivista u kojoj je oko tri stotine ruskih arhitekata i dizajnera koji trenutno deluju u Beogradu, predložila je rešenje po kome Savski most ne treba rušiti, već ga jednostavnim rešenjima integrisati u Memorijalni kompleks Staro sajmište.
Posle toga oni koji bi da ga unište, postali su manje bučni. Sad je predsednik Republike najavio kompromis: Savski most neće biti srušen, biće samo premešten dva kilometra dalje. Valjda je to dovoljno da Beogradu na vodi ne smeta buka zbog vozila koja ga prelaze, što je bio jedan od bitnih razloga onih koji su se zalagali za rušenje.
Novi protest
Združene inicijative i pokreti Mostaje zovu Beograđane na protest protiv premeštanja Starog savskog mosta, u nedelju, 20. oktobra. „Ni korak dalje! Most ostaje“, glasi slogan protesta.
Aleksandar Šapić je još početkom jula najavio da će 1. novembra Stari savski most biti zatvoren za saobraćaj zato što će biti srušen kako bi se na njegovom mestu napravio, novi. Građevinske table koje govore o tome, odavno su postavljene.
Najbolja nova srpska reč je rasanica, a znači izlazak iz stanja nejasnoće, kao kad nam „pukne pred očima“. Prošlogodišnja je označavala depresiju
Odlukom da primi 12 žena za dopisne članove, a među njima i Milenu Marković i Vidu Ognjenović, deluje da Srpska akademija nauka i umetnosti napušta dosadašnju praksu zasnovanu na stavu da kriterijume potrebne za akademike bolje ispunjavaju muškarci od žena
Pacijenti iz klinike za psihijatrijske bolesti „Laza Lazarević" u Beogradu i radnici fabrike „FPM Agromehanika“ završili su kod lekara zbog povraćanja, dijareje i bolova u stomaku
Beograd je suočen sa saobraćajnim kolapsom. Automobila je sve više, a gužve su neizbežne u centralnim gradskim zonama, što mnoge građane primorava da prilagode svoje dnevne rutine i kreću ranije gde god da su se uputili. Proverili smo kako je voziti se u saobraćajnom špicu linijom 95, od Bloka 45 do Borče 3. Ova linija ima 22,15 kilometara i 41 stajalište
Đoko Ćurčić, poljoprivrednik koji je traktorom vukao cisternu sa fekalijama pred Gradsku kuću u Novom Sadu, priveden je u sredu na informativni razgovor. „Posle tri sata je inspektor, nakon nekoliko razgovora sa javnim tužiocom, došao i rekao da sam slobodan“, kaže Ćurčić za „Vreme“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve